Letos nám jarní pohoda přišla o měsíc dříve. V údolí se prohánějí cyklisti, v Praze na náplavce otevírají pomalu občerstvení pro milovníky in-line bruslení, v Brně napouští Prýgl, a u nás na horách, byť je za barákem stále dobrá lyžovačka, od brzkého rána neúprosně štěbetají ptáci. Přesto zima ještě nekončí a všechny, kteří stále nemají dost, bych chtěl pozvat na jarní jízdu, která právě začíná (a může bohužel dost brzo skončit).


Janské Lázně

Lanovka na Černou horu jezdí od půl deváté a ten, kdo to nerad horké, ale tvrdé, by tu měl být v tuto hodinu připraven. I přes plusové teploty, které se stále více perou s těmi minusovými už i přes noc, je kopec výborně upraven, a do půl jedenácté si užijete slušné ježdění. V provozu je centrální sjezdovka pod kabinovou lanovkou, dětské/začátečnické Sporty, Anděl, obsluhovaný kotvovým vlekem i s variantou „rukávu“ přes Zinneckerovy boudy, či stále dobře vysněžená Protěž se čtyřsedačkovou lanovkou. Lidu je na sjezdovkách tak akorát, v ranních hodinách do zmíněné půl jedenácté spíše pomálu.

Kolem jedenácté je čas zavelit k „odchodu na párek“. Tedy ne doslovně, ale na malé občerstvení. Třeba káva na tzv. Kulaťáku – Ford baru u výstupní stanice kabinové lanovky, rozhodně neuškodí. Vstřícné ceny (káva 20 Kč, horká Cappy 10 Kč, hruškovice 30 Kč) vás ve vyhřátých lehátkách udrží možná i trochu déle. Což je dobře, protože je potřeba nabrat síly na to opravdové jarní lyžování, které začíná být zajímavé kolem druhé hodiny. I kdyby se provozovatelé stavěli třeba na hlavu, odpoledne už při těchto teplotách rovnou vypreparovanou pistu udržet nejde. Nemá cenu si nic nalhávat. Od dvou hodin je svah vyhrazen milovníkům stříkajícího mokrého sněhu, boulí, a aktivního lyžování, jaké bývalo v dávných časech „před rolbami“ na Černé hoře standardem. Odměnou za námahu pak bude dobře vychlazená Plzeň na „Kulaťáku“, neb slunce zapadá již o mnoho později a na lehátku se dá vysedávat třeba do půl páté, sledovat pomalu zastavující lanovku, mizející turisty a užívat si smířlivého klidu hor, a blížící se konec zimy.


Pec pod Sněžkou

Pec nám ještě nespadla. Má ale jeden háček, a tím je chybějící zasněžování na některých páteřních sjezdovkách. V příštím roce už bude všechno jinak. Začátečnický modrý Vysoký svah se dočká technického sněhu, stejně jako navazující Zahrádky, které budou do budoucna osazeny i čtyřsedačkovou lanovkou. Příští rok ale není letos, a tak zmíněné sjezdovky trpí v této krušné zimě nedostatkem sněhu. Lépe je na tom Vysoký svah, který se podařilo díky neuvěřitelnému vypětí provozovatelů vysněžit téměř kilometr dlouhým narychlo položeným potrubím z Javoru, a který je díky tomu stále v provozu. Dojezd Zahrádek je také vysněžen dobře, hůře je na tom horní polovina a na ni navazující kratší vleky Klondike. Jenže pořád tu zbývá to lyžařsky nejlepší, nejzajímavější, a hlavně stále kvalitně připravené – Javor. Zatím stále láká na lyžování po celé své šířce na sjezdovkách značených 1., 2. a 3.

Vše navíc doplňuje čerstvě otevřený snowpark, na kterém jeho stavitelé pracovali posledních 14 dnů. Pecký park je ojedinělý, neb skýtá v současné době největší skoky v České republice, a užít si ho mohou vyznavači freestyle i za večerního osvětlení. V letošní sezóně navíc bude hostit ještě dva velké závody. 7.-8. 3. 2014 Mistrovství České republiky ve snowboard slopestylu (7. 3. trénink a 8. 3. závod) a 21.-22. 3. 2014 Mistrovství České republiky ve freeski slopestylu (21. 3. trénink a 22. 3. závod).
Komu se do snowparku nechce, vyrazí na protilehlý Hnědý vrch, místními nazývaný Bramberk (kdysi dávno za Trautenberka ještě Braunberg – Hnědý vrch). Ten je i přes svoji jižní orientaci více než dobře zasněžen a ranní lyžovačka v kombinaci se čtyřsedačkovou lanovkou na něm nemá chybu.


Ski tour

V provozu je i letošní novinka Skiresortu Černá hora – Pec, stále více oblíbená Ski Tour. Dvěma rolbami a částečně i po svých - na lyžích a samozřejmě z kopce – se přesunete během půl hodinky z Černé hory do Pece, zpátky se pak vrátíte páteřní červenou linkou skibusu, která odjíždí pravidelně dle jízdního řádu z Javoru a vysadí vás u dolní stanice kabinové lanovky v Janských Lázních. Tuto službu si letos mnoho návštěvníků oblíbilo a denně ji využívá až 500 lyžařů a já ji mohu jen vřele doporučit. Půl hodinka strávená mezi „Jánkami“ a Pecí, v opravdových horách, zasněženém lese, s výhledy na Sněžku a v tichu nerušeném motory lanovek a vleků, či hlasitými odposlechy après-ski barů, stojí za to. Podíváte se někam, kam byste se normálně na alpských lyžích nepodívali, a až to prostě přestane jet, budete přesně na nástupní stanici druhé rolby, která vás dopraví do Pece pod Sněžkou. Pohodlí, příroda, zážitek pro dospělé, kteří po jízdě rolbou vždy ve skrytu duše toužili, nezapomenutelný zážitek pro všechny děti, které jsou jakýmikoliv neznámými dopravními prostředky přitahováni jako magnetem.


A jak to bude dál?

To ví jen Svatý Petr, Krakonoš, možná tak ještě Trautenberk. Alena Zárybnická asi taky, ale prozradit nechce a na diskuzním fóru SNOW krásně, pozitivně a přesvědčivě mlží, za což jí skládám poklonu, neb nás sněhuchtivé stále udržuje v příjemném napětí, že se možná ještě NĚCO stane.

Provozovatelé Skiresortu Černá Hora - Pec se každopádně budou snažit udržet tato dvě střediska v provozu co nejdéle, a pokud to noční teploty umožní, budou stále vyrábět i technický sníh. Jiný už letos asi neuvidíme, a když, tak tradičně v polovině dubna, kdy už to bude všem jedno. Nebuďme tedy skeptičtí a pojďme letos lyžovat, dokud to ještě jde. Do konce března to půjde určitě, a když ti výše zmínění nadpozemští i pozemští (i když bacha na Trautenberka, je to lump a za sníh by určitě nejraději vybíral ještě nějaký lázeňský příspěvek) dají, tak vás budu moct pozvat třeba i na Telemarkový festival Pec, který plánujeme na 4. až 6. 4. v Peci pod Sněžkou. Do té doby ale neseďte doma a přijeďte za námi na hory, přesvědčit se na vlastní oči i nohy, že to pořád ještě jde a navíc to vůbec není špatné!