V silvestrovském týdnu se lyžovalo v zimní atmosféře, kterou si bylo ještě o Štědrém dnu těžko představit. Česko se dočkalo i souvislé, byť slabší sněhové pokrývky, zatímco v nedalekém Bavorsku v předhůří Alp a v Alpách samotných přibylo až půl metru prašanu, v okolí Oberstdorfu a podél hranic s Rakouskem vůbec místy i více. V Německu i Rakousku se tak otevřela drtivá většina středisek a jejich sjezdovek, mráz pak pomohl „znormalizovat“ lyžařské podmínky v Itálii. I česká střediska zatím závisí na technickém sněhu.

Jak to bude se sněhem dále? Zkraje týdne sníh připadne na českých horách a v severovýchodní polovině Rakouska (ve vyšších polohách i přes půl metru), západ země nebo Švýcarsko poznamená pod 1 000 až 1 500 m n. m. i déšť. A do poloviny ledna to ve střední Evropě vypadá na teplotní „houpačku“ ochlazení a oblev.Špindlerův Mlýn 30. 12. 2014 (foto: sejk68)

Česko - stav sněhu

V uplynulém týdnu napadlo na celém území do 10 cm sněhu, jen v Krkonoších, Krušných horách a na Šumavě až 25 cm. Lyžování získalo opravdovou zimní kulisu a den ode dne přibývalo otevřených tratí – počet lyžařských center v provozu překonal stovku, a to zdaleka nejen těch největších na horách.

Sněhové podmínky vylepšilo hlavně zasněžování, přírůstky přírodního sněhu byly skromnější – na hřebenech hor leželo koncem roku podle údajů horské služby nejčastěji od 15 do 25 cm sněhu. O tomto víkendu by pak mohlo přibýt až od 10 do 30 cm.

Klidnější lednový provoz zahájí domácí střediska zhruba s polovinou otevřených sjezdovek.

V Jizerských horách a jejich okolí je v „nejsilnějším“ provozu Tanvaldský Špičák, kde funguje čtyřsedačka s červenou a modrou sjezdovkou a cvičné svahy. Na Ještědu se lyžuje na sjezdovce F10 a Pod lany. Plný provoz hlásí i Černá Říčka, z poloviny pak Severák a v Bedřichově funguje dětské hřiště a Malinovka.

Nejvíce sjezdovek nabízejí tradičně Krkonoše. Všechny vleky jsou už v provozu v Peci, na Černé hoře se jezdí na většině sjezdovek, uzavřena zůstává jen trať Hofmanky a cvičné louky ve městě kromě jedné sjezdovky Formánek. Ve Špindlerově Mlýně už jezdí dvě třetiny sjezdovek, nesjízdné jsou mj. všechny černé. V Harrachově funguje hlavní červená a modrá do Rýžoviště, v Rokytnici pak Přibližovák, Kaprun a zčásti cvičné svahy ve městě. Na polovině tratí se lyžuje i v Pasekách nad Jizerou. V Malé Úpě jsou vysněžené hlavní sjezdovky na Pomezkách i U Kostela, lyžuje se také na většině tratí ve Velké Úpě.

V Orlických horách mají plný provoz Říčky, které k červené a modré na sklonku roku přidaly i černou. Na Bukové hoře je na straně Červené Vody v provozu Mlýnická, na čenkovické pak Třebovská. V Deštném je spolu s lanovkou otevřena červená Sportovní, modrá Turistická a výukové hřiště.

V pohoří Králického Sněžníku nabízí nejvíce sjezdovek Dolní Morava – otevřel se Velký Slon a Béčko v areálu pod Slamníkem, kde už fungovala Kamila u hotelu Vista a nová sjezdovka Slamník. V Kunčicích se rozjela lanovka s jednou sjezdovkou.

V Jeseníkách se lyžuje na hlavní červené Hřebenovce v Koutech a hlavních sjezdovkách podél všech lanovek v oblasti Malé Morávky a Karlova. Ramzová nabízí dvě tratě z Čerňavy. V provozu jsou i mnohá menší střediska jako Branná, Ostružná nebo Andělská Hora (Annaberg) u Bruntálu.

V Beskydech jako obvykle „vede“ Bílá – v provozu má dvě varianty červených sjezdovek severu se čtyřsedačkou lanovkou i jih. V omezeném provozu je i nedaleký Skipark Gruň, v plném dokonce Rališka. Javorníky mají v částečném provozu Kohútku, Karolinku nebo Velké Karlovice.

Na Šumavě je z poloviny v provozu Lipno nebo Zadov, na Špičáku jezdí Slalomová a Dolní Šance. Na Hochfichtu jsou otevřeny všechny hlavní sjezdovky, stejně tak na Sternsteinu. Na Velkém Javoru (Arber) je otevřena většina sjezdovek, avšak zatím žádná z tamních černých.

Krušné hory mají svůj lyžařský středobod na Klínovci, kde se s Novým rokem otevřela i nová „alpská“ Jáchymovská. Ve velmi omezeném provozu zůstává zatím Plešivec, který údajně kvůli nezatravněnému terénu potřebuje silnější vrstvu sněhu. Lyžuje se i na Bublavě nebo na Neklidu.

Sjezdovky po Vánocích ožily i v mnohých mimohorských střediscích a na Vysočině. Tam jezdí Nové Město na Moravě nebo Olešnice, mimo pohoří pak středočeský Monínec, Chotouň u Prahy, Hlinsko ve východních Čechách, Hlubočky u Olomouce nebo Stupava na jihu Moravy.

Jaké jednotlivé sjezdovky jsou otevřené, najdete ve sněhovém zpravodajství konkrétního střediska!

Aktuální reporty z Česka čtěte v Reportech!Slovensko - stav sněhu

Na Slovensku je v provozu okolo 50 lyžařských středisek s polovinou lanovek a vleků a přibližně třetinou všech sjezdovek. Sněhu leží jen od 20 do 50 cm. Ani ve Vysokých Tatrách nebo na Chopku ještě nejsou vysněžené všechny sjezdovky.
Úhrn nového sněhu za uplynulých 7 dní - zelená 1 až 10 cm, hnědá 10 až 25 cm, modrozelená 25 až 50 cm (zdroj: www.snow-forecast.com)

Německo - stav sněhu

V Německu jezdí zhruba tři čtvrtiny lanovek, vleků a sjezdovek. Výše položená bavorská střediska hlásí okolo metru sněhu, níže pak zhruba poloviční vrstvu.Rakousko - stav sněhu

Rakouská střediska si za poslední týden polepšila v průměru o zhruba půl metru nového sněhu, výrazně slabší přírůstek si zapsaly Korutany. Na cestě už jsou další desítky centimetrů. Nejvíce sněhu hlásí ledovce (až okolo dvou metrů) a vorarlberská střediska na západě země (okolo 150 cm). Významně si polepšila tyrolská, salcburská a štýrská střediska, která byla před Vánoci postižena nedostatkem přírodního sněhu a kvůli nižší výšce i nepříznivými teplotami pro zasněžování.

Otevřeny jsou více než tři čtvrtiny sjezdovek. Jen v Dolním Rakousku je to necelá polovina sjezdovek a sněhu do 50 cm.

Jaké jednotlivé sjezdovky jsou v rakouských střediscích otevřené, si můžete rozkliknout z článku Přehledně: živé informace o otevřených sjezdovkách v Alpách!Itálie - stav sněhu

V Itálii je v průměru v provozu tři čtvrtiny lanovek a vleků a dvě třetiny sjezdovek, v nejnavštěvova­nějších Dolomitech je to ale 90 % lanovek a vleků a více než tři čtvrtiny sjezdovek. Hůře jsou na tom nejjižněji položená střediska – jen polovina sjezdovek je otevřena na Civettě nebo v San Martinu di Castrozza. Sněhu hlásí dolomitská střediska nejčastěji do půl metru. V Alta Valtellině leží více – okolo metru sněhu – a Livigno a Bormio má otevřenu většinu tratí. Na západě země v Piemontu při hranicích s Francií je v provozu zatím jen třetina sjezdovek.

Za poslední týden italská střediska přikrylo do 25 cm nového sněhu, jen při severních hranicích více. Výška sněhu v Itálii je tak v současnosti z celých Alp nejslabší, ostatně jak bývá v Itálii zvykem – důlěžité je, že mrazivý konec roku umožnil sjezdovky vysněžit děly.

Jaké jednotlivé sjezdovky jsou v italských střediscích otevřené, si můžete rozkliknout z článku Přehledně: živé informace o otevřených sjezdovkách v Alpách!Švýcarsko - stav sněhu

Na severní straně Alp a ve Wallisu za minulý týden napadlo nejčastěji od 25 do 50 cm nového sněhu. Nadprůměrně zasněžené je severovýchodní Švýcarsko (místy až dvojnásobek normálu), lehce pod průměrem je severozápadní Švýcarsko a Wallis, nejhůře je na tom Graubünden (okolo 50 % normálu), zvláště údolní dno Engadinu. Ve 2 000 m n. m. tak leží do 80 cm sněhu, jen ve středním a severovýchodním Švýcarsku přes metr, naopak v Graubündenu a Engadinu méně než půl metru.

V provozu je více než 80 % lanovek a vleků a otevřeny jsou dvě třetiny sjezdovek.


Francie - stav sněhu

Za poslední týden připadlo nejčastěji od 25 do 50 cm nového sněhu, ve vyšších polohách ale i více. Otevřeny jsou necelé dvě třetiny sjezdovek, za což může především podprůměrná sněhová pokrývka v nižších polohách.

Jaké jednotlivé sjezdovky jsou ve francouzských střediscích otevřené, si můžete rozkliknout z článku Přehledně: živé informace o otevřených sjezdovkách v Alpách!Sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa čtěte v sekci Sníh!