Cestovní pojištění by turisté neměli brát na lehkou váhu a snažit se na něm ušetřit, a to zejména chystají-li se na zahraniční sjezdovky. Je důležité počítat i s tím, že může dojít ke srážce s jiným lyžařem a náklady z této nehody se mohou vyšplhat až k milionovým částkám.

Vybrat si cestovní pojištění, které zahrnuje pouze léčebné výlohy a asistenční službu, není nejvhodnějším řešením. Spoléhat se na to, že zrovna mně se nic nestane, by se nemuselo vyplatit. Náklady spojené s případným problémem mohou být opravdu vysoké a nepříjemně poznamenat dovolenou.

Jak tedy vybrat to správné pojištění? Před jeho sjednáním je dobré položit si otázku, zda postačí pojistka na běžné lyžování na sjezdovce, nebo si připlatit za připojištění rizikových sportů včetně těch extrémních. Do skupiny rizikových sportů patří například lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy, extrémními sporty se rozumí například skialpinismus či akrobatické lyžování. Mnoho pojišťoven na trhu tato odvětví vůbec nepojišťuje. Výjimkou je pojišťovna ERGO, která na českém trhu působí od roku 1994 (dříve pod názvem VICTORIA VOLKSBANKEN pojišťovna), která se snaží klienta pojistit komplexně a nabízí proto velký rozsah služeb.Cestovní pojištění lze u pojišťovny ERGO sjednat ve dvou variantách. První balíček cestovního pojištění zahrnuje pouze léčebné výlohy a asistenční služby, což by měl být dnes na cesty úplný základ. Druhý balíček pojištěnci nabízí kompletní ochranu, v níž je zahrnuto navíc i připojištění odpovědnosti, zavazadel a úrazu. Ptát se na výhody druhého balíčku je zcela zbytečné. Zavazadla nejsou pouze kufry a sportovní tašky s oblečením, patří sem i lyže, které jsou tak chráněny proti poškození přepravcem, i odcizení po překonání překážky. Lyže se často neukládají na pokoj, ale do lyžáren, kde poškození zámku a odcizení lyží nemusí být nijak složité. Další výhodou druhého balíčku je úrazové připojištění zahrnující krytí smrt úrazem, trvalé následky a denní odškodné při hospitalizaci. Jeho ochrany lze využít například v situaci, kdy si lyžař při jízdě na lyžích poraní koleno (meniskus) a musí na operaci. V takovém případě lze čerpat odškodnění i z cestovního pojištění, jehož cena je mnohonásobně nižší, než případné náklady na hospitalizaci a léčbu. Nejen, že pojišťovna v tomto případě proplatí náklady na léčbu a hospitalizaci, navíc vyplatí i obnos ve výši 200Kč na den, který klient může použít dle vlastního uvážení a v případě, že úraz zanechá trvalé následky, i ty je možné si nárokovat.

Pojišťovna ERGO myslí také na nejhorší scénáře, kdy bude nutný převoz zemřelého zpět do České republiky, což bývá poměrné nákladná škoda. Proto v balíčku nabízí i pojištění repatriace bez limitu plnění.

Cestovní pojištění se rozhodně vyplatí a v případě škodné události ochrání Váš rodinný rozpočet.