FIS provádí pravidelné inspekce ve všech střediscích, kde se bude v příští sezoně jezdit Světový pohár (SP). Jasná se připravuje podle plánu, což ocenili i zástupci FIS. „Jasná je zajímavý lyžařský resort s velkým potenciálem. Z geografického pohledu je třeba rozšířit působiště poháru ze západu na východ. Sjezdovky, na kterých se v Jasné bude závodit, hodnotíme velmi dobře, je tu snaha připravit událost co nejlépe. Jsme velmi spokojeni s tím, jak probíhají přípravy. Je zde třeba dořešit pár drobných úprav, a proto spoléháme na kvalitu organizačního výboru a jsme tu hlavně proto, abychom podali pomocnou ruku a radili. Co se týče sjezdovek, tak je těžké porovnávat je s jinými. Každá trať má svá specifika a v Jasné jsme je našli. Jasná splňuje všechny předpoklady pro uspořádání světového poháru," komentoval přípravy na SP Atle Skaardal, hlavní ředitel Světového poháru žen FIS SKI WORLD CUP JASNA 2016. „Inspekce FIS má bohaté zkušenosti se světovým pohárem, a proto je pro nás důležitý každý podnět. Nešlo o první kontrolu, do Jasné jezdí představitelé FIS pravidelně. Jasná je moderní středisko, záleží nám na tom, aby to byla velká lyžařská událost a zároveň se budeme snažit prezentovat i tu ženskost v alpském lyžování. Uvědomujeme si, že do střediska přijede velké množství lidí a věříme, že si do Jasné najdou cestu lidé z celého Slovenska a během víkendu o ně bude postaráno," dodal Bohuš Hlavatý, předseda organizačního výboru SP Jasná 2016. Pořadatelé chtějí, aby se pohár v Jasné neuskutečnil poprvé ani naposled, vše záleží podle Hlavatého na organizaci a počtu diváků. Pořadatelé začali na organizaci pracovat již před třemi měsíci. V rámci přípravy byla na Chopku generálka v podobě Mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách 2014 nebo v pořádání evropských pohárů v minulosti. Ukázalo se, že i Slováci dokáží zorganizovat velké světové akce.

Organizační výbor Světového poháru v Jasné představil v polovině června inspekční delegaci z FIS trati obřího slalomu a slalomu, na kterých se bude jezdit Světový pohár žen, dále je seznámil se stavem příprav akce, s podmínkami práce novinářů, s infrastrukturou, technickým zabezpečením celé akce, doprovodnými akcemi a eventy nebo netradičním veřejným losováním závodníků. Světový pohár žen se na Chopku uskuteční 4. a 5. března 2016.

V Jasné se konaly závody Světového poháru třikrát. V letech 1979 a 1982 soutěžili v rámci Velké ceny Demänovských jeskyní o body do Celosezónního seriálu muži, v roce 1984 ženy. Na Slovensku se závody Světového poháru konaly naposledy v roce 1986 v rámci Velké ceny Slovenska ve Vysokých Tatrách na Hrebienku. Poslední generálka světové úrovně byla na Chopku v únoru 2014, kdy se v Jasné konalo Mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách.