Teplé a vlhké proudění spláchlo zejména jižní stranu Alp až do výšek přes 2 000 m n. m. vydatnými dešti, na severní straně hor pak teplý fén vysušil sníh, který koncem října napadl až do středních poloh. Hranice, od které se vyskytuje dostatek sněhu, tak leží okolo 2 500 m n. m. Velmi dobře jsou na tom ledovce a nejvýše položená alpská střediska.

Přehledně zpracovaný výhled počasí v Alpách najdete na stránkách Alpenverein.de!

Rakousko - stav sněhu

Kromě ledovců se v tyrolském Ötztalském údolí od 13. listopadu lyžuje ve dvojstředisku Obergurgl Hochgurgl. V sousedním Söldenu se provoz z ledovce „rozšířil“ i na terény nad Giggijochem. Tradičně silnou návštěvnost ledovců o víkendech zřejmě přitlumí nepříznivé počasí s přechodem front. V pondělí 17. listopadu Evropa neslaví svátek jako my, takže oproti „dušičkovému“ týdnu s prázdninami v Německu a mnoha jiných zemích by mělo být mnohem volněji.

Hintertuxer Gletscher

Celý ledovcový areál je v provozu a s dostatečnou vrstvou sněhu (až 185 cm), pod úrovní ledovce ale sníh v podstatě není – sjíždět lze jen k Tuxer Fernerhausu, nikoliv až na Sommerbergalm.

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl tradičně plánuje otevřít o posledním listopadovém víkendu a díky poloze většiny sjezdovek nad 2 000 m n. m. už má alespoň slabý sněhový základ.

Kaunertaler Gletscher

Vše na ledovci i pod ledovcem je v provozu (22 km sjezdovek), a to včetně nové černé „tunelové“ sjezdovky. Jako jediný tyrolský ledovec tak Kaunertal v současnosti umožňuje sjezd až s 1 000m převýšením. Výhodou i nevýhodou zároveň je zdlouhavý příjezd po vysokohorské silnici – nástup na lyže přímo z auta, ale zároveň nutnost být připraven i na obtížnější silniční podmínky (zimní pneu povinné, řetězy s sebou).

Kitzbühel

Chumelenice koncem října umožnila na dva víkendy spustit jednu sjezdovku na Resterhöhe – fén a trvalé teplo ale skoro veškerý sníh slízl a na samotné trati zbývá jen „flekatá“ vrstva sněhu.

Obergurgl Hochgurgl

Od 13. listopadu se lyžuje nad úrovní mezistanic výše zhruba na polovině celkové délky sjezdovek a na max. 60 cm přírodního a technického sněhu.

Pitztaler Gletscher

V provozu jsou všechny ledovcové lanovky a vleky a upraveno 20 km sjezdovek. O víkendu jezdí přístupové metro Pitzexpress už od 7.30 h. Vzhledem k jeho nižší přepravní kapacitě (1 000 os./h) se tu v exponovaných dnech zejména okolo deváté ranní tvoří i významnější fronty. Nahoře na ledovci právě i díky tomuto „špuntu“ nebývá s frontami větší problém.

Sölden

Kromě ledovce jsou v provozu i hlavní lanovky a sjezdovky nad Giggijochem, odkud se lze „na lyžích“ přehoupnout až na Rettenbach (celkem 63 km sjezdovek). Spolu s Obergurglem tak má údolí Ötztal v současnosti nejbohatší lyžařskou nabídku Alp.

Stubaier Gletscher

V provozu jsou všechny lanovky a vleky kromě Daunkopfu a vleku v mezistanici Fernau. Ledovcové sjezdovky jsou v provozu téměř všechny, sjezd do mezistanice je otevřen jen z Eisgratu.Itálie - stav sněhu

Itálie by byla zasypaná mnoha desítkami centimetrů sněhu, kdyby nebylo tak teplo – extrémní úhrny srážek padaly do 2 000 až 2 500 m n. m. ve formě deště. V nejvyšších horských polohách, zpravidla nad úrovní sjezdovek, se ale solidní sněhová vrstva už utvořila.

Sulden

Jihotyrolské středisko pod Ortlerem otevřelo své neledovcové sjezdovky už 8. listopadu – lyžuje se v celém areálu Madritsch na 18 km sjezdovek.

Schnalstal / Val Senales

Jihotyrolský ledovec v Ötztalských Alpách má otevřeny všechny tratě nad 2 700 m n. m. na „ledovcové“ straně areálu.Švýcarsko - stav sněhu

Engadin Svatý Mořic

V Engadin se zatím jezdí na vršku Diavolezzy (až 75 cm sněhu), ale už od 22. listopadu se otevřou jak Corviglia, tak Corvatsch. Sněhu už mají dostatek.

Zermatt / Matterhorn ski paradise

Okolo Zermattu je bílo (až 150 cm sněhu) a lyžuje se na 41 km sjezdovek nad úrovní Trockener Stegu.Sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa čtěte v sekci Sníh!