Vážená paní Veselá,
odpověď na otázku, co máte dělat, je hodně těžká. Napřed si musíte uvědomit, co všechno za nočním hlukem sněžných děl vězí.

Výroba technického nebo jak se také říká umělého sněhu, to je taková alchymie, že se na to i studuje, ale nejlepší sníh stejně vyrábějí ti, co na to jdou citem a zkušeností. Záleží na tom jak velká je zima (to dá rozum), ale také jak hustá je právě mlha nebo jak právě fouká vítr. I když je velká zima a přitom velká mlha, tak ta velká zima nestačí, protože v zamlženém povětří vločky nekondenzují.
Ze sněžných děl se dají naprskat sněhy pro rekreační lyžaře, pro závodníky nebo také na výrobu sněhových jeskyň. Ta poslední možnost u vás, jak píšete, blízko u Prahy, asi nehrozí.

Existují různé typy sněžných děl. Někde mají sněžná děla na vysokých tyčích, které jsou pevně zabetonované v zemi, protože by se jinak překotily. U nás v Česku jsou většinou podél sjezdovek taková macatá tlustá děla s velikánským otvorem. Jsou to děla, která mohou stříkat, kde chtějí. Jejich místo je omezeno jenom tím, kam dosáhne hadice.

Je pravděpodobné, že obsluha sjezdovky na protějším kopci sněžná děla převáží z místa na místo, aby zasněžila každý kousek svahu. Zdá se mi klidně možné, že areál u Prahy bude mít jen jedno sněžné dělo, protože je všeobecně známo, že poblíž hlavního města nejsou žádné významné hory. V noci by na převoz nebylo vidět, takže děla mohou klidně chrčet a stát přitom na místě.

Dalším důvodem je počasí, což už jsem vysvětlila na začátku. V noci, kdy nesvítí slunce, je větší zima než ve dne, a tudíž jsou pro výrobu sněhu lepší podmínky. Obsluha sjezdovky si tedy musí vyrobit zásoby, aby je pak přes den mohla rozhrabovat. Kdyby totiž vlekaři kutili na sjezdovce a zároveň jim šla za hlavou sněžná děla, tak by jim asi padal sníh za krk - a to by je studilo.

Ptáte se, paní Veselá, co máte dělat? Máte spoustu možností, jak se se situací vypořádat. Nejlepší by asi bylo, abyste sama začala na kopci lyžovat. Pak pochopíte, proč je třeba, aby na sjezdovce byl sníh, a možná budete také po sportování unavená a budete lépe spát. Můžete si také koupit špunty do uší, což bude jistě levnější než lyžařská výzbroj a výstroj, třebas i zánovní. Pokud nemůžete opravdu v noci spát, mohla byste pracovat a spát pro změnu ve dne, kdy jsou sněžná děla mimo provoz. Možná byste se pak divila, jaký hluk je ve vaší vesnici během dne. Konečným řešením pak může být, dům prodat... nebo jenom na zimu pronajmout a za utržené peníze trávit čas třeba v tuniském Hammamu.