Ružomberok - 2015 - léto from SNOW.cz on Vimeo.


Malinô Brdo je zasazeno do Velké Fatry, přičemž pouhý kilometr vás stále dělí od centra města Ružomberok. Hned u příjezdu k bikeparku zaujme vodní nádrž, kde se dá koupat. Pak už pohled spočine na kabinkové lanovce, jež představuje hlavní dopravní prostředek pro bikery i turisty. Bikepark Malinô Brdo nabízí překvapivě technické tratě. Troufnu si říct, že trať, která je tu značená jako modrá, by v Čechách byla značená jako červená. Chtělo to ale jen pár jízd, než jsme se do toho dostali a po opatrném začátku jsme si bikepark docela oblíbili.


Nejlehčí tratí v bikeparku je trasa Modrý Zamat. Jedná se o poměrně široký trail, který tvoří zejména klopené zatáčky a sem tam nějaká vlna. Trať je to sice jednoduchá, ale na modré značení je poměrně rychlá. Žádné těžké pasáže ale neobsahuje a klasické celopéro vám na ni bohatě postačí. Ve spodní části na trati pak přibývá trochu techniky, takže uhlazený trail vystřídá i nějaké to kamení. Většina trati je stavěná v duchu moderního „flow“, tedy plynulého sjezdu bez výrazného drncání.


Osobně se mi nejvíce líbila druhá modrá trať Bllizard, v mapce označená jako endurová trasa a měřící přes 4 km. Na této trati se vystřídaly všechny typy povrchu – od rychlého flow na začátku, přes kameny, kořeny nebo užší i širší lávky, vše na užším singlíku, takže žádná dálnice. I přes to, že trať je poměrně technická, dá se jet relativně rychle – zejména pokud ji jedete podruhé nebo potřetí.


Co se týká středně těžkých tratí, disponuje bikepark jednou červenou s názvem Monster Dog, na kterou se napojíte v půli kopce z tratě Modrý Zamat. To už není trať jen tak pro někoho, ale vyžaduje technický um – se sjezdovým kolem si užijte určitě víc. Stejně tak se dá hovořit o černých tratích v bikeparku, které bychom nedoporučili jen tak široké veřejnosti, technické úseky už jsou vysoce obtížné a klidně řekněme, že jsou určené profesionálům – dokonce i my jsme museli z kola slézt! :-)


Pokud si chcete zadupat do kopce a udělat si u Ružomberoku sportovní bikový okruh, vyražte od nástupní stanice po asfaltové cestě, kde sjíždějí káry a koloběžky a po pár minutách se napojíte na hezkou cestu po louce, která vás dovede až na vrchol k nástupní stanici. Dolů si pak můžete sjet trasu, jakou chcete. Protože se na Malině Brdu pořádá i Slovenský pohár v cross country, je tu vyznačený XC okruh, který je zpřístupněný pro veřejnost. Pokud by vás omrzel bikepark, můžete potrénovat jako profíci.


Co na Malině Brdu kromě bikování?

Káry

Káry můžete v bikeparcích vidět čím dál častěji – zde jsou takové, jaké najdete i u nás ve Špindlerově Mlýně. Kdo je ještě nezkusil, jde o pohodové sedátko na třech kolech s brzdami, jaké znáte u kola. Na Malině Brdu si takový stroj můžete zapůjčit u dolní stanice lanovky, kde vám káru i naloží na kabinkovou lanovku, takže se o nic nemusíte starat. 1 jízda na horské káře s vývozem lanovkou nahoru na 1 hodinu vyjde na 15 eur.


Na kárách se spustíte dolů po zelené trati, tedy na opačnou stranu, než jsou tratě bikeparkové. Zvolit můžete buď cestu asfaltovou, nebo šotolinu. Zatímco šotolinová cesta je zábavná svým terénem, na asfaltové zas dosáhnete pořádné rychlosti. Nevěříte? Mrkněte na obrázek níže, co Garmin naměřil nám. :-)


Horské koloběžky

Stejně tak jako káry i koloběžky si můžete půjčit u dolní stanice lanovky v hlavní půjčovně kol. Na rozdíl od běžných koloběžek, tyto mají odpruženou přední vidli, takže zvládají i lehký terén. Jak pro káry, tak i pro koloběžky je vhodná zelená trasa. 1 jízda za použití lanovky na 1 hodinu vyjde na 9 eur. Po cestě buďte připravení na všechno, třeba i na to, že budete muset dát přednost stádu koziček. :-)


Turistika

Kdo není zdatný turista, uvítá vývoz kabinkovou lanovkou do rozhledových výšin. Od výstupu lanovky se můžete vydat až na vrchol Malino Brdo, odkud je opravdu krásný výhled. Na kratší procházku s výhledem jděte na Haliny – vyhlídku, na kterou vás ukazatele nasměrují hned po výstupu z lanovky. Už za tři minuty se dostáváte k první vyhlídce, odkud máte Malino Brdo jak na dlani.
Pěší výlet můžete zakončit v Čutkovské dolině a povečeřet v Kolibě u dobrého pastýře, kde vám připraví klasické slovenské speciality.
Více informací o delších turistických trasách najdete na Skipark.sk!


Tarzanie se zipline

Rovněž pár desítek metrů od nástupu na lanovku se nachází i lanový park, který se rozkládá ve dvou lesích oddělených od sebe vodní nádrží. Právě přes tuto vodní nádrž vede tzv. Zipline, neboli jde o přejezd na laně v sedáku. Ten jsme samozřejmě nemohli nevyzkoušet. :-)
Tarzanie se Zipline stojí na osobu 13 eur, ale můžete si dát i samotnou Zipline za 8 eur.


Vodní zorbning

Vodní zorbing je aktivita, kterou můžete zkusit hned vedle bikeparku. Dvě slečny vás šoupnou do nafukovací koule a na provázku si pěkně hlídají, abyste se jim ve vodě nikam „neodkutáleli“. :-)


Kde se ubytovat?

Hotel Hrabovo prakticky sousedí s nástupní stanicí lanovky, takže ráno stačí opravdu udělat jen pár kroků a jste v bikeparku. Ceny jsou navíc vzhledem k umístění hotelu v centru dění docela příznivé – dvoulůžkový pokoj vyjde na 32 eur.


Z balkonu hotelového pokoje máte navíc prima výhled přímo na vodní nádrž. Součástí hotelu je dále Discobar a dvě terasy – na té vyšší si můžete ráno vychutnat snídani s výhledem na vodu.


Malino Brdo v kostce:

Vzdálenost z Prahy     473 km
Celodenní jízdné do bikeparku     13 eur
Zapůjčení sjezdového kola (1 den) + celodenní jízdné     72 eur
Provozní doba bikeparku     denně 8:30 -16:30 (v půlhodinových intervalech)


Na Malině Brdu jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi Poc a brýlemi Smith. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback, přilba Bell a Giro.Všechny články s aktuální inspirací z lyžařských a bikových středisek najdete v seriálu SNOW tour!