Tento článek vyšel v rámci seriálu SNOW tour 23. února 2015.

Ciampac: velké lyžařské prostranství

Val di Fassa čítá celkem 9 menších a větších areálů, které jsou vzájemně propojené lanovkami nebo skibusem. Na seznámení se hodí něco klidnějšího – z vesničky Alba na konci údolí nás kabinová lanovka vyváží do lokality Ciampac. Nahoře se rozlévá „sjezdovkové prostranství“, kde jsou tratě příjemně široké a kratší prudší úseky brzy přecházejí v pozvolné svahy.Sportovní lyžaře ale potěší spíš sjezdovka, která se vrací do údolí – černá Del Bosco, která je letos nově rozšířená a terénně upravená. Boduje svou členitostí, ostrými zatáčkami a hranami, které vynáší pěkně do dálky. Odshora až dolů vám určitě vezme dech, a to nejen kvůli výhledům na masiv Sella a nejvyšší Marmoladu!


Buffaure: nově i po „vulkánu“

Z Ciampacu se dá snadno spojovací sjezdovkou přejet do sousedního Buffaure, které je oblíbené hlavně pro své panoramatické sjezdovky. Tady není ostudou se po oár metrech na kraji sjezdovky zastavit a obdivovat třeba dočervena zbarvené hory Rosengarten – nejvhodnější je z tohoto pohledu sjezdovka Panoramica, která vede od horské chaty Baita Cuz až do údolí San Nicolo.Horkou novinkou je nová černá sjezdovka nazvaná Vulcano, která rovněž vede do údolí a je přístupná kabinkovou lanovkou od Pozza di Fassa. Zatímco v horní třetině se nesměle kroutí v zatáčkách, brzy si přestane „brát servítky“ a pošle vás dolů po pořádně prudkém, zároveň ale širokém hangu. A na co pozor? Na lyžařskou policii – ta váš totiž může zastavit za příliš vysokou rychlost (měřenou pouze pohledem) a v krajním případě vám i sebrat skipas. Doporučuje se neodmlouvat!


Pizza, nebo knedlík?

Když se řekne italské jídlo, znamená to pizzu nebo špagety. Ve Val di Fassa vám ale místní doporučí i knedlíky, a to na všemožné způsoby – se špenátem, sýrem, brokolicí… V Buffaure pod červenou sjezdovkou Valvacin vám k tomu v horské hospůdce Baita Cuz naservírují jako předkrm ještě prosciutto a domácí dlouho zrající sýry. A od milého hospodského se nebojte přijmout jeho domácí medicínu v podobě 40% pálenky!


Belvedere a Col Rodella: ještě větší prostranství

Do největšího areálu Belvedere se dostanete lanovkou z Canazei, malebného turistického městečka, kde to od rána dost klokotá a skibusy vozí lyžaře ze všech stran. Autem můžete zaparkovat za poplatek poblíž lanovky, anebo za akvacentrem, což je sice kousek dál pěšky, ale zato zdarma. Nově se však staví propojení lanovkou mezi Ciampacem a Belvedere, která by měla být v provozu od Vánoc 2015 a uleví i ranní frontě.Sjezdovky na Belvederu mají podobný charakter jako nahoře v Ciampacu, kdy krátké padáky střídají rozlehlé pláně – ty jsou však ještě mnohem širší a přehlednější, takže nadšeni z nich budou hlavně rodiny s dětmi a středně pokročilí lyžaři.Užijí si ale i ti, jimž urolbované sjezdovky nestačí. Snowpark, skicrossová trať a skok do duchny tu tvoří jednu velkou „freestylovou zahrádku“ přímo uprostřed areálu. Zatímco skicrossová trať nabídne několik klopenek a vln, pořádný adrenalin nabídne – zdarma – spíš skok do obří duchny.Na protilehlých svazích pod třemi skalními zuby spatříte sjezdovky areálu Col Rodella, jakoby zrcadlově otočený a o něco menší Belvedere. Oběma propojenými areály zároveň prochází rušný okruh Sella Ronda. Col Rodella navíc nabídne kulinářské zpestření v podobě vinotéky Fienile přímo na sjezdovce – nabídku velmi dobrých italských vín doplňují sýry nebo steaky s grilovanou zeleninou.


Ze sjezdovky do „ráje“!

Milovníkům aprés-ski určitě neujde podnik Paradise v Canazei. Barmani vás vtáhnou do víru tance, ani nevíte jak – tedy vlastně takto: jednoduše vás vyvlečou na dřevěný bar, fuk, že máte přezkáče! Animátoři vás naučí na každou písničku jednoduchou choreografii o pár krocích a pak už jen doufají, že jim na baru nevytancujete důlek!


Za klidem pod vodu

Zakončit den odpočinkem můžete přímo v Canazei ve vodním centru Dolaondes, kde je od všeho něco – plavecký bazén (25 m), relaxační bazén s vodními masážemi, tobogán o délce 111 m, venkovní bazén se slanou vodou i bazén pro děti. Tříhodinový vstup vyjde dospělého na 13 eur, děti do 4 let mají vstup zdarma.


Proč do Val di Fassy?

Val di Fassa nabízí velký počet sjezdovek, které často představují široké dálnice, jen jsou trochu rozdrobené do více areálů. Z Belvedere a Col Rodelly se můžete pustit po okruhu Sella Ronda do všech sousedních údolí Dolomit. A důvodem, proč navštívit právě Fassu, je samozřejmě i výtečná italská gastronomie, nebo třeba bujaré aprés-ski v přezkáčích na baru!Na italských sjezdovkách nás doprovázely lyže FISCHER, hůlky KOMPERDELL, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL, hřejivé ponožky LENZ, oblečení HALTI a kamery GOPRO jak na orbitě, tak na helmě. Čas a rychlost jsme si měřili hodinkami GARMIN a bezpečně nás do Itálie dovezlo auto SUZUKI S-Cross. Při „nelyžařském“ vyžití nás zdobilo oblečení STILAGO.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!

Chceš se stát reportérem / moderátorem SNOW tour? Více informací na:

Hledáme reportér(k)y a moderátor(k)y!


Partneři SNOW tour:

Aktuální informace o lyžování v lyžařském středisku Val di Fassa (sníh, počasí, webkamery, reporty) na SNOW.cz