Velký zimní třesk bez zimy
Ironií osudu letošní superteplé zimy je, že se pravděpodobně rozloučí tím, co mělo nastat o měsíc nebo dva dříve – stratosférickým oteplením, dosahujícím nejvyššího stadia major warming, při kterém dochází k devastaci polárního víru, a tím i oslabení oceánského proudění do Evropy. Velmi často tyto situace končí hlubokými brázdami nízkého tlaku nad Evropou, které v zimě přinášejí mráz a sníh. V březnu, kdy už má slunce značnou sílu, a navíc letos ani není na dosah opravdu mrazivý vzduch, už takové brázdy tolik „parády“ neudělají, na hory však ještě sníh mohou přinést a zároveň oddálí nástup příjemného jarního počasí. Na domácích horách tak březen nejspíš přinese malou lyžařskou náplast, v Alpách se dá čekat ještě hodně „zimních“ dnů s mrazivými teplotami a sněžením.


Hlavní výstup amerického modelu GFS předpovídá pro týden od 14. března vpád arktického vzduchu od severu, doprovázeného sněžením a celodenním mrazem - typická zimní situace, jen o dva měsíce opožděná...


Porovnání variant vývoje výškové teploty ukazuje, že arktický vpád je zatím jen jednou a poněkud osamocenou možností, každopádně na hřejivé jaro to také nevypadá - spíš nás čeká lehká březnová zima s mírně podprůměrnými teplotami


Jak se vyvíjely vyhlídky na zimu 2015/16? Čtěte v archivu!

Ve fotogalerii pod článkem najdete předpovědní synoptické mapy a porovnání variant vývoje teploty ve střední Evropě ve vybraných dnech zimní sezóny 2015/16, v nichž se počasí chystalo k výraznější změně. Tyto otisky tehdejších předpovědí dobře ilustrují jak typické rysy a problémy středoevropského počasí v zimě, tak jeho osvěžující nevyzpytatelnost.


Předpověď počasí pro 1 000 středisek celého světa až ze tří různých zdrojů pro porovnání spolehlivosti předpovědi najdete v sekci Počasí!