Mít svou vlastní lyžařskou výbavu je téměř povinností, jestliže na hory jezdíte často. Proč ale investovat spousty peněz do nového vybavení, když v bazaru pořídíte kvalitní lyže s řádově nižší cenou než v běžném obchodě.

I dnes se najdou bazary, kde se prodávají historické lyže, které někdo našel při úklidu sklepa. V profesionálním lyžařském bazaru však najdete lyže všech světových značek prvotřídní kvality. V pražském bazaru a e-shopu Happy Sport nabízí i unikátní lyže z malovýroby od značek jako Zai, Kessler nebo Indigo, které budete jinde jen těžko shánět.

„Dá říct, že rozdíl mezi novou lyží, a lyží z bazaru je 2 dny na sněhu, přičemž cena je až o 80 % nižší,“ sdělil Petr Křivánek z HappySport.cz. To už se pak vyplatí poohlédnout se po kvalitní výbavě z druhé ruky.


Světové lyže za pár korun
Kvalitní nové lyže pořídíte za cenu 20 000 Kč a více. U bazarových kusů máte za tuto částku celou výbavu, a ušetřené peníze můžete investovat třeba do wellness.

Někteří lyžaři zkrátka zjistí, že lyže, které si s velkou radostí kupovali, nejsou pro ně to pravé. Rovněž profíci, kteří za sezónu otestují desítky kusů „posílají“ použité lyže do bazarů. A to je vaše šance. U kvalitního bazaru máte jistotu, že jsou lyže v pořádku, přičemž jejich cena je až směšně nízká. 80% sleva u bazarových lyží není ničím výjimečným.


Dřevěné, nebo s pěnou?
Hlavní složkou jádra lyží je dřevo nebo pěna. Na tom závisí i konečná cena modelu. Lyže s dřevěným jádrem déle vydrží, jsou kvalitnější, ale i dražší. Patříte-li k lyžařským začátečníkům, sáhněte po pěně, která nevyžaduje tolik umu k ovládání, protože je lyže celkově lehčí.


Nekupujte zajíce v pytli
I v případě, kdy už jste se rozhodli investovat do své vlastní výbavy, využijte nejprve možnosti výpůjčky. Lyžařské bazary vám často nabízí možnost otestování vybraných lyží. Ideální příležitostí je k tomu prodloužený víkend. A až teprve poté, co si budete jisti, že vám lyže sedí, si je koupíte. Ty lepší bazary vám navíc od konečné ceny odečtou výslednou částku za půjčení.


Záruka i na vybavení z druhé ruky
Poctivý obchodníci vám dají záruku i na použité vybavení, protože jsou si jisti jejich původem a kvalitou. Vždy se zeptejte na možnost záruky a stáří modelu, který se chystáte koupit. Správný bazar se zaručí za své vybavení.

Nákup lyží má svá určitá pravidla. Vyhněte se lyžím, které jsou starší než 5 let, protože vývoj jde v tomhle směru mílovými kroku kupředu, a lepší technologie znamená i lepší pocit z lyžování.