V pohoří Bernských Alp se nachází malé horské městečko Wengen. Od roku 1930 se zde pořádá jeden z nejtradičnějších závodů světa. Trať Lauberhorn je pojmenována podle stejnojmenného vrcholu a svojí délkou 4 480 metrů je nejdelším sjezdem pořádaným mezinárodní lyžařskou federací FIS. Nejen délka je faktorem, který dává závodníkům pořádně zabrat. Ihned po startu v nadmořské výšce 2 315 m n. m. čeká na lyžaře „padák“ dosahující až 16°. Projektantem tratě je slavný Bernard Russi, který ji dovedl k dokonalosti. Pasáže jako Traversenschuss (rychlost až 130 km/h), Kernen-S (nejužší místo na trati) či Silberhorn Jump (vznikl v roce 2003), zvedají diváky ze sedadel a přivádějí je k naprostému úžasu hraničícím se zděšením. Po právu tak Wengen konkuruje Kiztbühelu v souboji o krále sjezdů. Sám si nedovolím tvrdit, který je tím nebezpečnějším a královským. Každý má to své!

Je těžké předpovídat tak nevyzpytatelný závod, který průměrně trvá více než dvě a půl minuty. Jezdce ovlivní celá řada faktorů. Forma, motivace, technika, vybavení, ale také strach! Ten na Lauberhornu zabíjí. Doslova! V roce 1991 mladý Rakušan Reinstadler upadl jen pár stovek metrů před cílem a svým zraněním podlehl. V médiích se pak objevily zprávy, že se 20letý sjezdař den před závodem svým rodičům svěřil, že má obavy o své zdraví. Strach si tedy rozhodně nikdo ze startujících nesmí připustit, to by mohlo mít fatální následky. Letošní sezoně mezi sjezdaři vévodí suverén z Norska Kjetil Jansrud. Nikdy Wengen nevyhrál a má tedy o motivaci postaráno, nejlépe byl ve Švýcarsku 8. v kombinaci. V klasickém sjezdu vždy mimo nejlepší desítku. Dalšími favority budou i domácí Fuez (vítěz 2012) a loňský šampion Patrick Küng. Nevyzpytatelní budou i Američané Nyman s Ganongem, již mají letos formu jako hrom.


Celý závodní víkend včetně nedělní kombinace můžete sledovat na Eurosportu. Nezapomeňte také soutěžit s Eurosportem ve spolupráci s Rossignolem a SNOW. Hraje se o vybavení značky Rossignol, hlavní cenou jsou špičkové slalomky Hero ELITE SL TI.

Informace o soutěži hledejte ZDE.