Milá slečno Antošová,
děkuji za Váš dotaz, díky němuž jsem si zase jednou důkladně zabrouzdala na internetu. Dnes se samozřejmě říká spíš surfovat, ale mně ta činnost daleko více připomíná brouzdání. Inu, jako bych se brouzdala břečkou nesmyslů, které samy sebe množí. Každý ten jeden nesmysl je jako mytologická Hydra, jíž za každou useknout hlavu narostly další.

Zadala jsem si tedy do univerzálního vyhledávače klíčové slovo „samozatáčecí“ a vyhodilo mi to 1 420 výskytů. To jsem se dost podivila, jaká jsem zaostalá, že jsem o samozatáčecích lyžích ještě neslyšela. Prozradím vám rovnou pointu. Všechny odkazy směrovaly k jakési loňské výstavě a tento výraz byl kurátorem použit ve velké nadsázce.

Možná, že jste o tom samozatáčení slyšela někde jinde nebo vám takovou hloupost nakukal Ježíšek, který přinesl ty lyže. Jistě již nebudete nevědomé děcko, když se hned vzápětí zcela racionálně ekonomicky ptáte na záruku na samozatáčivost. Mnoho složených slov v češtině začíná slůvkem samo. Podobně jako by vaše lyže měly být samozatáčecí, tak jsou různé stroje třeba samomazné, samonabíjecí, samonasávací a tak podobně. Ujišťuji vás však, že bez toho, aby do stroje někdo nalil olej, se ten stroj sám nenamaže a tak dále. Máme i slova z jiných kategorií jako třeba samolibý, což je někdo kdo se líbí jen sám sobě. Tady stačí jen ten jeden člověk.

Ještě bych si dovolila malý historický exkurz. V polovině minulého století se ozbrojovali komunističtí pohlaváři různými slogany. Jeden z nich bezmála zlidovělý zněl „Samo se nenakope.“ Tato agitka by vystačila na obsáhlý esej. Zlidověla proto, že to vypadalo, že vládci dělají z lidí pitomce, protože každému je přeci jasné, že uhlí musí někdo nakopat. Celé to bylo součástí náborové kampaně do ostravských dolů, ale to je již opravdu dávno.

Existují, slečno nebo paní Antošová, také lidé, kterým se říká samouci. To znamená, že se nějakou dovednost osvojí zcela sami. Dnes je to myslím také kategorie skoro na vymření. Není ojedinělé, když si dnes někdo myslí, že když si koupí výbavičku, tak že to už je ten sport, že pak už to jde všechno samo. K tomu musíte mít ještě to know-how. Tedy vědět jak naklánět kolena a jak pracovat s pánví. O tom váš zpraví jiní autoři na tomto webu nebo dokonce v tištěné verzi časopisu.

Co se týče té záruky, nemyslím si, že by se dala uplatnit. Všechno má své meze, to je jako byste chtěla vrátit peníze za detektivku, kde jste odhalila vraha dřív než autor. Ale to se vám pravděpodobně zatím nestalo.