Tomáš Bank dnešek pro Czech-ski.com zhodnotil. „Podmínky byly i přes všechno kolem pořád celkem dobré. Akorát první kolo ženského slalomu bylo trochu poznamenáno stavbou trati. Vůči podmínkám a svahu to bylo postaveno dost necitlivě. Zbytečně to pohřbilo naděje poloviny startovního pole, holky vypadávaly jedna za druhou.“

První kolo muži odjeli ještě za příjemných podmínek, ženy už ale takové štěstí neměly. Zvedl se vítr a začalo hustě sněžit. Nejlepší čas zajel Kristaps Zvejnieks (Lotyšsko) před Mihou Kürnerem (Slovinsko) a Kryštofem Krýzlem. Adam Žampa byl čtvrtý a svou jízdu doplnil ekvilibristickým kouskem, když se mu podařilo vyrazit tyč, kterou si následně několik metrů vezl pod nohama. A aby na ni nešlápl, tak v nejobtížnější figuře celé trati tyč hned dvakrát během jednoho oblouku překročil, čímž si vysloužil obdiv přihlížejících trenérů. Do druhého kola dal Adam všechno, ale za hustého sněžení čtyři branky před cílem hodně chyboval, málem vypadl, nakonec to však zvládl. Druhé kolo dobře sedlo Kryštofu Krýzlovi, zajel v něm nejrychlejší čas a celý závod vyhrál o devět setin před Mihou Kürnerem a o jedenáct setin před Adamem Žampou. „V druhém kole jsem to tam napral co to šlo. Byl jsem dobře vyhecovaný a na trati jsem riskoval. Za vítězství jsem rád,“ usmívá se v cíli Kytan. „Možná už proto letos nebude potřeba jet na další slalomy, protože sezóna je už fakt dlouhá. Ale na druhou stranu zatím to není jisté, člověk nikdy neví. Možná se nakonec ještě hecnu a pojedu na slalomy do Lichtenštejnska. Uvidíme, co trenér vymyslí,“ říká Kytan.

Adam Žampa, coby staronový mistr Slovenska ve slalomu k dnešku řekl: „Zvítězit na domácím šampionátu je téměř povinností. Mistrovského titulu si vážím, jsem duší Slovák a vždy budu,“ prozradil a automaticky se řeč stočila k jeho potenciálnímu přestupu do Ruska. „Věc je stále v jednání, ale už teď je jasné, že zůstáváme na Slovensku, Asociácia mi to jednoduše nepodepíše. Asi ví proč. Nicméně reálná se jeví tzv. vezre „tři“, což znamená, že budeme i s bratrem trénovat s týmem Chorošilova a my tam přivedeme člena realizačního týmu, možná dva. Zřejmě budou fungovat na střídačku,“ říká Adam a nastinuje svůj program následujících týdnů. „Do Špindlu už nejedu, sezónu dnešním závodem končím. Byla dobrá, mohla být i lepší. Už tady v autě mám nové lyže na příští sezónu, tak se těším na testování doma v Tatrách. Na závěr se letos chystám na Golf & Ski mistrovství světa v Kaprunu a Zell am See. Pak si dám pauzu,“ uzavírá Adam. Stříbro v rámci mistrovství Slovenska získal Adamům mladší bratr Andreas, který však význam mistrovskému závodu nikterak nepřikládá. Bronz bral Jakub Kupčok, jehož trénuje bývalý skvělý sjezdař Adrian Bíreš.

Mezinárodní mistrovství Slovenska ovládly Češky. Na nejvyšší stupeň se už v prvním kole prosadila Gabriela Capová a zůstalo to tak i po kole druhém, svůj náskok však výrazně navýšila. Zvláštní přístup k prvnímu kolu zvolila nová mistryně Slovenska Barbara Kantorová, když první kolo v podstatě kompletně vypustila. Řekla k tomu: „První kolo mi rozestavením branek nevyhovovalo, nechápala jsem, proč jsou branky místy tak blízko sebe. Těsně před únorovým MS jsem si přetrhla postranní vaz v koleni a teď zase začínám po dvou měsících jezdit a jednoduše jsem koleno odmítla vystavovat velkému riziku. Byla to v postatě má forma protestu proti stavbě trati, jednoduše jsem rezignovala,“ řekla už jako nová slovenská šampiónka zastřeným hlasem. V prvním kole ztratila téměř šest (!) vteřin a byla jedenáctá, druhá ze Slovenek. Dodejme, že si Barbara tento luxus mohla dovolit, protože ze Slovenek nebyly na startu ani Veronika Velez Zuzulová ani Petra Vlhová. Obecně do závodu nastoupilo málo Slovenek či Slováků. Druhou nejrychlejší jízdou v druhém kole se Kantorová dostala na konečnou pátou pozici a získala, s téměř třívteřinovým náskokem, slovenský titul. Zajímavým způsobem reagovala také vítězka včerejšího MČR Michaela Smutná. Byla po prvním kole čtvrtá se ztrátou téměř dvou vteřin a rozhodla se už v druhém kole nestartovat.

Vítězná Gábina Capová byla dnes nadmíru spokojená a když zjistila bodovou hodnotu svého výkonu, rozzářil si jí na tváři úsměv ještě širší. „Jelo se mi dobře. První kolo bylo složité, ale zvládla jsem ho v nejrychlejším čase a do druhého kola jsem byla dobře nastavená. Hned pár bran po startu jsem věděla, že i druhé kolo bude dobré, že by to dnes mohlo klapnout. Chytla jsem dobrý rytmus a fakt to šlo.“ Gábina zajela i v druhém kole nejrychlejší čas a v cíli se pak mohla těšit vedle vítězství také z náskoku 1,53 vteřiny na druhou závodnici. Tou byla Veronika Rudolfová, která svůj pohybový projev během posledního roku výrazně zlepšila a i ona si dnes vyjela nejlepší body sezóny (27,38 FIS bodů). „S druhým místem jsem spokojená, škoda, že to takto nebylo včera. Dnes bych byla ještě spokojenější, kdyby odstup za Gábinou nebyl tak velký. Ale lyžování mě hodně baví a mám chuť se dál zlepšovat.“ Třetí místo obsadila Veronika Čamková s odstupem už tří vteřin. Veronika Čamková byla po oba dva dny vyhlášena nejlepší juniorkou závodu. Její trenér Jaroslav Rakušan k tomu řekl: „Stále je na čem pracovat, o tom lyžování a trenérská práce je. Ale na to, čím si Verča prošla (prasklý meniskus a operace v létě), se rozjela dobře.“

Zdroj: www.czech-ski.com