Sympatické ledovcové středisko Pitztaler Gletscher se se svými 40 km sjezdovek řadí spíše mezi menší alpská střediska, díky čemuž na nás působilo útulnější atmosférou než třeba sousední Sölden. Do centra dění se vyvážíme „ledovcovým metrem“, tedy Gletscher Expressem, který představuje bohužel jediný dopravní prostředek z údolí na ledovec a jezdí zhruba každých deset minut. Přijedete-li lyžovat o víkendu, připravte se ráno na to, že nějaký ten čas ve frontě strávíte. To platí hlavně pro ty, kteří přijedou s hlavním ranním proudem. Pohodáři přijíždějící na jedenáctou už jdou rovnou k turniketu. Na ledovci se však množství lidí rozprostře a čekání ve frontě nás zdrželo nejvýše slabou minutu.



Středisko láká nejen na upravené dálnice laděné do červené barvy, ale také na nejvýše položenou lanovku v Rakousku Wildspitzbahn, která vás vyveze až do výšky 3 440 metrů na vrchol zvaný Brunenkogel, a to za pouhých 6 minut. Po výstupu z lanovky neváháme sundat lyže a „vyhopsat“ až na samý nejvyšší bod hory, který je opatřený rozhledovým panoramatem. Kombinace hřejivých paprsků slunce a výhledu na tyrolské Alpy nám už opravdu chyběla!



Výhledem se sice můžete kochat, ale rozhodně se z něj nenajíte - a ani na to na Pitztalu nezapomněli. :-) Kavárna ve výšce 3 440 metrů je logicky tou nejvýše položenou v Rakousku a netají tím, že její gastronomickou specialitou jsou sladkosti, které si pečou ve vlastní cukrárně. Upéct takový dort v takové nadmořské výšce, aby nebyl splasklý, přitom není vůbec jednoduché. A tak to opravdu to tu probíhá tak, že se ráno podívají z okna a podle počasí se rozhodnou, zda ten den péct budou, nebo ne. :-)



Nejen labužníky, ale i sportovní lyžaře vyhledávající adrenalin si Pitztal umí získat. Pro milovníky prašanu se tu organizují freeridové kempy – 2x v lednu a 2x v únoru. Jedná se přitom o celkový balíček obsahující 2 noci, 2 skipasy, freeridového průvodce a další bonusy. Ceny tohoto zážitku se pohybují od 399 EUR do 585 EUR. A když ne adrenalin ve volném terénu, tak alespoň na umělých překážkách, o které tu není nouze.



My se tentokrát spokojili s uměle vytvořenými vlnami na sjezdovce v levé části areálu poblíž kabinky Mittelberg. A když nebyly vlny, vyřádili jsme se na „normálně“ upravených sjezdovkách, které byly i odpoledne pěkně utažené a naše skluznice nikde neohrožovaly žádné kamínky.



Pitztal, který se prezentuje jako nejvýše položený ledovec v Rakousku, jsme si užívali po dobu dvou dnů, přičemž jsme měli tu čest stát se diváky mistrovství Rakouska ve skicrossu a následného Evropského poháru v téže disciplíně. Pro zajímavost: těchto závodů se účastnilo celkem 14 národností a ani ta česká nechyběla. Nejlepší český výsledek zajela česká reprezentantka Nikol Kučerová se svým 4. místem v nedělním Evropském poháru.



A co nového ještě Pitztal nabízí? Kromě záruky sněhu od září do května je to například mlsání. Zmíněná kavárna Café 3440 zve v 5 zimních termínech na západ slunce na vrcholu Brunnenkogel, při němž si můžete vychutnat aperitiv a bohaté občerstvení v podobě fingerfood, tedy kulinářských jednohubek. Dospělí za balíček zaplatí 39 EUR, děti 19 EUR.




Naši návštěvu jsme spojili s celodenním testováním lyží FISCHER. Na sjezdovky nás pak oblékla značka HALTI, ruce hřály rukavice LEVEL, hlavu nám chránily helmy SMITH a do očí nám nefoukalo díky brýlím rovněž značky SMITH.