Velcí rivalové loňského ročníku, domácí Tyrolan Benjamin Raich a Nor Aksel Lund Svindal patřili k favoritům. Nor se netajil tím, jak moc se mu povedla příprava a podle vlastních slov se cítí ještě silnější než loni.

Obhájce SP v obřím slalomu se na trati prvního kola blýskl několika akrobatickými kousky, jimiž odvrátil o vlásek minutí branek. Přes množství chyb byl jeho čas skvělý (6.). To už byl v cíli Raich (3.) a hlavně vedoucí Američan Ted Ligety. Výbornou jízdou získal vedení a navázal tak skvělé výsledky loňské sezóny. Miller a Maier se seřadili na 17., resp. 18. místo.

Jedinou reálnou naději na výhru měl z Rakušanů Raich, přesto jeho kolegové ukázali šířku kvalitního kádru a do finále jich postoupilo hned osm. Comeback po těžkém zranění se podařil Stephanu Görglovi.

Nový obrázek
V sobotu si diváci užili nádherné počasí
Druhé kolo za zhoršené viditelnosti vyšlo Bode Millerovi. Svou typickou jízdu v mírném záklonu na hranici rizika se i přes řadu chyb dostal na dlouhou dobu do jasného vedení. Ve velké pohodě jedoucí Svindal - mistr světa z Are – se ve druhé jízdě vyvaroval chyb a s více než vteřinovým náskokem Millera konečně sesadil z trůnu. V bouřícím kotli Gletscher Stadionu nebylo slyšet vlastního slova, když do cíle spěchal „Blitz aus Pitz“ Benni Raich. Časomíra ukázala 2. pořadí a dva borci ještě stáli na startu. Již léta výborný Fin Kalle Palander zajel stejně jako v první jízdě skvěle a emotivně se radoval z jistých stupňů vítězů. Nenápadný blonďák Ted Ligety jel nadoraz, ale navázat na loňskou výhru v Yongpyongu se mu nepovedlo. Vysoký Svindal tak slavil vítězství. Přesto byl Ligety s druhým místem navýsost spokojen. „Julia včera vnesla druhým místem do týmu pohodu a stejně jako jí i mě dobře jely rossignoly. Zpestřením mé letní přípravy byla i jízda na vodních lyžích“, řekl třiadvacetiletý Američan.

V pomyslném „poháru konstruktérů“ se značce Rossignol dařilo. Včera mezi ženami měla ve finále deset závodnic, dnes je stejným kouskem napodobili borci na Fischerech. Vítězství ale zůstalo v Rakousku u Atomiku, na kterých jel Nor Svindal.

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Ligety po 1. kole
Svindal na tiskové konferenci
Palander se raduje z bedny

Ten pochopitelně zářil spokojeností. Uvedl, že zvolil jiný model přípravy. „Na jaře po finále jsem si nevzal volno jako ostatní a nadále tvrdě trénoval. Odpočinul jsem si až v létě s kamarády. Už se těším na zámořskou sérii a věřím, že se mi tam bude dařit jako loni“.

Kalle Palander prohlásil: „Kdyby jste mi před dvěma týdny řekli, že budu na bedně, vysmál bych se Vám. Trať mi seděla, zpočátku dlouhé oblouky vystřídaly branky více u sebe a to mi vyhovovalo. Jestli se mi letos povede vyhrát obřák, když má Svindal takovou formu, koupím Vám všem pivo“, rozesmál na tiskovce přítomné novináře.

Mužský obřák přitáhl do ochozů a podél trati 16000 fandících diváků. Náš zástupce Ondřej Bank bohužel nedojel do cíle prvního kola těžkého závodu a na první letošní body si bude muset počkat.

Na prize money si závodníci rozdělili 130000 eur, vítězové Svindal a Karbonová si připsali na svá konta po 23000 eur.

Foto: Michal Bulička a Jan Pechman

Fotogalerii najdete zde


Nový obrázek
Zleva: Ligety (2.), Svindal (1.), Palander (3.)