Co na tom, že pětatřicetiletá lyžařka thajského původu, závodící pod dívčím jménem Vanessa Vanakornová, měla ztrátu více než padesáti sekund na vítězku Tinu Mazeovou. Není přeci důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

Olympijským heslem ale celý tento dojemný příběh zdaleka neskončil. Podle posledního verdiktu Mezinárodní lyžařské federace (FIS) totiž při kvalifikaci na olympiádu došlo k podvodům a Mae se na hry vůbec neměla dostat.

Organizátory potrestali v červenci

Už v průběhu léta se objevily názory, že z pohledu Mae klíčové kvalifikační závody, které se jely těsně před uzavřením nominací ve slovinském Krvavci na přání samotné houslistky, byly zmanipulované. A to za jediným účelem – dostat nyní britskou občanku na olympiádu.

Šéf slovinské lyžařské asociace Jurij Žurej tehdy prohlásil, že nesrovnalosti byly v časech, pořadí i dalších údajích. "Třeba vysoko ve výsledcích byla závodnice, která spadla a závod nedokončila. Termín závodu nesouhlasil se dnem, kdy se skutečně konal, nebo ve startovce byla osoba, která vůbec nejela," prohlásil Žurej. Počasí navíc údajně bylo tak špatné, že se závody vůbec neměly jet.

Následné vyšetřování slovinské lyžařské federace skončilo trestem pro šest pořadatelů a celý případ byl postoupen Mezinárodní lyžařské federaci (FIS).

V listopadu došlo i na houslistku

Ta svůj trest oznámila v úterý a v podstatě se ztotožnila se závěry slovinských vyšetřovatelů.

Závody se v Krvavci kvůli počasí vůbec neměly jet, s výsledky bylo manipulováno, chyběl dostatečný počet rozhodčích i soutěžících, trať pro druhé kolo nebyla změněna.

Verdikt? Vanessa Mae nesmí závodit další čtyři roky, pět pořadatelů se nesmí účastnit organizace závodů FIS, výsledky z Krvavce budou na příštím zasedání příslušné komise anulovány. Z odůvodnění přitom není zcela jasné, zdali Mae o manipulacích věděla, trápit ji ale trest FIS asi příliš nebude.

"Myslím ale, že to pro ni nemá velký význam. Její start (na olympiádě) byl pravděpodobně jen jednorázovou záležitostí. V každém případě jí ale zabráníme v případném startu na příští olympiádě," prohlásil předseda FIS Gian Franco Kasper v rozhovoru pro agenturu AP.

Tak či tak jeden krásný olympijský příběh končí blamáží.

Zdroj www.aktualne.cz