SNOW vychází 2. října 2014
118 stran

Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání.


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/snow
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a Floowie

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako roční nebo dvouleté předplatné s dárkem.

Jednotlivé vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!


Celý časopis v elektronické podobě!

Ve SNOW 82 najdete 2 skipasy zdarma:


Více na www.skipas-zdarma.cz
Pár tipů z obsahu:


Štěstí je krásná věc

Původně jsem chtěl rozhovor s Míšou Smutnou nazvat „Šíleně smutná princezna“, protože její příjmení k tomu jednoznačně vybízelo. Ale Michaela není vůbec smutná a naše milé povídání se více točilo kolem vrtkavého štěstí, které jí zejména na vrcholných akcích v její kariéře zatím chybělo.

Nabitá sezona za námi i před námi

Neúprosný rytmus nás oblažuje třemi dvouvrcholovými sezonami za sebou. Ta minulá s olympiádou byla možná nejsledovanější, připomeňme si tedy, jak dopadla a co naznačila do té nadcházející, obohacené mistrovstvím světa ve Vailu.

Naši připraveni!

Léto skončilo a začátek sezony Světového poháru se blíží. Jak jsou na tom naši sjezdaři?

Lampasák, Tajsja a stoletý fotograf - jak začínalo alpské lyžování v Sovětském svazu

Sjezdování a SSSR málokomu ladí dohromady. Většina si tamější lyžování nejspíš spojí s dopujícími běžkyněmi, to alpské přinejlepším až se Žirovem začátkem 80. let minulého století.

Když padne jako hrnec na… aneb kouzlo první vrstvy

Každý aktivní lyžař dříve či později dospěje k poznání, že dobře padnoucí sjezdové boty tvoří základ dobrého lyžování. Jsou přece v nejtěsnějším kontaktu s lyžařem a přenášejí jeho impulsy dál do lyží. Boty volíme podle typu jízdy, ale v první řadě musí přesně padnout. Podobně i lyžařské oblečení – jeho účel koresponduje s provozovanou aktivitou a také musí padnout jak hrnec na sedací část.

Start do života aneb věk do 6 let

Startem do života je sice okamžik narození, ale je zřejmé, že čerstvý novorozenec se na lyže určitě nepostaví. A s největší pravděpodobností to nebude ani batole mladší dvou let. Samozřejmě mohou existovat určité výjimky, ale zpravidla je dítě schopno klouzavého pohybu na lyžích až po svých druhých narozeninách.

Dozvuky Soči a krize zájmů

Zimní olympijské hry 2014 v Soči měly štěstí i smůlu. Proběhly nad očekávání hladce, měly tedy sklízet patřičnou porci chvály. Jenže místo toho nastoupila Ukrajina a Majdan a agendu olympiády jasně převálcovaly. Rusko a Putin si tak přinejmenším v naší části světa uznání za Hry neužili. A tím, jak téma OH překrylo další dění z oněch končin, se nekonala reflexe Her ani věcná, ani obecná.

Česko a jeho místo na lyžařské mapě světa

Na českých horách je živo. Majetkové změny i vznik nových areálů v posledních letech posílily snahu domácích středisek proměnit se v atraktivnější a hlavně dobře vnímané destinace pro trávení volného času. To se nedá „udělat“ jen miliardovými investicemi, ale je potřeba vidět a řešit i problémy, které nejsou na první pohled zřejmé.

Proč nejsou široké?

Někdy jsou to povzdechy, jindy tvrdá kritika od plic. Na jaké téma? Na tuzemskou úroveň sjezdových tratí. Většinou přitom zaznívá – naše sjezdovky jsou krátké a úzké, proto jezdím do Alp. Je to kverulantsví, nebo oprávněná kritika?

Legenda Mt. Baker - 28,5 m sněhu

Dvouproudová silnice k Mt. Baker se nejprve klikatí lesními serpentinami, poté klesá k rozbouřeným vodám řeky Nooksack, odkud se zhruba kilometrovým převýšením stoupá zpět k hustému stromořadí letitých, mechem porostlých kmenů starobylého lesa. V zimě se mění v koridor mezi sněhovými kupami, za hustého sněžení navršenými až do šestimetrové výšky. Stejně jako lyžařská oblast na jejím konci je i cesta k ní (v tomto případě spíše nechvalně) světově proslulá masivními nánosy prašanového sněhu, které přinášejí divoké pobřežní bouře Pacifiku, rozbíjející se o západní svahy zdejších pohoří.

Haute Route jihotyrolských Dolomit - 5denní lyžařský přechod

Dolomity nebyly dlouhá léta v hledáčku mých skialpových zájmů. Důvodem byl především nedostatek v zimě otevřených horských chat. Jednoho dne jsem si přečetl inspirativní článek o přechodu Dolomit ze západu na východ a bylo jasno. Tam musím!

Folgaria - severské dálavy v Itálii

Folgaria je poměrně univerzální lyžařskou oblastí, ale přeci jen láká hlavně méně náročné návštěvníky. V povědomí českých lyžařů zdejší úctyhodná pavučina sjezdovek ještě nezdomácněla, což je nejspíš dáno její vzdáleností – leží až jižně od Dolomit mezi Trentem a Roveretem. Typicky italsky pohodová atmosféra se ovšem stará o to, že řady štamgastů se jí pomalu rozrůstají i v Česku.

Krvavec - maják slovinského lyžování

Krvavec není ani největší, ani nejvýše položený slovinský areál, ale přesto je nejlepší – přinejmenším v kategoriích vše v jednom, dobrá muzika za rozumné peníze, ale i milé překvapení.

Kde to všechno začalo… - Engadinské údolí a Svatý Mořic

Údolí Engadin a vlastně celý kanton Graubünden je jedním z mála míst, kde obyvatelé stále ještě hovoří původní rétorománštinou. Oblast, vykrojenou do krajiny řekou Inn (v překladu znamená Engadin „zahrada Innu“), podle jedné zdejší pověsti stvořili andělé jako téměř dokonalý obraz nebeského ráje.

Venezuela - poslední stopy

O možnosti lyžovat ve Venezuele jsem se dočetl v časopisu Ski and Snowboard Guide z roku 1995, do té doby jsem si zemi deštných pralesů, rozsáhlých savan a kouřících močálů se zimními sporty rozhodně nespojoval. Autor článku psal, že lyžovat se tam dá jen s průvodcem, kvalita sněhu je jen pro otrlé a že nejbližší sjezdovka u horní stanice vleku není pořádně označená a končí příkrým srázem. Tyto informace mě nadchly natolik, že jsem si stanovil donkichotský úkol – alespoň jednou v životě si zalyžovat na úbočích venezuelských And.

A mnoho dalšího najdete ve SNOW 82!


Předplatné časopisu se SNOWbony pro nákup v e-shopu si můžete objednat ZDE.