30. 7. 2015

Zlato, stříbro, bronz. Junioři na úvod domácího mistrovství světa posbírali kompletní medailovou sadu

Hned na úvod tři cenné kovy a kompletní medailová sada. Mistrovství světa juniorů v travním lyžování ve Štítné nad Vláří začalo pro domácí lyžaře parádně. V Super G se ze zlata radovala Adéla Kettnerová, pro stříbro si dojel Tomáš Soltík a bronz přidal Hynek Rajch.

„Už někdy od roku 1992 jsme se ještě z žádného mistrovství světa juniorů nevrátili bez medaile, takže věřím, že medaile budou a že třeba nebude jen jedna,“ vyhlížel ještě před domácím šampionátem reprezentační trenér Daniel Mačát. A ambiciózní plán začali jeho svěřenci naplňovat hned v úvodní den mistrovství.

V superobřím slalomu Češi vybojovali kompletní medailovou sadu. Mezi muži se dařilo stříbrnému Tomášovi Soltíkovi i Hynkovi Rajchovi, jenž si dojel pro bronz. Ještě větší radost udělala domácím fanouškům Adéla Kettnerová, která ovládla kategorii žen a získala zlato.

„Skvělý výsledek. Tři medaile hned první den jsme rozhodně nečekali. Takže už skoro můžeme jet domů,“ řekl s úsměvem a nadsázkou Mačát. Rozhodně si však nemyslí, že by jeho svěřenci do neděle už žádnou další medaili nepřidali. „Pevně věřím, že tenhle standard budeme držet i nadále. Do těch prvních závodů junioři vstupují trochu s nervozitou, ale po tomto úspěchu to z nich určitě spadne. Zrovna ti tři medailisté budou už v klidu bojovat o další sady,“ dodal trenér.

O zlatu rozhodly čtyři setiny

Kettnerová na domácí půdě navázala na slalomový triumf na posledním podniku Světového poháru v italském Ravasclettu z poloviny července. Bylo to ale velmi těsné, druhá Rakušanka Kristin Hetfleischová, která vévodí průběžnému pořadí Světového poháru, na českou závodnici ztratila pouhé čtyři setiny. „Tajně jsem doufal, že Adéla urve medaili právě v Super G, protože to je její nejlepší disciplína, ale že to bylo zlato, je i pro mě trochu překvapení. Ta špička je strašně vyrovnaná,“ uvedl Mačát.

Zlato ze Štítné nad Vláří je pro talentovanou českou lyžařku už celkem osmou medailí z juniorských mistrovství světa. „Určitě velká spokojenost. Nečekala jsem to, posledních pár let se mi nepodařilo prosadit se na ten nejvyšší stupínek. Ale říkala jsem si, že na domácím šampionátu by se mi to mohlo konečně povést. No, a zadařilo se,“ řekla bezprostředně po závodu Kettnerová. Doufá ale, že hned první den neřekla poslední slovo. „Věřím si na zítřejší kombinaci a také na slalom. Myslím, že by se mi to mohlo zase povést. Snad nějakou tu medaili ještě přidám,“ dodala.

Kettnerovou na stupně vítězů doprovidily Rakušanky Kristin Hetfleischová a Daniela Krückelová.

Strašná jízda. Stříbru jsem nemohl uvěřit, smál se Soltík

Nejen Kettnerová, ale i junioři v mužské kategorii udělali svému trenérovi velkou radost. „Měli jsme tam čtyři kluky, kteří byli připraveni porvat se o medaile. Ke stříbru Tomáše Soltíka a bronzu Hynka Rajcha jsme přidali ještě páté a šesté místo Honzy Jeroška a Martina Bartáka. To je výborný úspěch,“ těšilo Mačáta.

Stříbrnému Soltíkovi se podle jeho slov jízda příliš nepovedla, o to víc byl překvapen, když se v cíli podíval na výsledkovou tabuli. "Když jsem dojel dolů, tak jsem tomu nemohl uvěřit. Osobně mi ta jízda připadala strašná, pocitově se mi to vůbec nelíbilo, ale výsledek to byl nakonec dobrý," smál se vicemistr světa, který nestačil pouze na Rakušana Hannese Angerera.

Čeští reprezentanti budou na domácím mistrovství světa juniorů moci přidat další medaile už v pátek, na programu je superkombinace.31. 7. 2015

Druhý den, druhé stříbro. Soltík na mistrovství světa juniorů uspěl i v superkombinaci

Čeští travní lyžaři na mistrovství světa juniorů ve Štítné nad Vláří pokračují v medailovém hodování. Tomáš Soltík si stejně jako ve čtvrtečním Super G dojel pro stříbro i o den později v superkombinaci, bronz navíc přidal Martin Barták. Navázat na zlato z úvodního dne šampionátu se naopak nepodařilo Adéle Kettnerové, která byla diskvalifikována.

Druhý den domácího mistrovství světa, druhé stříbro. Taková je vizitka Tomáše Soltíka, jenž po úvodní Super G vybojoval v pátek druhé místo také v superkombinaci. Do první pětky ho navíc doprovodili další tři čeští junioři Martin Barták, Hynek Rajch a Jan Jerošek. Nadvládu domácích reprezentantů dokázal prolomit jen Hannes Angerer z Rakouska.

„Je výborné, že se nám kluci vepředu takhle střídají. Potvrzuje to obrovskou sílu týmu, kdokoliv ze čtyř pěti našich jezdců dokáže zajet na medaili. Věděl jsem, že máme silný tým, ale až takhle skvělý výsledek jsem nečekal,“ těšilo trenéra českého týmu Daniela Mačáta.

Pro svou první medaili z mistrovství světa juniorů si dojel český objev letošní sezony Martin Barták, jenž navázal na čtvrteční bronz Hynka Rajcha. „Je prvním rokem junior, takže třetí místo je pro něj skvělý úspěch. Jsem rád, že potvrdil formu, kterou předvedl už v závodech Světového poháru před mistrovstvím světa,“ řekl Mačát.

Adéla Kettnerová, jež ve čtvrtek ovládla Super G, naopak na zlatý triumf nedokázala navázat. V první části superkombinace – superobřím slalomu – těsně před cílem vyjela mimo trať a byla diskvalifikována. „Ke konci se snažila jet co nejrovnější stopu, bohužel v té rychlosti se jí nepodařilo nastoupat do jedné z posledních zatáček a těsně minula bránu. Prostě závodila tak, že byla až moc rychlá,“ popisoval trenér.

Nejlepší českou juniorku však velice dobře zastoupila talentovaná Karolína Rašovská, které jen těsně unikly stupně vítězů. „Ale i čtvrté místo je pro ni jako pro úplně čerstvou juniorku vynikající úspěch,“ hodnotil Mačát.

Mistrovství světa juniorů v travním lyžování bude pokračovat sobotním slalomem a vyvrcholí v neděli obřím slalomem.1. 8. 2015

Česká slalomová dominance! Soltík si dojel pro zlato, na stupně vítězů ho doprovodili Barták a Jerošek

V prvních dvou dnech mistrovství světa juniorů v travním lyžování skončil těsně pod vrcholem. Po dvou druhých místech už si ale Tomáš Soltík ve slalomu dojel také pro vytoužené zlato. Ve Štítné nad Vláří potvrdili dominanci domácí reprezentace i stříbrný Martin Barták a bronzový Jan Jerošek.

Čtvrteční Super G - druhé místo. Páteční superkombinace - znovu druhé místo. V sobotu už se ale Tomáš Soltík dočkal i toho nejcennějšího kovu. Ve slalomu zlatě zarámoval svoje úspěšné vystupování na mistrovství světa juniorů.

„Po Super G a kombinaci jsem byl strašně překvapený. Před slalomem jsem si ale říkal, že zlatou medaili ještě nemám. A teď se to konečně povedlo, jsem za to strašně rád,“ radoval se po závodu Soltík. Na rozdíl od předchozích disciplín, kdy se svou jízdou nebyl podle vlastních slov zcela spokojený, mu sobotní slalom vyšel parádně. „Dneska už to bylo daleko lepší, byl jsem s jízdou spokojený. Hlavně první kolo mi sedlo úplně krásně,“ dodal.

Velký důvod k radosti měl také trenér české reprezentace Daniel Mačát. Jeho svěřenci totiž v sobotním závodu obsadili první čtyři místa. Přitom ještě po prvním kole to nevypadalo tak dobře, na druhém místě figuroval jeden z největších favoritů slalomu, německý závodník Marcel Knapp. „Ale ve druhém kole Knapp vypadl a uvolnilo se místo pro naše další závodníky, kteří jeli bez chyb. A nakonec se v čele seřadili jen naši lyžaři. První čtyři místa, to je prostě fantazie. V plné parádě jsme ukázali sílu českých slalomářů,“ těšilo Mačáta.

Čtvrtý Hynek Rajch, třetí Jan Jerošek, druhý Martin Barták a především zlatý Tomáš Soltík udělali českému trenérovi velkou radost. „Rozdali si to mezi sebou, skoro jako v Českém poháru. O to to bylo takové pikantnější. Bylo patrné, že jsou v dobré formě a náladě, druhé kolo jeli skoro bez nervů,“ uvedl Mačát.

Medailové hody Soltíka na domácím šampionátu pro něj nejsou překvapením. Od jednoho ze svých nezkušenějších svěřenců, který už v příští sezóně bude startovat na seniorském mistrovství světa, stupně vítězů očekával. „Je vidět, že už má opravdu nějaké zkušenosti. Kdo jiný by měl ukázat a prodat ty zkušenosti než právě on? Jezdí už více než deset let, bylo celkem jasné, že tady na nějaké medaile dosáhne. Ale dostat se na zlato nebylo vůbec jednoduché, protože světová špička je opravdu vyrovnaná,“ řekl trenér.

V kategorii juniorek závod opět nedokončila Adéla Kettnerová, nedávná juniorská mistryně světa v Super G. Stupně vítězů ale jen těsně unikly čtvrté Dominice Dudíkové a páté Karolíně Rašovské. „Adéla není úplně slalomářka, ale myslím si, že zítra už bude zase bojovat o medaili. Jinak holky zajely bez větších chyb, čtvrté místo Dominiky je velice pěkné. Vzhledem k tomu, že v pátek spadla, má sedřená záda a o něco hůře se pohybuje, tak to opravdu parádně vybojovala,“ ocenil Mačát.

Mistrovství světa juniorů ve Štítné nad Vláří v neděli uzavře obří slalom. Český tým už na domácím šampionátu vybojoval osm cenných kovů, v týmu Daniela Mačáta vládne naprostá spokojenost, trenér však věří, že jeho svěřenci v závěrečné disciplíně nějakou medaili na už tak bohatý účet ještě přidají.

„Obří slalom je na trávě ta nejvyrovnanější disciplína, o medaile může bojovat třeba osm závodníků. Největším favoritem je Rakušan Angerer, uspět můžou i Němci, ale i pět našich lyžařů může promluvit do boje o stupně vítězů,“ řekl Mačát. „Už teď jsem však naprosto spokojený. Tajně jsem doufal, že uděláme třeba pět medailí, ale toto už je naprosto nad očekávání,“ uzavřel.2. 8. 2015

Bronz na závěr. Barták rozšířil českou medailovou sbírku na mistrovství světa juniorů

Devět medailí za čtyři dny. Takový je finální účet české reprezentace na mistrovství světa juniorů v travním lyžování ve Štítné nad Vláří. Poslední kousek do sbírky cenných kovů přidal Martin Barták, který v závěrečném obřím slalomu skončil třetí.

„Kdyby to bylo na začátku mistrovství, tak bych řekl, že to bylo velice úspěšné. Ale po tom, co se dělo v předešlých dnech, můžeme říct, že jsme si dnes vybrali trošku smůly. I tak je ale třetí místo Martina Bartáka velký úspěch,“ řekl trenér české reprezentace Daniel Mačát.

Tomáš Soltík, jenž ve Štítné nad Vláří vybojoval zlato ve slalomu a dvě stříbra ze Super G a superkombinace, naopak tentokrát vyšel naprázdno. „Ke konci prvního kola nestihl přestoupit z jedné lyže na druhou, zůstal dlouho sedět v jednom oblouku, pár bran před cílem vyjel z trati a do té závěrečné pasáže už se bohužel nedostal. Zřejmě už tam hrála nějakou roli i únava,“ popisoval Mačát.

Zato juniorská mistryně světa v Super G Adéla Kettnerová o medaile bojovala až do konce, stupně vítězů jí ale těsně utekly. „Slušně odjela první kolo, na stříbro ztrácela strašně málo. Ale nezvládla to psychicky, do druhého kola se pustila hodně s respektem a jela v křeči. Na medaili to dneska nebylo, ale i tak je čtvrté místo moc pěkné,“ uvedl Mačát.

Češi na domácím šampionátu za čtyři dny vybojovali devět medailí, v celkovém pořadí národů skončili na druhém místě těsně za reprezentanty Rakouska. „Škoda, že to nevyšlo. Ale druhé místo s devíti medailemi je také fantastické,“ uzavřel Mačát.


Zdroj: www.czech-ski.comPro více informací o jednotlivých juniorských reprezentantech čtěte v článku Junioři bojují o cenné kovy, tentokrát na domácí půdě