Tanvaldský Špičák má sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Nově se letos můžete svézt na sjezdovce Kostelní, která měří něco přes kilometr a je červeno-modrá. Při naší návštěvě však byly nejlepší sněhové podmínky na sousedním Slalomáku, neboť Kostelní zatím nemá technické zasněžování. Zatímco spodní část Slalomáku přechází do modrého značení, ta horní je poctivě černá. Zhruba v polovině sjezdovky se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat v jejím směru po modré části až k nástupu na kotvu, nebo zahnete mírně doleva do Rukávu neboli spodní části sjezdovky, která je červeně značená.


Další červenou variantou je sjezdovka Závodní, která je o něco členitější a měří 1 350 m. V její půlce si jízdu můžete zpestřit měřeným úsekem – slalomem s časomírou. Hned vedle se nachází skicrossová trať, na které zrovna trénoval místní lyžařský oddíl – a bylo na co koukat!


Kam na Tanvaldském Špičáku s dětmi? V části Špičák I najdete cvičný svah s pomou s jedním z nejdelších dětských slalomů, které jsme letos viděli. Navíc je tu i malá ohrazená část, kde funguje pojízdný pás, z obou stran lemovaný cvičným slalomem mezi kužely. Chcete-li k výuce instruktora, nabízí se tu lyžařská škola SKI Bižu, vůbec největší v Jizerkách – a při výuce máte jízdné zdarma.


Pauzu od lyžování si můžou velcí i malí dopřát na vrcholu Špičáku – v restauraci a bufetu Rozhledna. Bufet nabízí klasický sortiment v podobě párků nebo polévek. Pro chuť si dejte třeba námi prověřený věneček. Poté jsme nezapomněli ani na vyhlídku ze skalky, kam jsme se i v přezkáčích vyšplhali po žebříku.


Jen letos jsme navštívili nemálo půjčoven a tu na Tanvaldském Špičáku bychom se nebáli zařadit mezi ty nejlepší. Jednak si případné čekání můžete zkrátit v příjemném interiéru na pohodlném gauči a s kávou z automatu, jednak si tu můžete zapůjčit i testovací lyže v podobě „fisovek“, které jsou jinak velmi málo dostupné. Kvalitu půjčovny podtrhuje i servisní stroj Montana.

Hlad jsme na Tanvaldském Špičáku zahnali v restauraci Krmelec, která se nachází u hned vedle parkoviště. Restaurace si zakládá hlavně na masových specialitách jako je kachna nebo vepřové koleno. Nezaostává ani se sladkým – my jsme se nechali zlákat Germknödlem, tedy povidlovým knedlíkem s mákem a vanilkovým krémem. Malí nezbedníci se tu mohou vyřádit v dětském koutku s hračkami.

Proč na Tanvaldský Špičák?

Tanvaldský Špičák je nejvšestrannější jizerskohorské středisko, kam se můžete svézt i vlakem, přičemž při předložení jízdenky ČD získáte na pokladně 20% slevu. Dospělého jinak vyjde skipas na 540 Kč, dítě do 15 let na 380 Kč. Skipasy z Tanvaldského Špičáku jsou navíc platné i v areálech Severák a Bedřichov – všechna střediska jsou propojená skibusem. Úterky a soboty se tu můžete sklouznout i při večerním lyžování.Na špičáku jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle značky SMITH a také rukavice LEVEL. Zatímco jste si pochutnávali na kukuřičce Bonduelle, mohli jste se bavit fotkami pořízené technikou SAMSUNG nebo GOPRO. O vaše pohodlí u stánků se staraly usměvavé promotérky oblečené v HALTI a STILAGO, s hodinkami GARMIN. V lyžákách je hřály ponožky LENZ a na sjezdovkách je zdobily hůlky KOMPERDELL. V sobotu jste si rovněž mohli okouknout auta SUZUKI a ve stejnojmenném slalomu v tyčích SOFT POLE jste mezi sebou soutěžili! Nezapomeňte, že nejlepší postupuje 14.-15. března do finálového dne v Karolince!Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: