„Bany mezi špičkou“?

Nejúspěšnější český lyžař Ondra Bank absolvoval výbornou předsezonní přípravu, kterou zaměřil právě na rychlostní disciplíny. Vše potrhl v přípravných závodech kategorie FIS v Chile. Po dlouhých jedenácti letech vyhrál sjezd v El Coloradu a prvenství si připsal také v Super G v La Parvě. Nutno podotknout, že v Chile nebyla nikterak „béčková“ konkurence. Slibnou sezonu, kterou chce Bank zaměřit právě na rychlostní závody, slibuje i špičkově připravený materiál. Ondra si odjezdil mnoho párů sjezdovek a měl dostatek času vybrat ty správné. V rychlosti mu pomáhá i jedna z nejlepších kombinéz na světě, podobný materiál používá i loňský sjezdař roku Aksel Lund Svindal.

Když už je řeč o urostlém Norovi, ten má aktuálně jiné starosti. Na předsezonním soustředění si při fotbálku přetrhl achilovku a jeho sezona je prakticky odpískaná. Svindal se ještě nevzdal šance startovat na únorovém MS, ale otázka je, v jaké bude formě. Kdo ho tedy nahradí na trůnu rychlostních disciplín? To můžeme v tuto chvíli jen spekulovat. Hannes Reichelt závěr loňské sezony také promarodil a letos ještě pořádně nezávodil. Silní budou opět Kanaďané, kteří jsou na domácích svazích s výjimkou olympiády ve Vancouveru úspěšní. A pak je tu nestárnoucí ikona Bode Miller. 33 vítězství ve SP, 5 medailí z MS a dokonce 6 z olympiád. Dokázal už prakticky vše, co mohl. Jenže letos má o motivaci postaráno. Nemá žádná „velkohubá“ prohlášení, že chce medaile, že je to jeho poslední sezona! Jen si „skromně“ přeje potěšit domácí publikum při světovém šampionátu. Návrat královny!

Už to bylo patrné v rakouském Söldenu, kde všichni očekávali její návrat na zasněžené svahy. Jenže Lindsey Vonnová se rozhodla odbýt si premiéru až na americkém území. Letos třicetiletá kráska z Vailu bude v „rychlostkách“ opět tahákem číslo jedna. Ačkoliv se vrací po vleklém zranění kolene, sama hlásá 100% připravenost a hlad po vítězstvích. Situaci bude mít do jisté míry ulehčenou tím, že její věčná sokyně, ale velká kamarádka Marie Hoefl-Rieschová, po minulé sezoně ukončila kariéru. Tím ale nechci říct, že Vonnová už je šampiónkou. Ba naopak, dost možná ji letos čeká vůbec nejtěžší konkurence, kterou kdy ve své kariéře měla. Fenningerová, Gutová, Weiratherová a další udělaly obrovský skok kupředu, a i ony si brousí drápky na křišťálový glóbus. Toto trio závodnic v loňské sezoně výrazně pookřálo. Byla na nich vidět radost z jízdy a chuť bojovat. Také technicky se značně zlepšily a jejich styl se přiblížil tomu, co praktikovala před svým zraněním právě Lindsey, tedy trochu mužskému pojetí jízdy.

Bude to letos skutečně velký boj. Očekávám, že dramatičtější než mezi muži. A co česká stopa? Tady máme dlouholetou reprezentantku Kláru Křížovou. Po sezonách, kdy měla Klára problémy ufinancovat nejen závodní, ale i tréninkovou sezonu, se snad blýská na lepší časy. Klára je dobře připravená a rozhodně má šance pravidelně bodovat. Jen vyčistit hlavu a výsledky přijdou. Velkou výhodou Křížové je její věk. Ve svých 25 letech má ještě hodně před sebou a je známo, že sjezdařky zrají jako víno.

Nadcházející víkend absolvují muži rychlostní disciplíny v Lake Louise a ženy jedou obří slalom a slalom v Aspenu. Vše v přímých přenosech Eurosportu. Diváci Eurosportu se mohou těšit i na spolukomentátora Aleše Krýzla, předsedu odborného úseku alpských disciplín SLČR.

Pokud jste ještě nečetli nedávný rozhovor Eurosportu s Ondřejem Bankem: Ondřej Bank míří do nejlepší desítky světa.


Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2014/15.