Freeski filmy a různá videa existují od dob, kdy první člověk na skoku překřížil lyže. A to i v Čechách. V roce 2006 to byla Alterna Radka Karkyse a v roce 2008 film s názvem Styl Lukina Mikuli.

S myšlenkou natočit další pořádný freeski film přišel Pepé Kalenský. „V té době v Čechách žádný film nevznikal, přitom jsme s klukama jezdili už na slušném levelu, za který bychom se ani za hranicemi nemuseli stydět. Pamatuji si, že mi bylo líto, že nikdo nezaznamenává náš progress.“ říká Pepé. To už byla ale půlka zimy 2010 a přijít s podobným nápadem mohlo být poměrně pozdě.

Pepé dále dodává: „To znamenalo dát rychle do kupy nějaký projekt, který bude zajímat sponzory, protože bez peněz by film neměl šanci na úspěch. S něčím takovým jsem ale neměl žádné zkušenosti. Prostě jsem na papír hodil pár základních informací, domluvil si schůzky a začal obcházet sponzory.“


eXcelent Seperation film

Pepé tak dává dohromady tým. Z jezdců to jsou: Robin Holub, Jiří Volák, Filip Taraba a samozřejmě také sám Pepé Kalenský. Těsně před prvním výjezdem na hory ale odpadá hlavní kameraman a do produkčního teamu, ve kterém už je fotograf Jan Kasl, přichází jedna z hlavních postav produkce Lucas Herman.

„V průběhu natáčení jsme byli pod palbou kritiky, že jsme se odtrhli od zbývající české freeski scény a že se separujeme od ostatních. My ale všechnu kritiku brali s nadhledem a proto jsme v týmu s úsměvem přijali nápad Jirka Voláka pojmenovat film Separation. Výsledek celého našeho snažení byl film Separation Movie, který měl premiéru v říjnu 2010.“ shrnuje Pepé.

Po úspěchu prvního filmu přichází rozhodnutí natočit pokračování. Lucas s Pepém zakládají Separation Films, ze kterého později vznikla filmová produkce, jak jí známe dnes. Team jezdců se rozrůstá o Dana Hanku, Maria Skálu a Romana Daleckého a po hlavě se vrhají do natáčení dalšího filmu – Ultim8 Separation. V prvním filmu měli diváci šanci kouknout se jen do evropských snowparků a to hlavně kvůli časovému presu. Na přípravu druhého filmu bylo podstatně více času a tak natáčení probíhalo například i v USA – Park city, Breckendridge, Las Vegas.


Záběry z filmu Excelent Separation 2015

Tím, že první film Separation Movie měl spoustu pozitivních ohlasů, přišlo rozhodnutí, přihlásit následující film Ultim8 Separation na prestižní mezinárodní freeski festival IF3. Zde může každý poslat svůj film, projekt či edit a porota vybere kolem 30 nejlepších videí uplynulé sezony. Mezi ty se v roce 2011 Ultim8 Separation dostal, což byl pro celý projekt Separation obrovský úspěch. Následnou premiéru filmu v pražském Bio Oku navštívilo kolem 800 diváků. Ultim8 Separation tak obletěl svět.

Po těchto dvou filmech přišla menší pauza. Disciplína slopestyle se dostává na ZOH a to znamenalo pro teď už reprezentanty Pepé Kalenského, Robina Holuba a Marka Skálu soustředit se hlavně na trénink a objíždění světových pohárů. Natáčení tak šlo trochu stranou.

„Je po olympiádě, jezdci se za tu dobu naučili plno nových triků a poslední freeski film v Čechách vyšel před čtyřmi lety. Je čas projekt Separation oprášit. Nový film eXcelent Separation bude mít svojí premiéru na podzim 2015.“ dodává Pepé.


Hlavní partner filmu:
eXcelent

Partneři filmu:
Red Bull, Kama, Jägermeister, BIOFILMS


Podívejte se na předchozí filmy Separation:


Separation movie

Ultim8 Separation

Sleduj Separation na:
FB: https://www.facebook.com/separationfilms
Instagram: @separation_films