Za vítězným Kryštofem Krýzlem skončil na druhém místě Adam Kotzmann, třetí nejlepší z českých závodníků pak je Ondřej Berndt. Stejné pořadí drželi tito závodníci už po prvním kole.

Pořadí Mistrovství ČR 2015, obří slalom:

 1. Kryštof Krýzl, 2:08.25
 2. Adam Kotzmann, 2:09.89
 3. Ondřej Berndt, 2:12.45
 4. Patrik Benc, 2:12.46
 5. Filip Forejtek, 2:12.50
 6. Jan Straka, 2:13.25

Závod se jel jako Mezinárodní mistrovství České republiky, zde jsou výsledky včetně zahraničních závodníků:

 1. Kryštof Krýzl,
 2. Adam Kotzmann,
 3. Tristan Takats (AUT),
 4. Kristaps Zvejnieks (LAT),
 5. Cedric Noger (SUI),
 6. Jakub Tabaszewski (POL)


Oficiální výsledky závodu najdete zde.


Přinášíme nejprve ohlasy dvou nejlepších závodníků, potom se budeme více věnovat podmínkám a průběhu závodu.

„Byly to totálně náročné a netypické podmínky, ale umím se s nimi vypořádat, myslím, že v tom jsem silný. Chce to je s citem, každou chvíli nevíš, co ti to s nohou udělá, je to boj,“ popsal své dnešní jízdy Kryštof Krýzl. „Potvrdil jsem svoji aktuální formu. Jsem rád, že jsem uspěl a vyhrál,“ dodal se spokojeným výrazem ve tváři.

„Byl to těžký závod, v měkké trati bylo potřeba hlídat si pozici a nebláznit, jet lehce, s citem a opatrně. Druhé kolo bylo ještě trochu rozbitější, nemohl jsem jet svoji stopu, udělal jsem i jednu velkou chybu, moc jsem si nadjel a skočil tři metry vedle brány, taktak jsem to tam projel. To mě stálo trochu času navíc, ale rychlost jsem naštěstí neztratil,“ připojil své postřehy Adam Kotzmann. „Celý dnešní závod byl takový zábavný, ale jsme rád, že jsem to zvládl,“ doplnil s radostí v hlase. Adam zároveň celkově vyhrál ALLIANZ Český pohár v alpských disciplínách, do kterého se dnešní závod počítal. Proto také startoval ve zlatém startovním čísle. K tomu se ještě vrátíme samostatným článkem.

A kariéru se chystá v těchto dnech ukončit také další reprezentační matador, Martin Vráblík. Ten si moc přeje završit závodění vítězstvím, ale dnes nedokončil. A z trati máme svědky, kteří mluví o vypadnutí velmi stylovém: "Jo, viděl jsem to, bylo to úžasné představení," podává svědectví Jonáš Krýzl, jeden z techniků. "Zajel si vnější lyží do měkkého sněhu, to mu tu lyži chytlo. Následkem toho skočil krásný salto dopředu - front flip - a skončil na zadku. Lyže mu vylítly do vzduchu, pak spadly, všechno sepršelo na zem, tam sedí Vráblas, směje se a mává. Určitě měl radost, že není rozlámaný. ´Dobrýýý!!!´volal na nás a my na něj, smáli jsme se." Vráblík závodí ještě zítra.

V závodě se rozloučil se svou sportovní kariérou Filip Trejbal, dlouholetý český reprezentant a mj. juniorský mistr světa ve slalomu z roku 2005: "Zažil jsem s lyžováním spoustu hezkých věcí, bylo to náročné, ale krásné. Kdybych mohl znovu, tak bych neměnil," řekl po stylovém dojezdu v cílovém prostoru. "Děkuju mnoha a mnoha lidem - rodičům, mým blízkým, trenérům, technikům, sponzorům, z Dukly, ze Svazu a dalším - kteří mě v mé sportovní kariéře provázeli," dodal. K jeho kariéře a loučení se také ještě vrátíme samostatným článkem.

Vynikající výkon podali svým umístěním Patrik Benc, Filip Forejtek a Jan Straka. Tito tři mladší junioři se dostali těsně za naší současnou špičku a jsou velkým příslibem do budoucnosti.

A nyní k průběhu a podmínkám dnešního obřího slalomu. Zima se na závěr sezóny ještě přihlásila o slovo. V půl šesté ráno začalo ve Skiareálu Špindlerův Mlýn vydatně sněžit, sníh přibýval přímo před očima. Nejprve se dle plánovaného programu odjelo první kolo mužů, pak se do půl dvanácté situace technická četa za pomoci přítomných trenérů se sice snažila sníh trati odklízet, ale je to nekončící souboj. Naštěstí již nepanuje vichřice, která zrušila včerejší superG. Samotné sněžení závodníkům nevadí, také viditelnost mezi bránami je pro obří slalom dostatečná. Co vadí, je měkká podložka na trati, a odhrnutý sníh do krajů.

Nakonec bylo zřejmé, že se nepodaří připravit všechna další kola závodu. A tak jury rozhodla, že se závod žen zruší, a muži odjedou druhé kolo. S přípravou sjezdovky pomůže netradičně během dne i rolba. „Přímo do trati ji pustit nemůžeme, ta by to nevydržela,“ uvedl Pavel Lipanský, ředitel závodu a zkušený šéf technického týmu. "Mašina pomohla zejména po stranách odklidit bariéry, které odhrnutý sníh vytváří. Právě stav těsně kolem trati je největším hrozbou pro závodníky, pokud do takové bariéry vyjedou, hrozí vážné zranění kolene," doplnil. A právě kvůli nasazení techniky se nedala stihnout odjet všechna čtyři kola. Technici za pomoci všech trať maximálně dobře nachystali, a tak se mistrovský závod mužů mohl dojet. Zkušení pořadatelé a členové jury by samozřejmě nedopustili, aby byl závod pro jezdce nebezpečný. "Samozřejmě, že bezpečnost závodníků je pro nás na prvním místě. Pečlivě jsme sledovali vývoj podmínek. První kolo mužů bylo v pořádku, na pevném podkladu bylo pár centimetrů nového sněhu, to jsme stáhli. Pak ale začal padat vlhčí a lepivý sníh, a s tím už jsme si jen stahováním poradit nemohli, a došlo na zmíněnou rolbu. Krakonoš a příroda nám opět připomenuli, že to tady patří jim, a že sem můžeme občas přijít a zajezdit si a hrát si," dodal Lipanský s nadsázkou.

Doplňujeme, že dnešní zrušený závod žen je odložen, o mistrovský titul se tak utkají ženy hned zítra - v pátek 3. dubna na stejném místě.

Mistrovství se letos koná ve spolupráci Svazu lyžařů České republiky a Slovenské lyžiarské asociacie jako první společné mezinárodní mistrovství České a Slovenské republiky v alpských disciplínách 2015. "Formálně tak páteční ženský závod zůstane z formální důvodů FIS statistik veden jako Mistrovství Slovenska, ale samozřejmě vyhlásíme české vítězky, loni byla situace shodou okolností obdobná," potvrdil přesun ženského obřího slalomu o den Aleš Krýzl, předseda úseku alpských lyžařů SLČR.

Zdroj: www.czech-ski.com