Lyžařské terény

Hlavní tyrolskou dopravní osou je údolí Inntal, kterým od Kufsteinu u německých hranic vede proti proudu řeky Inn dálnice do Innsbrucku a dále do Landecku. Tyrolsko má zřejmě největší hustotu lyžařských středisek na světě.

Ve východní polovině země převažuje zaoblenější terén v hranicích lesa a s vrcholy okolo 2 000 m n. m. Jižně od masivu Wilder Kaiser se rozléhá aréna Skiwelt Wilder Kaiser s největším počtem propojených sjezdovek v Rakousku (279 km), na niž v podstatě navazuje Kitzbühel, jehož pavučina sjezdovek (170 km) zabíhá až do údolí Pinzgau na úpatí Vysokých Taur. Na západním okraji Kitzbühelských Alp jsou ještě údolí Alpbach a Wildschönau s donedávna drobnějšími a klidnými areály, které se v sezóně 2012/13 propojily novou lanovkou do sítě 93 km sjezdovek se společnou značkou Ski Juwel.


SkiWelt Wilder Kaiser - lyžování v nekonečné spleti pahorků

Zillertalské údolí, vybíhající z Inntalu na jih, koncentruje bezmála 500 km sjezdovek a zařezává se do vyšších, až třiapůltisícových Zillertalských Alp, jejichž nejvyšší vrcholy tvoří hlavní alpský hřeben, navazující na Vysoké Taury. Největšími sítěmi sjezdovek jsou Hochzillertal Hochfügen (77 km), Zillertal Arena (143 km), které přetéká až do údolí Pinzgau, a Ski Zillertal 3000 táhnoucí se od Mayrhofenu (135 km) až na ledovec Hintertux (59 km) do 3 250 m n. m.


Zillertal - největší koncentrace areálů s jedním skipasem (Mayrhofen)

Jižně od Innsbrucku stoupá k jihu do Brennerského průsmyku údolí Wipptal s menšími areály (Muttereralm, Steinach am Brenner). K jihozápadu z něj nedaleko Innsbrucku vybíhá i údolí Stubaital, na jehož konci se rozkládá největší ledovcový areál v Alpách – Stubaier Gletscher (43 km).


Stubaier Gletscher - ledovcové dálnice a děti do 10 let zdarma

Ještě západněji se do horských hřebenů směrem k jihu zařezávají „ledovcová“ údolí Ötztal a Pitztal. Údolí Ötztal je nejnavštěvovanější lyžařskou adresou Rakouska s rušným Söldenem (142 km) a klidnějším, poklidně luxusním dvojstřediskem Obergurgl Hochgurgl (110 km). Ötztal vyniká vysokým převýšením svahů a má i velké termální lázně.


Ötztal - vysoké hory a stovky kilometrů sjezdovek (Sölden)

U Landecku se údolí Innu stáčí k jihu a vysoko nad ním se na horské terase sluní vyšňořená letoviska Serfaus Fiss Ladis s ohromnými a rozmanitými terény (196 km) s nejmodernější infrastrukturou. Z hlavního údolí se odděluje Kaunertal (54 km) se svým ledovcem, přístupným jen dlouhou horskou silnicí. Pod průsmykem Reschenpass, hraničícím s Itálií, leží ještě středně velké středisko Nauders (65 km).


Serfaus Fiss Ladis - malebné vesničky na slunečné vyhlídkové terase s obřím areálem

Jihozápadním směrem stoupá od Landecku údolí Paznauntal s prominentním letoviskem Ischgl a jeho 238 km tratí, západním směrem se nachází St. Anton am Arlberg (121 km), nad nímž se zdvihá mohutný masiv Arlbergu, tvořící přirozenou západní hranici Tyrolska. Arlberg je díky poloze v návětří Alp a terénní konfiguraci jedním ze sněhově nejbohatším míst v Alpách, oblíben je především jako mekka freeridingu.


Ischgl - nejlepší a nejdražší továrna na lyžařskou extázi ve východních Alpách

Méně známé tyrolské zákoutí na jihozápad od Grossglockneru – Východní Tyrolsko – je mnohem řidčeji turisticky rozvinuté a skýtá převážně menší a klidnější střediska. Dvě z nich – Kals a Matrei – se před nedávnem propojily v arénu Grossglockner Resort s 37 km sjezdovek.


Vše o lyžování v Tyrolsku na SNOW.cz:

Atlas 50 lyžařských středisek Tyrolska s popisem sjezdovek, cenami skipasů a mapami

Předpověď počasí pro 100 lyžařských středisek Tyrolska

Aktuální sněhové zpravodajství z 3 000 km sjezdovek Tyrolska