Řada lyžařů možná úplně přesně neví, co přesně bootfitting je. Můžeš jim ho ve zkratce představit?

Bootfitting je vlastně dotvarování bot přesně na nohu konkrétního lyžaře. Každý má totiž trošku jiný tvar nohou, dokonce u jednoho člověka se často liší tvar i velikost pravé a levé nohy. Z toho důvodu nemohou všem dobře sedět sériově vyráběné lyžáky, které si koupí v obchodě. Aby boty netlačily, nedřely, byly pohodlné a zároveň perfektně obepínaly nohu a zajišťovaly dokonalý přenos sil na lyže, je třeba je doupravit s ohledem na odlišnosti ve stavbě nohy a její nuance. Já sám mám atypickou nohu, širokou, s poměrně vysokým nártem. Bootfitting je tak pro mě jedinou možností, jak si zalyžovat bez bolesti a otlačených chodidel. A podobně je na tom i mnoho dalších lyžařů.

Co všechno bootfitting zahrnuje?

Vždycky se začíná výběrem vhodné stélky. Z výroby jsou v lyžařských botách stélky zcela nevhodné, my s trochou nadsázky říkáme, že se jedná o ustřižený kus koberce, který vůbec neposkytuje potřebnou podporu přirozené klenby chodidla. Již předem se počítá s tím, že si každý lyžař tuto důležitou součást lyžařské boty doladí podle stavby svých chodidel. Na výběr je několik možností od nejlevnějších předtvarovaných stélek, které rozlišují pouze nízkou, střední a vysokou klenbu, až po stélky, které zákazníkovi vytvoříme na míru po speciálním 3D scanu jeho chodidla.

Dalším krokem je úprava vnitřní botičky. Většina modelů má již dnes tepelně tvarovatelné vnitřní botičky, takže hned v rámci nákupu zákazníkovi botičky nahřejeme a necháme mu je ještě v obchodě vytvarovat podle tvaru jeho nohou. Případně můžeme přistoupit k vyříznutí částí botičky v problematických místech a jejich dolepení měkčí hmotou, můžeme podlepit baseplate, tedy destičku pod stélkou, na níž spočívá noha a zvýšit ji o 3-5 milimetrů, dá se vložit klínek pod patu, opět až pětimilimetrový, což pomůže lepšímu postavení nohy u lyžařů s vysokým nártem, a podobně.V případě, že bota sedí dobře, ale kolem nohy jsou volné prostory, lze je utěsnit dolepením kousků speciální pěny.

Poté přichází na řadu úpravy vlastního skeletu boty. Skelet lze například změkčit vyříznutím některých částí, nejčastější je ale vytahování a vybrušování skeletu na problematických místech, tedy tam, kde boty tlačí.

Vybrušování se používá spíše u závodních bot nebo u modelů, které mají dostatečně silný skelet. Tenčí, většinou rekreační boty se za tepla vytahují na speciálních kopytech. Lze použít i horkovzdušnou pistoli, ale u nás raději používáme speciální stroj Ultracam s elektronicky kontrolovanou teplotou i časem nahřívání. Sice to trvá o něco déle, ale je to mnohem šetrnější ke skeletu.

Pro koho je vlastně bootfitting vhodný?

Bootfitting je vhodný pro každého, kdo má v lyžařských botách problém s nohama. Rozhodně není doménou jen závodních lyžařů. Ti sice jezdí v tvrdších a méně pohodlných botách, ale rekreační lyžaři zase často tráví v lyžákách na sjezdovce celý den, což samozřejmě klade zvýšené nároky na pohodlnost bot.

Bootfittery vyhledávají lidé, které lyžařské boty tlačí, ale také ti, kteří mají výrůstky, tzv. druhý kotník, spadlou klenbu, jsou po operačním zákroku na noze apod. Často také řešíme problém s různou velikostí pravé a levé nohy. Tam, kde jedna bota sedí, je třeba druhou buď dotěsnit například dolepením pěnových vložek, nebo naopak vybrousit či vytáhnout.

O kolik se dají boty vytáhnout?

Boty se dají vytáhnout cca o 5 mm na každé straně. Problematické místo se nejprve označí fixou a poté se vytáhne či vybrousí. Na poprvé raději o méně, například o jeden, maximálně dva milimetry, protože se jedná o nevratný proces. Poté zákazník botu vyzkouší, nejlépe na svahu, a pokud problémy přetrvávají, opět skelet vytlačíme či vybrousíme. Tuto jednu korekci má zákazník zdarma. Pro představu, jedno místo na botě vytlačujeme či vybrušujeme za 290 korun.

Jak dlouho se už bootfittingu věnuješ a jak se tento u nás stále málo rozšířený obor vyvíjel?

Bootfittingu se věnuji již více než 10 let. Za tu dobu mně osobně prošlo rukama již několik stovek párů bot. Jen v loňském roce provedl náš tým korekce přibližně 300 párů bot, u některých i na více místech.Úplné začátky spadají do roku 1995, kdy jsem prošel školením u pana doktora Miroslava Havrdy, předsedy České podiatrické komory, které bylo specializované zejména na stélky. Později jsme spolu s dalšími kolegy prošli školícím programem francouzské firmy Sidas, která vyrábí sportovní a ortopedické stélky. Na školení jsme se dozvěděli mnoho užitečného o anatomii nohy, tvarování a používání stélek, ale i vytahování a broušení skeletů. A také jsme se naučili pracovat s vypěňovací botičkou, která je jádrem lyžařských bot na míru, které Sidas nabízí pod názvem Black Project a které si zájemci mohou nechat zhotovit u nás ve Ski a Bike Centru Radotín. Výsledná bota dokonale padne na nohu každého lyžaře, ale je poměrně tvrdá, takže je určena spíš pro výkonnostní lyžaře.

Zatím posledním milníkem byl právě workshop Lange, jehož ses zúčastnil začátkem října. Jaká to byla zkušenost a co nového jsi se od odborníků z firmy Lange dozvěděl?

Bylo to opravdu zajímavé, navštívili jsme továrnu a viděli výrobu bot Lange od úplného začátku, tedy od nádob s plastovým granulátem, přes jeho roztavení a vstřikování do speciálních forem, až po závěrečnou montáž přezek.

Co se týče bootfittingu, obrovský přínos znamenalo už to, že nám své zkušenosti předával mimo jiné Damien Amblard, který připravuje boty špičkovým závodníkům švédského, francouzského a norského týmu na světovém poháru.

K tomu jsme měli k dispozici tři přepravky plné závodních bot, na nichž jsme si mohli vyzkoušet celou řadu postupů. Počítalo se s tím, že je zničíme, takže jsem si mohl zkusit věci, které bych si u bot zákazníků nikdy nedovolil. Bylo to velmi přínosné. Vynikající je například trik, kdy si lyžař natře nohu dámskou rtěnkou a poté ji obuje do skeletu. Rtěnka se uvnitř skeletu obtiskne na problematická místa a my po jeho roztažení přesně vidíme, kde brousit či vytahovat.

Damien Amblard a jeho další dva kolegové, kteří rovněž působí ve světovém poháru, nám také umožnili vyzkoušet si všechny jejich nástroje i strojové vybavení. Potěšilo mě, že 90% těchto nástrojů máme a používáme i v naší dílně.

Více o bootfitterské dílně Ski a Bike Centra Radotín se dočtete přímo na jejich webových stránkách věnovaných bootfittingu.