Na českých a moravských horách leží přírodní sníh v jednotkách centimetrů, výjimkou jsou nejvyšší hřebeny Krkonoš, Šumavy a Jeseníků, kde je i přes 20 cm, naopak holé jsou Beskydy. Sjezdovky tak závisejí na technickém sněhu, k jehož výrobě bylo v posledním týdnu na většině míst aspoň několik hodin příhodných podmínek. V provozuschopném stavu jsou sjezdovky jen tam, kde si nenechají utéct ani minutu mrazu a mají dostatečně výkonný systém i zkušené zasněžovače, kteří zvládnou z velmi hraničních podmínek vykouzlit alespoň na některých tratích bezpečnou vrstvu sněhu. Otevřena je většina středisek z první padesátky, ale až na výjimky jen velmi omezeně, přičemž všednodenních návštěvníků je na obvyklé poměry minimum.

Chudě jsou na tom se sněhem i v Rakousku, zejména na severu a východě, ale zasněžování tam „ztráty“ dohnalo a ze známých salcburských, tyrolských nebo vorarlberských středisek jich většina hlásí 100 % otevřených sjezdovek. Zcela uzavřeny zůstávají jen nejmenší, nízko položené areály zejména v Dolním a Horním Rakousku. Čím více na jih, tím lépe. V Korutanech a Východním Tyrolsku mají ve vyšších polohách obvykle přes metr, v Nassfeldu dokonce 2,5 m, což je nejvíce mimo ledovce.

Ještě lépe je na tom Itálie – dvoumetrovou hranici překonala nebo se k ní přiblížila už dvacítka středisek a méně než metr hlásí jen několik méně známých. Sněhu přitom bude dále přibývat po desítkách centimetrů. Otevřené jsou až na místní výjimky všechny sjezdovky.

Velmi dobře je na tom díky nadmořské výšce i většina známých center ve Švýcarsku, vysloveně „zasypaný“ je třeba Engadin se Svatým Mořicem a stěžovat si nemohou ani žádná jižněji situovaná střediska. Na severní polovině švýcarských Alp je naopak sněhu podprůměrně, v provozu jsou přitom většinou alespoň tři čtvrtiny, nebo dokonce všechny sjezdovky.

I ve Francii jsou sněhové podmínky alespoň průměrné a do plného provozu mnoho nechybí, nejlépe jsou na tom – stejně jako jinde v Alpách – jižněji položená střediska.

Výhled počasí příštích dnů neslibuje žádnou výraznou změnu – hlavně nový přísun sněhu na jižní stranu Alp a naopak teplý víkend ve střední Evropě, kterým lednové „jaro“ doufejme vyvrcholí. V polovině týdne přijde nejspíš ochlazení, a dokonce snad i sníh do našich hor. Velmi mrazivý vzduch se hromadí ne moc daleko na severovýchod od nás, a tak modely mohou i překvapit. Vysloveně zimní epizoda se dá zatím očekávat spíš koncem ledna.

Více informací o výhledu počasí:
Česko - stav sněhu

Nezvykle nepříznivé povětrnosti, kdy za poslední měsíc prakticky nesněžilo ani pořádně nemrzlo, odolává překvapivě značné množství středisek, i když jen s omezenou nabídkou sjezdovek. Oproti neslavnému lednu 2007 je zasněžování ještě rozšířenější, výkonnější, chytřejší a použitelné i při slabších mrazech.

O víkendu pojede Ještěd se sjezdovkou F10, v Jizerských horách pak stále Severák (u Arniky, dětský svět) a Tanvaldský Špičák (sedačka s červenou sjezdovkou a spodní část Špičáku II). V Krkonoších má Harrachov (foto vpravo) sjízdnou celou červenou do centra města, naopak Rokytnice sjezdovky na Lysé hoře přechodně uzavřela. Ve Špindlerově Mlýně už k Mísečkám otevřeli i celou medvědínskou červenou, ve Svatém Petru zůstává Malý hank, modrá a nová Hromovka. Nejvíce otevřených sjezdovek pak nabídne východokrkonošský Skiresort Černá hora – Pec – celkem 20 km. Otevřené jsou hlavní černohorské tratě, v Peci pak zasněžovaný Javor a Hnědý vrch, přičemž z Černé hory do Pece je opět možné sjet na lyžích s podporou dvou rolb a zpět skibusem (Ski Tour). V minimálním provozu je pak většina ostatních krkonošských středisek, uzavřen zůstává Prkenný důl v Žacléři.

V Orlických horách jezdí Deštné (Sportovní a Turistická) i výše položené Říčky (červená), kde sněžili v noci skoro po celý týden, takže slibují kvalitní povrch. Na čerstvě dosněženou červenou Mlýnici láká i Červená Voda, stále jezdí i čenkovická Třebovská.

V Králickém Sněžníku se bude jezdit na Dolní Moravě (4sedačka Sněžník s černo-červeným Áčkem i vlek Kamila, dětský park), kde se můžete odpoledne svézt i na bobové dráze. Omezený provoz mají i Kunčice. V Jeseníkách se znovu otevře celá Hřebenovka v Koutech, v provozu bude i Přemyslov (modrá). V oblasti pod Pradědem jsou v provozu tři sedačkové lanovky s přiléhajícími sjezdovkami v Karlově a omezeně na přírodním sněhu i Ovčárna (foto vpravo). Mnoho jesenických areálů je momentálně mimo provoz, z nejznámějších třeba Červenohorské sedlo.

V Beskydech odolává zejména Bílá, Mezivodí a Rališka, omezeně i Velké Karlovice (Razula, Kyčerka).

Lyžuje se i na Vysočině v Novém Městě na Moravě.

Na Šumavě je bez přerušení v provozu Špičák, kde během krátkého mrazu dosněžili Slalomovou a lyžuje se i na nové modré Spodní Šance. Díky svému mrazivému mikroklimatu jezdí bez ohrožení i Kvilda. Na Lipensku má většinu svých sjezdovek otevřeno Lipno (foto vpravo), nicméně největší porci sjezdovek nabízí Hochficht (15 z 20 km, dětský park), hlavní trať podél lanovky funguje i na Sternsteinu. Bruslařská dráha na Lipně je zatím uzavřena.

V Krušných horách se díky své vyšší poloze a zasněžování se 4 sjezdovkami drží Klínovec, hlavní lanovka s vlekem a přilehlými tratěmi jezdí i v Bublavě. Mimo provoz je zatím letošní novinka – Plešivec.

Z mimohorských areálů se lyžuje na Monínci (vlek v horní polovině hlavní sjezdovky), v Chotouni u Prahy nebo v Hlinsku.


Rakousko - stav sněhu

V Rakousku je sice v celém severním pásu Alp výrazně méně sněhu než obvykle a údolí mnohde připomínají jaro, ale sjezdovky jsou vysněžené – když ne všechny, tak alespoň podél všech páteřních lanovek. Udávaná výška sněhu na vrcholech osciluje kolem půl metru, mnohem lépe jsou na tom kromě ledovců východotyrolská střediska (Lienz, Sillian, St. Jakob), která leží už na jižní straně Alp a mají až o metr více. Výborně je na tom i západní polovina Korutan v čele s nejjižnějším Nassfeldem (250 cm). Na své zvyklosti nemá moc sněhu ani Vorarlbersko, ale na otevření většiny sjezdovek to s pomocí zasněžování stačí.

Nejhůře jsou na tom s přírodním i technickým sněhem horno-, dolnorakouská a na severovýchodě ležící štýrská střediska. Z těch nejnavštěvova­nějších je plně vysněžen Schladming a okolí, Hinterstoder nebo Hochkar (foto vpravo). Z poloviny jezdí Stuhleck a Ötscher, ze čtvrtiny pak třeba Semmering.


Itálie - stav sněhu

V Itálii si užívají sněhově nesmírně vydařenou sezónu – rekordmanem, co se jeho výšky týče, je Madesimo (foto vpravo), které díky své poloze nad strmým údolím otevřeným jen k jihu dokáže jadranské tlakové níže nejlépe „vytěžit“ a hlásí až 4 metry sněhu, stejně jako ledovec na Tonale. Dvoumetrovou vrstvu sněhu mají i v jižní části Dolomit, v Livignu nebo v Aostě. Jihotyrolský Schnalstal a Sulden mají mezi dvěma a třemi metry, v lombardské Aprice pak taky hlásí ke 3 m. Vše je všude v plném provozu a lyžařský zážitek snad může kazit jen další prašan, který se bude zvláště do vyšších poloh sypat o víkendu i v příštím týdnu. Mezitím ale vždy nejspíš prosvitne i sluníčko.


Jestli nebudete moc závidět, můžete nahlédnout i do aktuálního sněhového ráje v Coloradu – skoro metr prašanu za poslední týden a samé slunečné dny s nejvyšší teplotou lehce pod nulou...

Sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa čtěte v sekci Sníh!