Lyžařská sezóna se v českých areálech s výjimkou největších a nejvýše položených nachýlila ke konci spolu s jarními prázdninami už v polovině března, velikonoční sněhová nadílka ale mnohé z nich znovu probudila (aktuálně je v provozu téměř 200 km čili zhruba dvě pětiny domácích sjezdovek).

Je hříčkou přírody a malou náplastí pro lyžaře, že v podstatě nejzimnější povětrnostní situace (blokáda proudění z Atlantiku a "skluzavka" arktického vzduchu až do střední Evropy) nastala na přelomu března a dubna. Jakou nadílkou by asi skončila, kdyby k ní bývalo došlo v lednu či únoru? Tehdy ovšem z předpovědí vždy nakonec zbylo méně, než se ještě pár dní předem dalo doufat...

Nečekaně výtečné lyžařské podmínky potvrzují i aktuální čtenářské reporty z českých hor, které se vzácně shodují na tom, že velikonoční víkend byl možná "nejlepší" z celé sezóny.

Lyžovat se proto bude i po svátcích, a to pravděpodobně za minimální návštěvnosti, slunečného počasí a rostoucích teplot - tedy typické a velmi příjemné jarní konstelace.

Česká střediska v provozu i po Velikonocích:

 • Černá hora - v provozu denně do 12. dubna
 • Buková hora - víkendový provoz od pátku 10. dubna (Čenkovice, Červená Voda)
 • Červenohorské sedlo - provoz lanovky prodloužen o týden do neděle 12. dubna
 • Harrachov - hlavní Červená II s lanovkou by měla být v provozu až do 19. dubna
 • Klínovec - v provozu nejméně do 19. dubna
 • Kouty - provoz o víkendu 11. a 12. dubna
 • Ovčárna - Praděd - tradičně končí sezónu až koncem dubna
 • Pec pod Sněžkou - do 12. dubna se bude lyžovat na Javoru a Hnědém vrchu
 • Říčky v Orlických horách - rozloučení se sezónou 11. dubna
 • Stupava - omezený provoz do neděle 12. dubna
 • Špindlerův Mlýn - Svatý Petr pojede do 12. dubna, Hromovka min. do 19. dubna
 • Zadov - Kobyla - v provozu o víkendu 10. až 12. dubna

V Alpách sezóna tradičně končí Velikonocemi nebo o následujícím víkendu. I poté ale zůstanou v plném či částečném provozu některá velká a výše položená střediska (v Rakousku zejména oblast Arlbergu, Ischgl, Obertauern nebo údolí Ötztal, v Itálii Kronplatz, Livigno, Sulden nebo Tonale) a samozřejmě ledovce. Přehled předpokládaného ukončení sezóny v jednotlivých alpských střediscích najdete ve sněhovém zpravodajství SNOW.cz!

Na Velikonoce sníh dočasně pokryl dokonce většinu území ČR, jak ukazuje mapa sněhové pokrývky v ČR (stav 2. dubna):


Výhled počasí z 27. února:

Zima meteorologická končí 28. února, astronomická pak 20. března, ale zima "lyžařská" trvá ještě dlouho do jara. Jaké sněhové a povětrnostní podmínky by měl začátek druhé půlky sezóny nabídnout?

Po dlouhém období převážně klidného počasí s minimem srážek v Česku bude hned začátkem března proměnlivěji (teplotně i srážkově), nicméně v průběhu týdne se pravděpodobně ochladí - zatímco zpočátku se sněhové vločky objeví jen v nejvyšších polohách, postupně se mají dostat i do středních a přechodně mohou být k zahlédnutí dokonce i v nížinách. Důvodem bude tlaková níže nad Skandinávií, která při svém otáčení do střední Evropy "pošle" vlhký vzduch z Atlantiku. Zároveň by se tlaková výše nad Azorskými ostrovy mohla roztahovat k severu, čímž vliv teplejšího Atlantiku na střední Evropu omezí, a ponechá průchod spíš arktickému vzduchu - přinejmenším hory by si pak ještě užily zimní epizodu. Vše tedy záleží na tom, jakou polohu vůči sobě tito dva "hráči" zaujmou.

Ani dlouhodobý výhled nenaznačuje, že by se měl březen výrazněji teplotně vychýlit - sezóna by tedy mohla pokračovat v obvyklých jarních kolejích.

Aktuální výška sněhové pokrývky v ČR ukazuje, že sníh se zatím drží na všech horách (stav 27. února):


Výhled počasí z 5. února:

Slunce, prašan, zima - tak to má být!

Zima právě v těchto dnech ukazuje (nejen) lyžařům svou nejkrásnější tvář, a to nejen ve velehorských Alpách, ale i v domácích středohorách. Může to být ještě lepší?

Kdo čeká na ideální zimní podmínky a je přitom ještě trochu realistou, může na hory vyrazit právě teď - a to téměř kamkoliv. Na pátek a hlavně sobotu je předpovězen krásný slunečný zimní den s čerstvým jiskřivým sněhem, a to jak ve střední Evropě, tak v Alpách. Po přechodu fronty v neděli a pondělí se nad "naše" lyžařské území (Česko, Slovensko, Alpy) rozvalí tlaková výše a slunce bude těšit lyžaře i po většinu příštího týdne.

Spolu se středem tlakové výše, která se při pobytu nad Atlantikem vyplnila teplejším vzduchem, se zvednou i teploty - v nížinách půjdou přes den určitě nad nulu, a to zřejmě i v případě, že se vytvoří inverze. Na horách by mělo být převládat příjemně zimní až předjarní počasí. Přesná poloha tlakové výše v průběhu týdne ještě není jistá, přitom právě podle jejího umístění se k nám dostane teplejší či studenější vzduch.

Ačkoliv třeskutá zima ani trvalejší období se sněžením ve výhledu není, neměl by v dohledné době hrozit ani větrný "průplach" z Atlantiku, který poznamenal první polovinu ledna - tam, kde je sněhu dostatek, zkrátka idylka...


Dolní Morava 4. února 2015


Výhled počasí z 31. ledna:

Zima ve střední Evropě ještě vydží

Sníh už se dostal všude tam, kde v zimě "musí" být - na hory, a to nejen na české, ale i slovenské a alpské. A zdá se, že by se zimní počasí mohlo zdržet.

Příchod zimy do hor, předpovídaný v minulém týdnu, se konečně podařil. Na českých horách připadlo nejčastěji okolo čtvrt metru sněhu, na Slovensku ještě více a v celém severním oblouku Alp mezi půl a jedním metrem. Méně zatím spadlo především na jižní straně Alp, ale střednědobý výhled jí ještě nějaký příděl dopřává.

Současné předpovědi počítají s tím, že první únorový týden bude "zimní", a to kromě nejnižších poloh, i když i tam by se mohl přinejmenším přechodně sníh usadit. Hluboká tlaková níže, která obsadila prakticky celou Evropu a nasála dostatečně studený severský vzduch, by měla nerušeně úřadovat i v příštích dnech, neboť "záda" jí kryje tzv. blokační tlaková výše nad Atlantikem, která do Evropy nepustí teplý vzduch z oceánu. Koncem první únorové dekády by se tlaková výše z Atlantiku měla roztáhnout i na evropský kontinent. Na jejím tvaru a přesné poloze pak bude záviset vývoj počasí - nejpravděpodobněji se jeví klidné, možná i inverzní (tepleji a slunečněji na horách než v nížinách).

Aktuální výška sněhové pokrývky v ČR ukazuje, že holé zůstává prakticky jen Polabí a Praha (stav 30. ledna):


Výhled počasí z 22. ledna:

Zima opět na obzoru: jen pro hory?

Letošní zima na svůj sněhový vrchol stále čeká, věří mnozí lyžaři, a nejnovější předpovědi začínají opět rozdávat sliby. Slušný zásyp by mohl přijít v příštím týdnu.

Předpovědi počasí na týden a více dopředu jsou zrádné - nadějně modelovanou situaci často jen pár dní předem klidně "vymažou". Naposledy se slibně tvářily na opravdovou zimu ve střední Evropě před týdnem - skutečná situace se přitom zásadně nezměnila, "jen" se celý systém s tlakovou výší nad Atlantikem (blokující teplé západní proudění) a brázdou nízkého tlaku nad námi (zajišťující přísun studeného a vlhkého vzduchu) posunul o 1 000 km západněji, takže třeba v Německu si trochu sněhu užili i v nížinách, dost připadlo v Alpách, ale Česko "ostrouhalo".

Nyní se původně předpovídaný scénář skoro opakuje - nejprve v severozápadním a později možná i severním proudění se přímo do střední Evropy "sklouzne" tlaková níže po dráze, kterou jí připraví tlaková výše nad Atlantikem. Ta se má vypoulit směrem k severu, což je zároveň podmínka celého úspěchu, jinak by do Evropy nejspíš znovu "vtrhl" oceán se svou bouřlivou silou, kterou už v půli ledna předvedl.

Aktuální předpověď sice nevidí ladovskou zimu v nížinách (na tu by bylo potřeba více mrazu z východu či severovýchodu), ale hory by si mohly hodně polepšit - řádově v desítkách centimetrů. Ještě více by pak nachumelilo i v celém severním pásu Alp.

A americký model GFS nenechává úplně na blátě ani nížiny (množství sněhu do 29. ledna):


Výhled počasí ze 14. ledna:

Prašanová bdělost: přijde příští týden pořádná zima?

Předpovědní modely si na příští týden chystají pro lyžaře opět napínavé čtení - po proměnlivém a spíše teplém počasí naznačují návštěvu zimy.

Jako první se na tučnější příděl sněhu mohou těšit v Alpách, zejména na jejich jihovýchodě, tedy v italských Dolomitech nebo rakouských Korutanech (tam by přírodní sníh opravdu pomohl!). Vydatnější sněžení se zatím předpokládá z pátku na sobotu a přibýt by mohly i větší desítky centimetrů, možná dokonce přes půl metru. Zatím jsou to však jen "počítačové simulace" a jak známo, množství srážek nelze přesně předpovědět ani 24 hodin dopředu.

Předpovídané množství nového sněhu můžete sledovat na mapách Snow-Forecast.com nebo v předpovědi počasí pro jednotlivá střediska na SNOW.cz.

Oba hlavní globální předpovědní modely - americký i evropský - přitom počítají od víkendu se změnou celkové povětrnostní situace nad střední Evropou, a to zjednodušeně tak, že vliv teplého Atlantiku vystřídá chladnější kontinent, navíc s oblastí nízkého tlaku vzduchu, což by mohlo znamenat sněhově slibné období.

Takto modeluje množství sněhu do středy 21. ledna americký model GFS:

Výrazně by si tak polepšily nejen všechny domácí hory, ale sníh by se mohl udržet i v nižších polohách.

Je skoro jisté, že modely do té doby "namalují" ještě mnoho jiných výsledků, ale přinejmenším někde by se lyžařské podmínky mohly výrazně zlepšit.