Chladné a zamračené léto v tyrolských Alpách nepotěšilo návštěvníky, zato provozovatelé ledovcových areálů se tváří spokojeně. Ledovce jsou v mnohem lepším stavu, než bylo v posledních letech na sklonku léta zvykem. Jako překvapivě „senzační“ hodnotili lyžování na Tuxu v půli srpna i na německém diskuzním portálu Alpinforum. Za poměrně uspokojivou letošní situaci ledovce nevděčí jen nižším teplotám, ale hlavně velké oblačnosti – právě sluneční svit se údajně podílí na letním úbytku dvěma třetinami, vliv teplot má být jen třetinový. Ačkoliv léto ještě úplně neskončilo, naděje na solidnější podzimní lyžování je slibná.

Jediným ledovcem z tyrolské „pětky“, který udržuje letní lyžařský provoz, je Hintertux. Podle záběrů vypadá velmi zachovale včetně dojezdového hangu k Tuxer Fernerhausu. Na Hintertuxu prý pomáhá i topografie – ledovce ze svahu Gefrorene Wand i z protilehlého Olpereru se spolu čelně stékají, a díky tomu si dlouhodobě zachovávají značnou mocnost. V nižších partiích a na ostatních ledovcích vydatně pomáhá přikrývání ledovců fólií, která odráží sluneční záření a chrání sníh před táním. Výsledky je možné jak na Tuxu, tak na Stubai či Pitztalu vidět na vlastní oči. Kromě toho se takto chrání i nahromaděné zásoby sněhu (tzv. depony).
Dojezdy mnoha původně „ledovcových“ tratí vedou jen po moréně, která z mizejícího ledovce zbyla. Právě jejich zasněžení je klíčové pro zahájení provozu na dané trati – tomu mohou pomoci jak depony, tak samozřejmě sněžná děla, která už jsou na všech ledovcích samozřejmostí. Na Pitztalu pak pomáhá superdělo Snowmaker, které zvládne vyrábět sníh i při plusových teplotách (více o něm v článku Poručíme sněhu) – jen díky němu jsou schopni začátkem ledovcové sezóny pokrýt sněhem některé dojezdy tratí a přejezdy mezi nimi.

Začátek ledovcové sezóny 2014/15

Hintertuxer Gletscher
nepřetržitě

Stubaier Gletscher
od poloviny září

Sölden (Rettenbach- a Tiefenbachglet­scher)
od začátku října, zimní areál pak od 14. listopadu 2014

Pitztaler Gletscher
od 20. září 2014

Kaunertaler Gletscher
od 20. září 2014

Novinky 2014/15

Kaunertal: sjezdovka tunelem

Na nejzápadnějším a zároveň nejzapadlejším ledovci Kaunertaler Gletscher přes léto vyrazili lyžařský tunel, díky němuž se otevře sjezd od horní stanice kabinky Karlesjoch po černé trati č. 6 až k nástupu na sedačku Ochsenalm – z 3 100 m do 2 150 m n. m.
Projekt rozšíření areálu o ledovec pod Weisseespitze nebo stavba lanovky z jihotyrolského údolí Langtaufers je nejspíš v nedohlednu.Pitztal: freeridové campy

Na nejvýše položeném rakouském ledovci fandí freeridingu. Proto od konce ledna 2015 uspořádají několik campů, zahrnujících ubytování, jízdu ve volném terénu s průvodcem, vybavení na vyzkoušení i rady k natáčení a stříhání freeridových videí. Královské sjezdy „přetékají“ z ledovcové mísy ven a končí hluboko v údolí po překonání více než 1 000 výškových metrů.Sölden: víno zrající ve třech tisících

Prominentní nablýskaný Sölden si vždy potrpí na něco extra, čím je třeba designová restaurace IceQ ve skleněné krychli ve třech tisících metrech s vlastním zrajícím vínem. Novinkou „zimního“ areálu bude celosezónní soutěž Adrenalin Cup, při němž se bude zápolit ve slalomu, obřáku, rychlostním lyžování nebo letech na lyžích. V půli dubna se bude na ledovci po roční přestávce hrát velkolepá show Hannibal.
Do tří let by rádi pitztalští a söldenští oba ledovce propojili lanovkami, ovšem termín je – stejně jako v minulosti – spíš vroucným přáním, neboť ve vládě v současnosti zasedají i „zelení“ a ti nejsou takovým projektům vůbec nakloněni.Stubai: za poznáním do jeskyně

Na Stubaiském ledovci se otevírá nová atrakce – ledová jeskyně, a to 30 m pod povrchem nedaleko Eisgratu. Návštěvníci se dozví o původu ledovců, proč je led modrý a co je ledovcové mléko. Pro děti bude na ledovci postavena nová „skicrossová“ dráha.Hintertux: pohodlnější přístup

Na Tuxu investovali už loni miliony eur do nové budovy Fernerhausu s velkou samoobslužnou restaurací a nově i útulným Wirtshausem s obsluhou. Letos se vylepší hlavně přístup ze Sommerbergalmu k „zimnímu“ areálu Tuxerjoch, a to díky pojízdnému koberci. Čtyřsedačka na Tuxer Jochu při tom dostane vyhřívané sedáky.
Skipas White 5

  • platí na všech 5 ledovcích po 10 libovolných dní, které mohou být využity kdykoliv v sezóně
  • v prodeji na pokladnách areálů od 1. října
  • platí do 15. května
  • cena: 358 eur