Po letech, kdy nám nepřálo počasí, jsme se dočkali přímo ideálního počasí pro pořádání skialpinistických závodů. Na hřebenech  Krkonoš bylo -8,1°C, zataženo vysokou oblačností a foukal mírný severní vítr do 3 m/s. V lyžařském středisku Horní Domky bylo -5°C, polojasno a téměř bezvětří. Více jsme si přát nemohli!

Bergans logo

V prostoru u dolní stanice lanové dráhy Horní Domky se nacházel start a cíl, místnost pro prezentaci, místnost pro úschovu věcí a občerstvení pro závodníky.
Pro závodníky bylo připraveno 9 kategorií, včetně té pro příchozí, tzv. open.

    Tratě byly připraveny dvě : pro kategorie open muži, open ženy, kadeti a kadetky byla zkrácená trať na 15 km. Pro hlavní závodní kategorie: junioři, juniorky, ženy, muži, veteráni, byla určena náročná, přes 23 km dlouhá, trať s převýšením 1900 m. Popis tratě je složitý, proto ve stručnosti : pro kategorie open – 4x výstup a 4x sjezd. Pro závodní kategorie: 8x výstup a 7x sjezd. Závodníci se dostali na Vlčí hřeben, Kozelský hřeben a na nejvyšší místo na trati, Lysou horu. Tam byla vypsána i vrcholová prémie.

Skialpový závod Rokytnice
Skialpový závod Rokytnice
    Závod v Rokytnici n.J. je specifický především tím, že se závodí systémem rally. Tento systém je momentálně jediný v českém poháru. Rally znamená, že povinnou součástí závodu je časovka, obří slalom a u nás též slanění. A z těchto disciplín se složitým výpočtem sestavují výsledky.
    Na start se postavilo celkem 87 závodníků z České republiky a Polska. V první fázi závodu na skialpinisty čekala časovka. Byla o několik desítek metrů delší než minulý rok, měřila necelých 1300 m a uskutečnila se na Jablonecké cestě. Nejrychleji zvládl trať časovky Míra Duch (AKLVK Alpine Pro Ski Trab team), za 8:48 min a rázem se tak stal favoritem na vítězství. Poté se závodníci přesunuli do Skiareálu Spartak, kde na ně čekal obří slalom. Díky mrazivému počasí, technickému sněhu a výborně upravené sjezdovce, měli všichni závodníci téměř stejné podmínky na trati. Obří slalom byl postaven v pravé části slalomového svahu při pohledu shora. Nejrychleji projel trať obřího slalomu domácí skialpinista Zdeněk Hák z Alpin clubu, časem 44,2 s. Teď záleželo na tom, jakým časem prošel trať časovky. Následoval výstup na Lysou horu. Vrcholovou prémii na nejvyšším bodě závodu vyhrál Pavel Stöhr (SG Kooperativa Jablonec n. Nis.). Pak se tratě rozdělily podle kategorií. Na hlavní závodní kategorie čekal ještě výstup na Kozelský hřeben a 2x výstup na Vlčí hřeben. Zpestřením na závěr etapy bylo pro závodníky slanění z 20 m skály.

    Po náročném výpočtu jsme dospěli k výsledkům. Celkovým vítězem závodu se stal Miroslav Duch (AKLVK Alpine Pro Ski Trab team) – kategorie muži.  V kategorii žen byla nejlepší Petra Bánská (SAC Špindlerův Mlýn). Výsledky dalších pozic a kategorií naleznete na www.alpin-rokytnice.wz.cz.

Skialpový závod Rokytnice
    Všechny příznivce skialpinismu zveme již nyní na další ročník závodu O dřevěného Krakonoše 2010.

Výsledky:

Kadeti:
1. Stöhr Pavel
2. Stöhr Jan
3. Švec Matěj

Junioři:
1. Fejfar Ondřej

Ženy:
1. Bánská Petra
2. Formánková Dita
3. Jahodová Šárka

Muži:
1. Duch Miroslav
2. Štantejský Michal
3. Hepnar Jan

Veteráni:
1. Hepnar Josef
2. Fajt Jan
3. Švec Milan

Open ženy:
1. Čechová Petra
2. Šoubová Petra 
3. Nová Martina

Open Muži:
1. Doubek Jan
2. Netík Lukáš
3. Matouš Vojtěch

SG Kooperativa Jablonec nad Nisou
SG Kooperativa Jablonec nad Nisou
SAC Špindlerův Mlýn


AKLVK Alpine Pro Ski Trab Team


SAC Špindlerův Mlýn
AKLVK Alpine Pro Ski Trab Team
DAS Modrý důl


AKLVK Alpine Pro Ski Trab Team
SAC Špindlerův Mlýn
Skialpin klub HS Orlické hory


Skialpin klub HS Orlické hory
Skialpin klub HS Orlické hory
SAC Špindlerův Mlýn516,40 b.
535,40 b.
558,29 b.


484,24 b.


546,84 b.
584,57 b.
819,13 b.


371,67 b.
371,73 b.
383,84 b.


457,62 b.
517,67 b.
529,51 b.


701,67 b.
859,91 b.
1056,81 b.


497,95 b.
544,78 b.
560,46 b.