Milá paní Jaroslavo,

už jsme tady jeden dotaz od babičky měli. Kam, vy babičky, na ty svoje dotazy chodíte? A hlavně kam chodíte na ty bezprostřední a přísné odsudky? Však se nad sebou zamyslete, vy mu neumíte dát odpověď a nestačí vám odsoudit jeho otázku, ale dokonce rovnou celou jeho osobnost.

Píšete, že vám připadá zblblý technikou, jako byste vy v jeho věku technikou zblblá nebyla. Kolik vám tak může být, když jste babička vnoučete, které klade takové naivní a krásně přímočaré otázky a asi ještě nechodí do školy? Tipuji na padesát až šedesát, takže soudím, že v jeho věku jste se také třeba podivovala nad tím, jak se vejdou do radia hlasatelé a také zpěváci s celými ansámbly nebo totéž pro televizi, jste-li mladší. Pak vám někdo asi vysvětlil, že zvuk i obraz přichází rozkmitaným vzduchem nebo po drátech. Možná vám to není jasné dodnes, jen jste se smířila s tím, že to tak je.

Na tu část vaší otázky, která se mírně podobá otázce a sice: „Nevím, co mám odpovědět.“ Je třeba odpovědět mu pravdu. Nesnažte si vymýšlet nějaké hlouposti jako třeba, že tam někde nahoře Ježíšek mele led z rybníka nebo že se Pánbíčkovi roztrhla peřina. Takové mlžení vlastních neznalostí se vám brzy vrátí, protože si dítě zanedlouho začne myslet, že jste slušně řečeno slaboduchá.

Odpověď pro vašeho vnuka je: „Nikde!“ To zas na tu otázku ‚kde jsou ta sněžná děla‘. Upřímně řečeno vám tuto otázku závidím, protože se klidně může stát komunikační záminkou mezi vámi a vaším vnukem. Budete si mít o čem povídat! Jaká vzácnost v dnešní době! Tedy pokud to meteorologická situace dovolí a ještě někdy bude letos sněžit.

Sněhové vločky jsou krásné a cokoli o nich budete vnukovi vykládat, může pro něj být zajímavé. Takového Wilsona Alwyna „Snowflake“ Bentleyho již od dětství nezajímalo nic jiného než sníh. Když se mu podařilo vyfotografovat první šesterečný krystal vody dopadnuvší na černý samet, bylo mu jen dvacet let. Myslím, že pak už celý život nedělal nic jiného, než si hrál se sněhem, sametem a fotoaparátem. Na konci kariéry pak formuloval dogma, že žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné. Pro hrubou orientaci udávám, že zemřel v roce 1931.

Vnuka můžete upozornit také na to, že pokud se bude nějaké hračce věnovat opravdu zarputile až do té doby, než mu bude přibližně tolik, kolik teď vám, tak že se bude moci stát slavný jako ten Wilson „Vločka“ Bentley. Nebo alespoň jako paní Zárybnická, jejíž články o krystalizaci sněhu si můžete prostudovat, abyste pak moc netápala.

Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!