„Přišel čas vyprávět příběh tradičního horolezectví, než bude zapomenut. Aby mladí lidé za dvacet i sto let věděli, o co se jedná. Dnešní horolezectví připomíná spíše turistiku,“ říká sedmdesátiletý Reinhold Messner, který zdolal všech 14 osmitisícovek a jako první vylezl na Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a bez lan.

Muzeum se nachází v nadmořské výšce 2 275 metrů a jedná se o mimořádnou stavbu. „Je to unikát díky kombinaci místa, výhledu i architektury,“ shrnuje Reinhold Messner.

Výstavba muzea, zapuštěného do země tak, že neruší vrcholový rozhled, byla pochopitelně velmi náročná. Stavbaři museli nejprve odstranit 4 000 m2 zeminy. Samotný objekt se skládá z 360 betonových dílů, z nichž každý je jiný a jedinečný. Stavba o celkové rozloze 1 000 m2 má dvě pomyslná patra. Z horního patra padá jako vodopád schodiště vedoucí kolem tří výstavních ploch. Ze spodního patra „vykukují“ velká okna a čtyřicetimetrová terasa nabízející 240° panoramatický výhled - od Zillertalských Alp až po Dolomity. „Zaha Hadid vymýšlí stavby, které téměř nelze postavit, ale my jsme to dokázali,“ říká s úsměvem Reinhold Messner.

Muzeum bude otevřené během letní i zimní sezony v době, kdy jsou v provozu lanovky. Reinhold Messner, velký sběratel artefaktů z celého světa souvisejících s horami, do něj věnoval četné předměty ze své sbírky. Návštěvníci tak mohou obdivovat například skoby a cepíny známých horolezců a sledovat, jak se horolezecká výbava během posledních 150 let vyvíjela.

Muzeum MMM Corones je výsledkem spolupráce tří výjimečných autorit: Reinholda Messnera jako legendárního horolezce, ikony moderní architektury Zahy Hadid a společnosti Skirama Kronplatz, která vlastní supermoderní lyžařské středisko se 116 km sjezdovek. „Můj nápad byl, že budova musí mít terasu a velká okna, finální podobu a design dodala Zaha Hadid. Přidala svůj umělecký talent a já jsem musel výsledek respektovat. Ale jsem spokojený, je to moc pěkné,“ dodává Reinhold Messner, který ve svých sedmdesáti letech stále leze po horách a má spoustu cestovních a pracovních plánů. Například se chystá točit filmy.

MMM Corones je již šesté muzeum Reinholda Messnera. Ta další je možné navštívit v Brunnecku/Brunico přímo pod Kronplatzem, Suldenu/Soldě, na hradě Juval nedaleko Naturnsu/Naturno, na hradě Sigmundskron ve Firmianu a v Cortině d´Ampezzo.

Více informací: www.mmmcorones.com