Zima se konečně trochu umoudřila, nasypala z nebe trochu svého bílého zlata a my jsme mohli rozbít naše „snowtůrácké“ stanové městečko pod Dámskou sjezdovkou na Klínovci - a vyzkoušet si silvestrovské lyžařské podmínky. Sjezdovky již byly pokryté dostatečnou sněhovou vrstvou na to, abychom se nebáli pořádně zahranit.

Klínovec sice svou velikostí a počtem sjezdovek láká zejména sportovní lyžaře, ale ani začátečník se tu úplně neztratí. Nejvíce se jich soustředí na dlouhou modrou sjezdovku Dámskou, na niž vyjíždí třísedačková lanovka od hotelu Nástup, ale ještě příhodnější je mírná a prostorná louka Pod Zámečkem.

Náruživější lyžaři si najdou zalíbení ve většině ostatních sjezdovek. My jsme podlehli červené Pařezovce, na kterou nás vozila čytřsedačka s oranžovou bublinou, jež se stala poznávacím znamením Klínovce.

Svou vlastní kapitolu si samozřejmě zaslouží nová klínovecká sjezdovka Jáchymovská, která je se svou délkou 2 950 m nejdelší sjezdovkou Krušných hor. Ani svou šířkou nezaostává – jejích 50 až 100 m už představuje dost prostoru na lyže s většími poloměry a carving si na ni můžete opravdu užít. Nástup na sjezdovku je prakticky z města Jáchymov a čtyřsedačková lanovka Prima Express s typickou oranžovou bublinou vás vyveze až na vrchol Klínovce.

Klínovec se při proměně v moderní středisko nemůže stydět ani za své zázemí. U nové sjezdovky proto nechybí kulatý aprés-ski stan s lehátky, dětský park se zvířaty, půjčovna lyží a k našemu překvapení i půjčovna oblečení – ať už pro zapomnětlivé lyžaře, nebo pro ty, kdo třeba s lyžováním jen koketují. Na Klínovci si poradí se všemi a nabízejí jak dámské a pánské, tak dětské velikosti. Pro představu: dospělí zaplatí za kompletní oblečení (bunda + kalhoty) za jeden den 500 Kč.

Novinkou letošního roku je i Hugův dětský park právě u nástupu lanovky Prima Express v Jáchymově. Děti se tu na svah nechají vyvážet pojízdnými koberci, slalom potrénují mezi pohádkovými zvířaty a těšit se mohou i na různé soutěže. Díky umělému osvětlení se malí lyžaři mohou věnovat prvním lyžařským krůčkům i večer mezi 18.00 a 20.00 hod. Vstup do tohoto parku je přitom pro návštěvníky zdarma. Ještě jeden dětský parčík se nachází i na druhé straně areálu pod sjezdovkou Dámskou. Děti jsme přistihli při hře s metodickými pomůckami a byly ochotné se o ně s námi rozdělit. :-)

A kde se na Klínovci dobře najíst? Rychlé občerstvení najdete ve zmíněných aprés-ski stanech v podobě pannini s nivou a šunkou, muffiny nebo donuty s kávou. Na plnohodnotný oběd si zajděte do restaurace Pod Pařezem, kterou najdete u dolní stanice čyřsedačkové lanovky CineStar Express. Pohostí vás tu jak hotovkami, tak minutkami a čeká tu na vás i výběr dezertů, kterému jsme samozřejmě neodolali - boloňské špagety jsme proto doplnili o jahodový donut, jehož růžová barva prostě lákala nejvíce! :-)

A kam na aprés-ski? Máte na výběr hned ze tří možností – jeden kulatý stan se nachází u nástupu lanovky CineStar Express, další pod modrou sjezdovkou Dámská a nový aprés-ski bar stojí u nástupní stanice nové lanovky Prima Express, přímo pod tou nejdelší, Jáchymovskou sjezdovkou. Lyžování si zpestřete odpočinkem v lehátku třeba se svařákem, bombardinem, nebo jako my s horkou čokoládou!


Jak na Silvestra, tak den před tím, jste s námi na Klínovci mohli zdarma testovat lyže značky FISCHER, rukavice LEVEL a helmy a brýle značky SMITH. V oblečení HALTI se o vás pak u stánků starali naše promotérky, které vám podle potřeb seřídily lyže, podaly informace o testovaných produktech, odměnily nálepkou nebo s vámi zkrátka jen „hodily řeč“.