Vzhledem k vysokým nákladům na MS konající se v USA byla letos nominační kritéria přitvrzena, a to následujícím způsobem:

  • Figurovat ve WCSL, tzn. mít body ze Světového poháru z aktuální nebo minulé sezóny,
  • nebo bodovat 1x do 20. místa v Evropském poháru, respektive 2x do 30. místa,
  • nebo v aktuálním světovém žebříčku figurovat do 100. místa v některé z disciplín.


V ženách nejvyšší kritérium splnily Šárka Strachová, Martina Dubovská a Klára Křížová, druhým kritériem se nominovaly Kateřina Pauláthová a Gabriela Capová, do 100. místa ve světovém žebříčku figuruje v super-G Ester Ledecká.

Čerstvá mistryně světa v PSL na snowboardu se však své nominace vzdala, necítí se být na šampionát v alpském lyžování dostatečně připravena. Důvodem je nedostatečný počet odjetých závodů v letošní sezóně, což bylo způsobeno zrušením 17 závodů v alpském lyžování a prosincovým otřesem mozku. Zranění ji na tři týdny vyřadilo ze závodního i tréninkového programu. „Moc si nominace na MS v alpském lyžování vážím, ale nechci plýtvat financemi Svazu lyžařů ČR, pokud nejsem na závody perfektně připravená,“ vysvětlila své odmítnutí Ester Ledecká.

V mužích první kritérium splnili Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík.
Otazník visí nad nominací slalomáře Filipa Trejbala, který k ní má nejblíže, případně Adama Ziky a Ondřeje Berndta.

Filip Trejbal jedno z kritérií splnil napůl, když letos bodoval 29. místem v EP, ve světovém žebříčku figuruje těsně za stovkou na 105. místě ve slalomu. „Jeho nominace zůstává zatím otevřená, v prosinci a lednu bral dvakrát antibiotika, má proto odjetých jen pět startů. Uvidíme, co předvede dál, šanci zatím má, slalom mužů se na MS jede až 15. února. Jeho limit pro splnění kritéria je stanoven stým místem ve světovém žebříčku, tedy 11,81 FIS bodů,“ říká šéf alpských lyžařů Aleš Krýzl. „Podobné podmínky a možnosti mají i Adam Zika a Ondřej Berndt v disciplinách obří slalom, případně i slalom. Všichni musí splnit limit do okamžiku realizovatelnosti jejich odletu na danou disciplínu a být v pořadí do čtvrtého místa v rámci disciplíny z nominovaných závodníků,“ dodává Krýzl.

Nominace na superobří slalom, sjezd a alpskou kombinace je již z důvodů nutného odletu 31. 1. 2015 uzavřena.