Špindlu se přezdívá Praha 23 či český Aspen - jak jeho pozici vidíte v r. 2015 sám?
Chápu příčiny, proč tyto mnohdy negativní přívlastky vznikly. Prostřednictvím některých médií byl Špindlerův Mlýn skutečně tímto způsobem negativně líčený. Pod našim vedením se ale těchto nálepek rychle zbavuje. Nakonec se o tom mohou přesvědčit i samotní návštěvníci. Není pravda, že sem jezdí jen boháči a cizinci. Nabízíme komplexní a kvalitní služby pro každého. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi i mladí lidé, kteří se chtějí na horách bavit. Jsme středisko, kde se pořád něco děje, a to chceme i nadále zachovat a rozvíjet. Po celou sezónu se u nás téměř každý koná nějaký event. Nabízíme řadu lyžařských i snowboardových akcí. Nejsme střediskem výhradně pro bohaté klienty, ale moderním horských centrem s širokým spektrem nabízených služeb, možností vyžití a zábavy pro všechny.

Jak si představujete Špindl za 5, nebo 10 let?
Chceme vybudovat moderní horské středisko, které se přiblíží alpskému standardu. Žádný Aspen, ale resort pro všechny typy návštěvníků. Skiareál bude kompletně propojený, a to včetně páteřních hotelů a penzionů. Naši hosté se tak po probuzení dostanou na lyžích kamkoli, aniž by museli využít skibusy nebo auta. Nové lanovky a sjezdovky navíc uleví těm stávajícím, takže se výrazně sníží fronty u turniketů i množství lidí na svazích. Horní Mísečky by se měly stát areálem pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Je to ideální svah. Plánujeme tu i rozvoj lyžařské školy pro děti, sedačkové lanovky i rozšíření Spindl Gastronomy. Zachováme bohatý program a široké spektrum akcí pro veřejnost.

Zavedly se "prémiové" služby jako fresh track nebo přednostní skipas, přitom lákáte i českou rodinu s dětmi - není to na jedno středisko příliš ambiciózní vyhovět všem?
Příliš ambiciózní to není. Jako největší krkonošské středisko musíme být schopni vyjít vstříc všem návštěvníkům a nabídnout jim kvalitní služby. Movitější hosté si rádi připlatí za luxusní hotel, navštěvují dražší restaurace, neřeší ceny skipasů a rádi si připlatí i za nadstandardní služby, jako je přednostní výjezd lanovkou. Kdo naopak hledá levnější variantu, může prostřednictvím karty Gopass lyžovat za mnohem nižší ceny. V lednu to bylo skoro za polovinu. Stačí sledovat různé nabízené akce, které posíláme všem zaregistrovaným členům klubu Gopass.cz. Těmto věrným zákazníkům nabízíme i levnější stravování a můžeme doporučit i výhodnější ubytování. Parkování i skibusy jsou pro všechny návštěvníky našeho střediska zdarma. Zmiňovaný Fresh Track není prémiovou službou, dopřát si ho může opravdu každý. Jde spíše o takové zpestření dovolené, o lyžařský zážitek. Jde speciální ranní lyžování, kdy každý pátek, sobotu a neděli pouštíme pro limitovaný počet zájemců lanovku již v 7:30, tedy hodinu před běžným provozem. Účastníci Fresh Tracku si tak užijí skvělé lyžování na prázdné sjezdovce, které je pak zakončenou bohatou horskou snídaní v panoramatické restauraci Na Pláni. Fresh Track si dopřávají opravdoví milovníci lyžování, které láká ranní manšestr a prázdné sjezdovky.

Z výroku p. Rattaje o "smrdění" jistého typu návštěvníků v areálu se stala téměř legenda a mnozí kdysi věrní návštěvníci mají pocit, že už nejsou vítaní - je to opravdu tak?
Výrok pana Rattaje byl tehdy poněkud vytržen z kontextu, rozhodně se jím nechtěl nikoho negativně dotknout. To opravdu nebyl jeho záměr. Nejen pro provozovatele lyžařských areálů, ale pro návštěvníky samotné je přeci mnohem lepší, pokud si mohou dopřát komplexní lyžařský zážitek. To znamená nejen absolvovat sjezdovku v co možná největším možném počtu sjezdů a pak ze střediska odejít, ale naopak dát si několik jízd, zastavit se přímo svahu na kvalitní občerstvení, sjet si poté zase párkrát kopec a dopřát si třeba kávu na krásném vyhlídkovém místě. Prostě si celý den užít a dopřát si kvalitní služby bez nutnosti opouštět skiareál. Nám opravdu záleží na každém, kdo si k nám přijede nebo přijde zalyžovat. O všechny se pak snažíme co nejlépe postarat. Po pravdě řečeno, pokud bychom si nevážili lyžařů, pro koho bychom krásný a unikátní areál Špindlerova Mlýna neustále rozšiřovali a modernizovali? Chceme naopak přilákat co nejvíce lyžařů. I proto například zlevňujeme skipasy a zatraktivňujeme služby prostřednictvím karet Gopass.

Co nebo koho vnímáte jako svou největší konkurenci?
Jako určitou konkurenci samozřejmě vnímáme zahraniční střediska, zejména rakouské Alpy. Bohužel se před časem v české veřejnosti zakořenil předsudek, že alpská střediska jsou pro Čechy údajně finančně výhodnější. Není to však pravda. Skipasy, ubytování i občerstvení je v Alpách stále mnohem dražší než u nás. A to nepočítám čas strávený na cestách. Češi často srovnávají množství sjezdovek, ceny jednodenních skipasů a ubytování. Vícedenní pobyty přitom výrazně snižují ceny permanentek, s naším Gopassem jsou pak ještě nižší. I ubytování dokážeme zajistit zásadně levnější. Řada lidí si dosud okamžitě zaškatulkovává Špindl pod nepravdivou nálepku „český Aspen pro bohaté“ a už si nezjišťuje, kolik by ho tu nyní dovolená s rodinou opravdu stála. Usilovně proto pracujeme na tom, aby do budoucna nemuseli Češi přemýšlet nad tím, jestli pojedou raději do rakouského střediska nebo k nám do Špindlu. Věřím, že i propojením celého areálu a uskutečněním našich plánů toho dosáhneme.

A nyní konkrétněji - jakou výši investic si Špindl vyžádá, aby vypadal podle vašich představ?
Vybudování moderního horského střediska alpského typu včetně včetně uskutečnění všech našich plánů na propojení areálů si vyžádá investici ve výši více než jedné miliardy korun.

Co konkrétně je reálné postavit a kdy by to mohlo být?
Pokud vše půjde podle plánu, promění se areál do tří až pěti let. V největším krkonošském středisku vzniknou minimálně tři nové lanovky se sjezdovkami, které propojí celý areál. Z jedné části areálu se tak bez problémů dostanete na lyžích do kterékoli další. Stěžejním místem projektu je nové parkoviště P1 u labské přehrady, odkud povedou dvě lanovky. Jedna na Hromovku a druhá na Medvědín. Kolem lanovek vzniknou nové modré a červené sjezdovky a tím se tyto dva areály konečně propojí.
Nyní jsme ve fázi, kdy máme schválenou žádost o toto rozšíření od zastupitelstva města Špindlerův Mlýn, máme pozitivní stanovisko KRNAP, máme podán požadavek na posouzení EIA a pracujeme na změně územního plánu. V letošním roce bychom měli mít vše pohromadě, na jaře 2016 chceme zajistit stavební povolení a v létě téhož roku postupně odstartovat všechny stavební práce.

A nyní dvě narážky - nejprve na loňské špatné sněhové podmínky. Kolik dní mrazů potřebujete na vysněžení všech sjezdovek?
„Zděděný“ systém sněžných děl, kterým středisko disponovalo, byl ve své podstatě pouze „dosněžovací“. Manipulace se sněžnými děly je těžkopádná, manuální řízení technického zasněžování neefektivní. Proto jsme v loňském roce investovali bezmála 70 miliońů korun do nového, plně automatizovaného zasněžovacího systému. Na sjezdovkách „nová“ a „stará“ Hromovka a na části modré sjezdovky do Sv.Petru jsme vybudovali systém více než 70ti moderních sněžných sprch, s nimiž nám na vysněžení těchto sjezdovek stačí pět mrazivých dní při ideální teplotě -5 C. Sprchy zasněžují i při menším mraze, ale s menším efektem. V rozšiřování tohoto systému hodláme pokračovat už v letošním roce, abychom brzy byli schopni během zmíněných pěti dnů zasněžit celý Skiareál.

A nakonec - někteří návštěvníci si na diskuzních fórech postěžovali, že jim byl omylem zablokován skipas, který řádně koupili na pokladně, a že se k nim pracovníci areálu chovali jako k překupníkům.
Lyžařům, kteří se nechají zlákat rádoby výhodnou nabídkou a koupí skipas někde na parkovišti, s téměř 100% jistotou hrozí, že jim tento skipas bude při jeho průchodu turniketem zablokován. Nepřenosnost skipasů nám hlídá systém Face Recognition, který jsme zavedli především proto, abychom zamezili hromadnému přeprodávání skipasů. V minulosti se stávalo, že k nám najízděly organizované skupiny překupníků a tímto nekalým způsobem parazitovali na našem podnikání.
Systém funguje, přeprodávání se nám daří úspěšně odbourávat. Ke každému takto zablokovanému skipasu máme i odpovídající dokumentaci a zdůvodnění, takže má-li klient námitky k zablokování jeho permanentky, jsme připraveni je řešit. Stačí zajít na některé z našich infocenter, kde je během pár minut vše vyjasněno. Ke každému případu přistupujeme samozřejmě s "presumpcí neviny" a pokud se zjistí, že k blokaci došlo neprávem či z nejasných důvodů, skipas je klinetovi okamžitě a s omluvou zpětně zprovozněn. Musím však říci, že většina držitelů zablokovaných karet si je vědoma svého pochybení a blokaci dále neřeší. Případů, kdy došlo k zablokování omylem apod., je opravdu minimum.
Všem, kteří hledají výhodnější cenu skipasů než na pokladně, doporučuji registraci v našem již zmiňovaném věrnostním programu Gopass a nákup skipasů v e-shopu Gopass.cz. Členství v tomto klubu opravdu garantuje nejen nejnižší ceny skipasů, ale i celou řadu dalších výhod a slev v našem středisku.