V kategorii sjezdových lyží jsou největší proměny v populární řadě závodních lyží Sporten AHV, kde se změnily délky, tvrdost a design. Téměř polovina modelových řad prošla letos zásahy konstruktérů či designérů. Novoměstští opatřeními čelí velké nadvýrobě světové lyžařské produkce, kterou nejsou obchodníci schopni prodat. Dle údajů výrobců poklesla produkce ve světě u sjezdových lyží během posledních pěti let z 9 milionů na 3,5 milionu párů. U běžeckých lyží je to pravděpodobně obdobné, ale přesná čísla nejsou známa.

Sporten si nadále drží osmdesátiprocentní podíl své výroby pro export do celého světa pod značkami Alpina, Asnes, Decathlon, Germina, Goodboards, Hart, Karhu, Madshus, OneWay, Rip´n Wood, Rossignol, Sport 2000 a mnoho dalších.

V roce 2013 vyrobili 92 000 párů lyží a snowboardů při tržbách 154 miliónů korun. V roce 2014 bude nárůst výroby zhruba o 15 % vyšší.

Významným mezníkem letošního roku je export lyží pod značkou Sporten do USA v celé šíři sortimentu.

Firma se pustila do vývoje lyží pro začínající lyžaře. Jejich model Sporten First step je určen dětem i jejich rodičům. Konstrukce lyže s protismykem na skluznici umožňuje chůzi i do kopečka, a naopak, protismyk na měkké lyži úspěšně zabraňuje nekontrolovatelnému rozjetí. Testující rodiče si velmi pochvalovali to, že se jejich děti na lyžích Sporten First step nebály, nepadaly a chodily bez prokluzů – jako doma v obýváku.

„Lyžařské stopy jsou plné lidí, ale dětí je tam málo. Proto jsme, i z vlastní zkušenosti, zkonstruovali a vyrobili lyže, které umožní rodičům být s dětmi na sněhu. Sledovali jsme cíl zpříjemnit dětem zážitek z prvních klouzavých prkének, nenechat je moc padat a umožnit jim stoupat do kopečka. Z testů víme, že se nám to povedlo,“ hodnotil novinku pro nejmenší Ján Hudák, generální ředitel Sporten, a.s.

Nová řada má i významný sociální přesah. Eliminací neúspěchu a stresu zpříjemní společné chvíle a rodinné vztahy. Novoměstští doufají, že jejich novinka pomůže rodičům odtáhnout děti od elektroniky.

Kromě nových konstrukcí, úprav stávajících, testování a designu investoval Sporten i do výrobní technologie. Nejnovějším zařízením je nové brousící centrum běžeckých a sjezdových lyží, které vyvinuli ve spolupráci se švýcarskou firmou Montana. I toto opatření povýší užitnou hodnotu lyží Sporten.

Sporten stále hledá cestu k českým zákazníkům, zejména ke sjezdařům. „Jsme si vědomi až slepého českého obdivu k tradičním značkám vyhrávajícím světová klání. Zvláště v naší zemi žije vysoký počet lidí, kteří si raději koupí lyže takové značky, než Sporten ve stejné cenové kategorii. Neví ale, že jsme ty lyže vyrobili třeba my, a že jsme zásluhou tlaku na cenu byli nuceni použít levnější vstupní materiály, než na ty naše. Nejde tady o cenu, ta může být stejná, ale o užitné hodnoty takových lyží. Naše ceny jsou nízké i proto, že prodáváme obchodům přímo a nepřepočítáváme z euro cen na euro trzích,“ vysvětlil Ján Hudák motivy pro český trh.

Sjezdové lyže Sporten v současnosti testují takové sportovní osobnosti, jako je sjezdař Petr Záhrobský, pan trenér Milan Trnka a špička soutěže Masters, například Milan Hrstka, Jan Verl či Petr Mudra. Ze sportovní veřejnosti nikdo nepochybuje o tom, že tito pánové jezdí na „sportenech“ právě proto, že jim důvěřují a jsou s nimi spokojeni. Běžecký sport má v Novém Městě přirozeně největší tradici. První lyže zde byly vyrobeny v roce 1896. Dnes se tu ve vývoji sází na spolupráci se současnými i bývalými reprezentanty v běžeckém lyžování, jako je Petr Kutal, Martin Koukal, Josef Kučera, Jan Baranyk, Jiří Teplý a mnoho dalších. Významné poznatky do konstrukčních úprav běžek přináší také rakouský tým dálkových běžců.

Významná je také velice úzká spolupráce při vývoji lyží s finskou firmou Karhu, která celý svůj závodní program dnes vyrábí ve Sportenu.

„Běžky Sporten jsou v českých stopách zastoupeny nejvíce. Jsme přesvědčeni, že je to díky konstrukci a zpracování našich lyží. Pro laiky a turisty máme řady pevných až robustních lyží s protismykem na skluznici, třeba i s ocelovými hranami, pro hltače rychlých kilometrů vyrábíme sportovní a závodní lyže, které testujeme a upravujeme ve spolupráci se špičkovými českými i zahraničními závodníky a trenéry,“ představil běžeckou produkci Ján Hudák.

Sporten, letos poprvé, získal v rámci hodnocení CZECH TOP 100 ratingové ocenění Czech Stability Award a s ním certifikát AAA Excelentní. Zařadil se tak mezi nejstabilnější firmy v České republice. Je to po předchozích letech, kdy získával rating AA, opětovné potvrzení dobré práce všech zaměstnanců Sporten.

Sporten si je vědom své společenské odpovědnosti. Jeho vysoce nastavená firemní kultura mu přinesla udělení Ceny za podporu genderové rovnosti.

Jako jediná firma v oboru je schopná, a nabízí, ekologickou likvidaci svých výrobků zdarma, kde získané teplo se využívá zpět ve výrobě.