Milá Terezko,
především by bylo správné napsat takoví otrapové, protože víc slov (tedy podmět a přísudek) v té větě napovídá tomu, že máš na mysli otrapy v množném čísle. V opačném případě by to bylo „oslovuje takový otrapa“. Z toho, že neumíš ani zformulovat otázku bez gramatických chyb, usuzuji, že jsi buď osůbka mladinká, která ještě nedokončila povinnou školní docházku, nebo krásná slečna, která při studiu více hleděla na svůj zevnějšek než na intelektuální interiér. To se pak nemůžeš divit, že tě v lanovce oslovují různí otrapové (opět je na konci přídavného jména měkké „í“. Alespoň se něco přiučíš).

Pokud se toto děje na českých horách a konverzace je zahajována v češtině, tak máš na výběr celou škálu vět, které dotěru (což je totéž jako otrapa) zastaví už po prvním pokusu. Tady je takový malý přehled příkladů, které bys mohla případně využít k ukončení nevyžádané konverzace:

„Jsem učitelka!“, „A vaše manželka to ví?“ „Za šest set s váma nejdu.“ Všimni si, že uvedené věty neobsahují žádné vulgární výrazy, přesto jsem dost pevně přesvědčena, že další snahy o sblížení ze strany pánů spolucestujících v jedné kabině, jsou po jejich vyřčení nemožné.

A protože jsi neuvedla, zda se nevyžádaná konverzace neodehrává v alpských zemích, podívejme se i na cizojazyčnou situaci. Protože neumíš pořádně česky, dá se předpokládat, že neumíš ani jiný cizí (tady je měkké „í“, i když jde o jednotné číslo, protože se jedná o přídavné jméno skloňované podle jiného vzoru) jazyk. Pak je to dost jednoduché, protože použiješ ty samé věty. On pak pochopí, že rozmluva a případná další domluva není možná.

Dost mne zaráží, že neprovozuješ současnou mládeží tak bravurně ovládanou disciplínu, a sice hraní s mobilem či spíše s nějakým chytrým telefonem poslední generace. Neříkej mi, že necivíš hodiny a hodiny na displej a nehoníš obrázky a aplikace prstíkem sem a tam. Tím přeci spolehlivě vyšachuješ z konverzace kohokoli. Jistě jsi to již mnohokrát vyzkoušela na svých rodičích. Možná si nechceš sundávat rukavice, aby ti nebyla zima na ten prstík.

A konečně mne udivuje ten militantní postoj. Vypadá to jako bys všechny muže považovala za nějaké otrapy. Možná, že se také pletu a ti otrapové ti brání v konverzaci s vyvolenými neotrapy. To by pak bylo na tom neotrapovi, aby toho otrapu nějak zpražil a tím konkurenčně zneškodnil. No a jestli to tak není, tak se zamysli nad svými preferencemi.