Tento článek vyšel v časopise SNOW 61 (říjen 2011).


Lyže

Mnozí rodiče, většinou nelyžaři nebo jen sváteční lyžaři, kteří chtějí dětem dopřát radost z lyžování, dělají první chyby již při samotném výběru lyží. Existují dvě extrémní varianty: jedni dítěti dají místo lyží jejich plastovou napodobeninu – kluzky (která tvoří, jak je oficiálně uváděno, „houževnatý, pevný plast odolný i při velmi nízkých teplotách“). Jsou levné, i s hůlkami stojí do 500 Kč, takže se samy nabízí. Druzí naopak – jako důkaz, že jsou milující rodiče, kteří na svých dětech nešetří, zakoupí lyže drahé a přespříliš výkonné.

Obojí je špatně. Na levné kluzky, prodávané většinou v hračkářství nebo v obchodních řetězcích, rovnou zapomeňme – nejsou to lyže pro jízdu, ale pro první seznamování se sněhem. Sjíždět na nich prostě nejde, proto se k nim už nadále nebudeme vracet. Druhý extrém: ambiciózní rodiče 8letého závodníka zakoupili FIS dětské lyže, navíc i zbytečně dlouhé. Rodina s námi často jezdí, takže lyžařské schopnosti dítěte známe a víme, že tyto lyže pro něj zatím nejsou vhodné (chlapec byl sice vysoký, ale subtilní, jak to bývá u dětí, které se rychle vytáhnou). Rodiče si postěžovali, že celý podzim jezdí s dítkem na ledovce a dítě od loňska „zapomnělo“ lyžovat a pořád si stěžuje na bolest nohou. Doporučili jsme jim změnit lyže za měkčí – kluk začal zase slušně lyžovat a nohy ho přestaly bolet.


V dětských variantách dnes koupíte i twin-tipy

Délka lyží u dětí se odvozuje z podobných parametrů jako u dospělých. Záleží nejen na jeho výšce, ale i na fyzické konstituci a lyžařském umění. Pokud je holčička drobná jak víla, potřebuje kratší lyži než stejně starý a stejně vysoký klučina, který chvíli neposedí a má sílu v nohách. Vždy začněte raději s kratší lyží. Ideální je otestovat si vhodnou velikost na lyžích z půjčovny, začněte opět od nejkratších. Teprve až si budete jisti délkou, má smysl dítěti koupit vlastní lyže.

Velkou chybou je koupit dětem dlouhé lyže s tím, že do nich doroste. Než se tak totiž stane, bude se na lyžích jen trápit a lyžování ho nebude bavit.

Nejmenším prťousům vybíráme lyže co nejkratší, ale vždy opravdové lyže s bezpečnostním vázáním, k tomu měkounké lyžařské boty.


I nejmenší děvčátka si přijdou na své

A kdy je vhodné koupit dítěti delší lyže? Třeba když jezdí v záklonu, aby nepřepadlo na nos. Delší lyží je také možno zkrotit temperament příliš divokého dítěte, které si myslí, že na lyžích vše umí, a jezdí rychleji, než by mělo. Délka by se neměla prodlužovat o více než 10 cm v sezóně. Vyroste-li však dítě skokem přes léto, je nutné koupit adekvátně dlouhé lyže (např. i o 20 cm delší), počítejte však s tím, že dítko se bude na nové lyži déle hledat a vrátí se svým lyžováním trochu zpět. Rozumný rodič to vyřeší zaplacením lyžařského učitele.

Pro většinu větších nezávodících dětí jsou dnes velmi vhodné twin-tipy, které jim dají nové možnosti hrát si. Navíc jsou obvykle měkké a přizpůsobivé. Dělají se v chlapeckých i dívčích verzích od 109 cm.

Boty

V nejmenších velikostech se lyžáky dělají na suchý zip místo přezky, celá botička je měkká a lehká, jen podrážka má profil určený pro bezpečnostní vázání. Dítě předškolní bude mít lyžáky s klasickými 1–3 přezkami. Ze zkušeností víme, že nejsou vhodné boty se zadním nástupem, do kterých se budou děti sice snadno nazouvat, ale o to hůř se jim v nich bude lyžovat. Jsou obvykle příliš tuhé (tvrdé) a zbytečně vysoké a nepřispívají k dobrému lyžařskému postoji – což je pro lyžování základní předpoklad. U bot pro děti sledujte i výšku lyžáku. Pokud dítěti končí skelet těsně pod kolenem, omezuje jeho pohyb. Bota by měla zasahovat do půlky holeně kousek nad kotník, v poměru úplně stejně jako dospělým.


Nejmenší děti by měly lyžovat v botách, které odpovídají jejich fyzické konstituci

Podobně platí i u starších dětí, které mají často velkou nohu (není nic zvláštního velikost 40 u 10leté holčičky a 43 u stejně starého kluka), přitom jsou ale nepoměrně menší (kolem 150 cm) a s křehčí tělesnou stavbou (tenká lýtka). Výrobci o juniorských tělesných poměrech naštěstí vědí a vyrábí proto speciální dětskou a juniorskou obuv jak pro začátečníky, tak pro dětského závodníka. Z uvedených důvodů nejsou pro děti vhodné ani přezkáče po mamince, tatínkovi či jiných dospělých příbuzných. Byť mohou velikostně sedět, další parametry komínu jsou nevhodné.


Příklad lyžařských bot pro juniory a větší děti

Velikost boty je další oříšek. I u dětí, kterým sice noha může vyrůst z boty i v průběhu jedné sezóny, se snažíme, aby bota co nejvíce seděla. Určitě by neměla být větší o několik centimetrů, vycpávat boty několikerými ponožkami je častý nešvar maminek. Boty ale nesmí být ani malé, pro příjemnou jízdu a dostatečný komfort by rezerva v botě měla být maximálně 1 cm. Neberte tedy hned první lyžáky a hledejte a zkoušejte.


Děti na lyžích očima praxe (1) - první krůčky

Děti na lyžích očima praxe (2) - lyžaři-školáci

Děti na lyžích očima praxe (3) - bezpečnost nadevše

Děti na lyžích očima praxe (4) - dítě už je lyžař