Mnoho lyžařů se v teplejší polovině roku věnuje sportu stejně aktivně jako v zimě. Mezi nejoblíbenější doplňkové sportovní disciplíny patří cyklistika, běh a v neposlední řadě také golf. Do většiny zmíněných aktivit začaly v posledních letech pronikat GPS navigace. Posledním odvětvím, kde GPS nenacházela smysluplné uplatnění, byl golf. S příchodem nových GPS hodinek a GPS navigací, určených výhradně pro golfisty, se situace změnila.


Podrobné mapy golfových hřišť

Hlavním úkolem GPS při golfu je poskytnutí informace o zbývající vzdálenosti hráče od jamky a případně od dalších míst a objektů na golfovém hřišti. Podmínkou úspěchu GPS mezi golfisty bylo dokonalé zmapování golfových hřišť. V posledních několika letech výrobci GPS navigací zmapovali drtivou většinu světových golfových hřišť. Mapování se nevyhnulo ani České republice, kde je největší koncentrace golfových hřišť ve srovnání s ostatními východoevropskými zeměmi. Americká značka Garmin, která patří k předním světovým výrobcům golfových navigací, má v ČR zmapováno přes stovku hřišť a na světě více než třicet dva tisíc. Celkově tak golfové GPS obsahují podrobné plány cca 98 % všech existujících golfových hřišť! Značka Garmin uživatelům navíc poskytuje bezplatné aktualizace golfových informací, které zahrnují případné změny nebo doplnění o nově zmapovaná golfová hřiště.


Funkce golfových GPS

Pro hráče golfu jsou k dispozici dva typy GPS měřících zařízení: golfové GPS hodinky a golfové GPS navigace. Oba typy fungují podobně, jen golfové navigace poskytují větší a barevný displej, na kterém jsou schopny zobrazit podrobnou mapku golfového hřiště. Golfové hodinky si z důvodu menších rozměrů ve většině případů vystačí jen s číselnými údaji zobrazenými na černobílém displeji. Golfové hodinky tedy neposkytují tak atraktivní pohled na displej, při hře jsou ale praktičtější. Není potřeba je pro získání informací hledat v bagu, informace máte neustále k dispozici „u sebe“.

Mezi základní hodnoty, které golfové GPS poskytují, patří aktuální vzdálenost od greenu. Standardně GPS zobrazí vzdálenost k začátku, středu a konci greenu. Tyto informace jsou měřeny ve směru od vás ke greenu. V případě nepravidelných tvarů greenu se tak vzdálenost mezi začátkem a koncem greenu může lišit podle směru, ve kterém se ke greenu přibližujete. Některé dokonalejší golfové GPS jsou schopny zobrazit vzdálenost ne ke středu greenu, ale přímo na pozici vlajky, se kterou je možné na displeji GPS v rámci greenu pohnout.

Podle typu a vybavenosti golfových GPS jsou tyto produkty schopny poskytovat řadu dalších informací. Patří mezi ně možnost měření délky rány, vedení statistiky hry, včetně délek ran uskutečněných jednotlivými holemi, zobrazení vzdáleností k překážkám na golfovém hřišti, měření prošlé vzdálenosti při hře, informace o vzdálenostech na horizont nebo do zatáčky v případě jamek, kde se lomí tvar ferveje.


Golfové GPS hodinky a navigace

Mezi nejrozšířenější golfové GPS hodinky u nás patří model Garmin Approach S3. Není to nejlevnější model. Jeho cena se pohybuje okolo sedmi tisíc korun, ale hodinky nabízí řadu pokročilých golfových funkcí, databázi třicet dva tisíc hřišť a jednoduché ovládání pomocí dotykového displeje. Alternativou těchto hodinek může být jednodušší model Approach S2 za šest tisíc korun s plně postačující funkční výbavou, případě model Approach S4 za osm a půl tisíce korun, který k funkcím „es-trojky“ přidává navíc smart funkce a možnost upozornění na příchozí/zmeškané hovory, sms a případně i emaily.

Golfové GPS hodinky Garmin

Golfové GPS hodinky Garmin


Mezi golfovými navigacemi pak najdeme nejrozšířenější Garmin Approach G6 za sedm a půl tisíce korun s barevným dotykovým displejem a přehledným zobrazením plánku celé ferveje. Model Approach G6 kromě zmíněného plánku umí v porovnání s hodinkami navíc plánovat přihrávku na libovolné místo na ferveji. Stačí prstem ukázat na plánované místo přihrávky a navigace dopočítá vzdálenosti a směry na mezilehlý bod a zbývající vzdálenost k jamce. Alternativou k modelu Approach G6 by mohl být zcela nový Approach G8 za necelých dvanáct tisíc korun s 3“ velkým dotykovým displejem, smart funkcemi a přepočtem vzdáleností s ohledem na hru z kopce nebo do kopce.

Golfové GPS navigace Garmin

Golfové GPS navigace Garmin