S Fassou jsme se seznámili už v plné únorové sezóně, nyní nastal čas užít si ji v posezónním klidu. Dvě hlavní lyžařské lokality Ciampac a Belvedere jsou spojené skibusem, který mezi středisky pendluje každou půlhodinu a staví vždy přímo před nástupní stanicí lanovky, tedy blíže než auta na parkovišti.

Nejvíce jsme v Ciampacu samozřejmě řádili na té nejsportovnější sjezdovce, která vede pod kabinovou lanovkou dolů do městečka Alba. Sjezdovka je velmi svižná, přičemž padáčky jsou střídány klidnějšími esíčky.


I na konci sezóny si můžete střihnout měřený slalom, tedy vlastně hned dva. Jeden je velmi mírný, spíše pro děti, ale zdarma - v pravé části areálu (díváte-li se od výstupu lanovky Ciampac). Druhý „obřák“ už je o dost sportovnější, ale aby vám časomíra vzala čas, musíte hodit do automatu 1 euro.


Zatímco severně orientované sjezdovky na Ciampacu byly i odpoledne pěkně tvrdé, k jihu stočené tratě v sousední části Buffaure už kolem poledne. Z nové černé sjezdovky Vulcano, která nás v únoru nadchla, jsme proto po jedné jízdě v bořivém sněhu utekli.


Nejlepší zvěřinu na Ciampacu prý mají v horské chatě Tobia del Jagher. A je to tak - výborná jelení kotleta s brusinkami neměla chybu. V jídelníčku lákaly i další dobroty jako polenta s knedlíčky, gnocchi s polentou, srnčí nebo lasagne. Já si nechala doporučit "něco tradičního" a na talíři se objevily dobře známé knedlíčky – ovšem plněné sýrem a polité roztaveným máslem. V horské chatě se můžete v horních patrech i ubytovat, takže spíte prakticky na sjezdovce!


Druhý den jsme vyrazili skibusem do sousedního Canazei, bohužel už bez sluníčka, odkud nás kabinková lanovka vyvezla do areálu Belvedere. Belvedere se bude líbit pohodářům a rodinkám, hlavně díky přehlednosti a poměrně mírným tratím. Pro sportovněji založené se tu i na samém konci sezony udržoval velký snowpark zahrnující překážky, skicrossovou trať a skok do duchny.


Na oběd jsme zakotvili v příjemné chatě Sass Bece, přímo na okruhu Sella Ronda a u výstupu stejnojmenné sedačkové lanovky. Tato horská chatička zaujme i tím, že má jídelníček celkem ve čtrnácti jazycích! Ten český s uvítáním „Ahoj, co si dáte?“ samozřejmě nechyběl :-) Výběr pokrmů je neméně pestrý počínaje těstovinami na všechny způsoby přes polentu s houbami či sýrem až po vepřový steak s houbovou omáčkou nebo trhanec s marmeládou, na kterém jsme skončili my.Příjemné apartmány Cesa Jori Ciampac přímo u sjezdovky, či lépe řečeno u parkoviště nástupní stanice lanovky v Albě (odkud bude od prosince 2015 vyjíždět i nová lanovka na Belvedere) nás těšily nejen polohou, ale balkónem, kde jsme se mohli slunit i po lyžovačce. Ceny apartmánu v Cesa Jori Ciampac (zpravidla pro 4 osoby) se pohybují od 450 do 1 150 eur na týden podle velikosti a sezony.


A slunili jsme se i v bazénu akvacentra Dolaondes v Canazei, kam dosáhnou dubnové sluneční paprsky ještě večer. Akvapark zahrnuje bazény, zónu pro děti, tobogány a velmi příjemné wellness. Vstup pro dospělého na tři hodiny přijde na 13,50 eur, pro dítě pak na 6,50 eur. Povinností je nosit ve vodě koupací čepičku (pokud nemáte svou, půjčí vám ji na pokladně).


Proč na jaře do Val di Fassy?

Důvod vlastně platí pro celou Itálii – na konci sezóny už jsou všude sjezdovky téměř prázdné, pořád ale bezvadně upravené a s dlouhým slunečním svitem. Čas mimo sjezdovky pak můžete strávit v akvacentru anebo na dobré italské hostině...Na sjezdovkách jsme reportovali v oblečení HALTI, s helmami a brýlemi SMITH, v rukavicích LEVEL, s hůlkami KOMPERDELLE a vozily nás lyže značky FISCHER. V lyžákách nás hřály ponožky LENZ a rychlost na sjezdovkách jsme si měřili hodinkami GARMIN. Mimo sjezdovky nás obléklo STILAGO a do střediska odvezl vůz SUZUKI S-Cross. Fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG a GOPRO.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: