Po extrémně horkém a slunečném létě se ledovce díky současnému chladnému počasí začínají sněhově „spravovat“ a aktuálně mají v podstatě zimní podmínky s celodenním mrazem a čerstvým prachovým sněhem, jehož napadlo okolo půl metru. Na druhou půli týdne přitom předpověď slibuje stabilní slunečné počasí. Idylka? Atmosférou určitě, lyžařsky je ale stále nutné počítat s celkově slabší vrstvou sněhu, navíc dojezdy sjezdovek vedou zpravidla po technickém sněhu nebo po firnu deponovaném z minulé sezóny. Hezké počasí, nový sníh a prázdniny však vylákají na hory poprvé v této sezóně masy lyžařů, a tak „zmlsanější“ lyžař musí počítat i s nějakými těmi frontami, hustším provozem na sjezdovkách a z toho plynoucím jejich stavem (ráno manšestr, přes den nahrnutý sníh i plotny). Část tratí je navíc vždy vyhrazena trénujícím sportovcům.

V posledních letech se stává pravidlem, že se touto dobou otevírají i některá mimoledovcová střediska – v Rakousku je to Kitzbühel, resp. jeho lokalita Resterhöhe nad Mittersillem, v italském Jižním Tyrolsku pak Sulden/Solda. Zatímco v případě Kitzbühelu a jeho ani ne dvoutisícového svahu Resterhöhe se využívá sněhu deponovaného z minulé sezóny, ve vysokohorském Suldenu spoléhají jen na zasněžování. V obou případech vypadá včasný start sezóny nadějně. Oproti ledovcům zde bude také mnohem klidněji.


Depot sněhu z minulé sezóny na Resterhöhe v Kitzbühelu (Chefkoch / Alpinforum.com)


Konec října bývá vždy prvním návštěvnickým vrcholem sezóny, takže kdo si chce na ledovci zalyžovat v o něco slabším provozu, může vyčkat až do půle listopadu, kdy se český státní svátek nepřekrývá s celou Evropou.Aktuální provoz na ledovcích i mimo ně:

RakouskoKitzsteinhorn
V provozu ledovcový areál včetně nové páteřní osy kabinkových lanovek Gletscherjet III a IV, která umožňuje zcela se vyhnout vlekům.


Nová lanovka Gletscherjet IV na Kitzsteinhornu


Hintertuxer Gletscher
V provozu celý ledovcový areál nad Tuxer Fernerhausem s výjimkou některých variant sjezdovek. Zatím nejezdí ani nová 6sedačka Lärmstange 2, která bude „suplovat“ vlek na ledovci Kaserer.

Stubaier Gletscher
V provozu zhruba polovina sjezdovek až k mezistanici Gamsgarten.

Sölden
V provozu jsou všechny sjezdovky na Rettenbachu i Tiefenbachu kromě nejkrajnějšího vleku Panorama a samozřejmě i kromě „svěťákové“ sjezdovky. Výjezd na ledovec skibusem nebo autem. Provoz v „klasickém“ zimním středisku s možností vyjet lanovkami na ledovec přímo ze Söldenu je plánován od 14. listopadu.

Pitztaler Gletscher
Obě kabinkové lanovky, sedačka i vlek jsou v ledovcovém areálu v provozu, zatím vždy jen s jednou variantou sjezdu.

Kaunertaler Gletscher
Lyžuje se od ledovcového parkoviště výše – podél vleku Weisseeferner, Falgin a podél kabinky Karlesjoch.

Mölltaler Gletscher
Na Mölltalu je v provozu zatím jen ledovcový svah s 6sedačkou.

Kitzbühel
Na 750 m dlouhé červené sjezdovce Resterhöhe nad Mittersillem se bude poprvé lyžovat o víkendu 24. až 26. října. Od 31. října pak má být už v nepřetržitém provozu i mimo víkendy.
Více informací na www.Bergbahn-Kitzbuehel.at!


Od 31. října se předběžně počítá s omezeným provozem i ve Schladmingu a okolí – zpravidla jde o jednu až dvě sjezdovky na Planai a Reiteralmu.Na Reiteralmu napadlo a pracovat začala i sněžná děla
ItálieSchnalstal
Lyžuje se na horním patře ledovce, tj. podél sedačky Grawand a vleků Finail.

Passo Stelvio
Až do 1. listopadu se lyžuje na ledovci Stilfserjoch/Passo Stelvio, pak se lyžařský areál spolu s horskou silnicí uzavírá. Nevýhodou je obtížnější přístup (výjezd autem až do 2 760 m n. m.), za což se ledovec odmění komornější návštěvností. Při zhruba hodinovém dojíždění se dá zkombinovat lyžování ve třech vysokohorských centrech nad údolím Vinschgau – na Stelviu, v Suldenu a Schnalstalu. Ve všech současně se lyžuje pouze jeden týden v roce – poté, co otevře Sulden a než se uzavře Stelvio.

Sulden
Od 24. října bude podle plánu v provozu Sulden/Solda pod majestátním vrcholem Ortler. Nelyžuje se na ledovci, ale na technickém sněhu s bonusem přírodního ve výškách 2 600 až 3 250 m n. m. Sulden může být dobrá alternativa k přecpaným ledovcům, navíc zdejší nejvýše položené tratě jsou pestřejší než na typickém ledovci. I zde ale mohou prostor omezovat trénující týmy.


Aktuální nadílka v jihotyrolském Suldenu


Archiv starších aktualit

28. září 2015

Aktuálně: kde a jak začíná ledovcová sezóna

Většina rakouských ledovců v uplynulém týdnu uvítala první podzimní lyžaře, a to čerstvým sněhem a pohledem na oblačné moře v údolí.

Ačkoliv ledovce viditelně hubnou, letní „hospodaření“ se sněhem situaci zatím zachraňuje – někde přikrývají ochrannou fólií celé svahy (např. dojezd k Tuxerfernerhausu na Hintertuxu, „svěťákový“ hang na Rettenbachu v Söldenu), jinde jen obří depony nahrnutého sněhu (např. Pitztal). Přesto lze očekávat, že v příštích letech bude situace čím dál napínavější. Ubývající ledovec na Rettenbachu v Söldenu už „odstřihl“ polovinu trasy vleku Karleskogl, který vede podél horní sekce kabinky Schwarze Schneid po samé hraně ledovcového nánosu – úbytkem se však trasa ocitla desítky metrů ve „vzduchu“. Postupně se ovšem zužuje i „most“ k mezistanici kabinkové lanovky. Na Pitztalu musela být v létě kvůli úbytku ledovce zcela přeložena část trasy tzv. nouzového sjezdu do údolí.

Návštěvnost ledovcových areálů je zatím velmi nízká – o frontách nemůže být řeč a ani tréninkové týmy nepředstavují výrazné omezení.

Aktuální provoz na rakouských ledovcích:

Kitzsteinhorn
Lyžařský provoz zahájí nejdříve 7. října 2015.

Hintertuxer Gletscher
Celoroční provoz a zpravidla nejlepší sněhové podmínky lákají i nejvíce trénujících – na Olpereru se stály 5- až 10minutové fronty. Stinnější a strmější svah Gefrorene Wand byl volnější, ale „ledovější“.


Hintertuxer Gletscher 27. 9. 2015 (autor: hercules / Alpinforum.com)

Stubaier Gletscher
V provozu jsou tři z pěti zdejších ledovců – vršek Eisjochferneru, Daunferner a Windachferner. Podle návštěvnických reportů z německého Alpinfora byl povrch sjezdovek navzdory sněhové nadílce ještě poněkud „neklidný“, čemuž se po horkém létě, kdy na ledovcích nezbyl prakticky žádný firn z minulé sezóny, není co divit. Po odpoledním odměku bylo příjemné firnové svezení na jižně orientovaném Windachferneru.
Probíhají stavební práce na nové lanovce 3-S Eisgrat, která by měla být hotová napřesrok – zejména u nástupního terminálu a na parkovišti je tak rušno.


Stubaier Gletscher 28. 9. 2015

Sölden
V provozu je vršek Rettenbachu s kabinkou a polovinou trasy vleku Karleskogl a dále vlek Seiterjöchl. Hang od mezistanice dolů bude zřejmě připraven až pro úvodní závod Světového poháru – díky „přikrývce“ si ale vrstvu sněhu i přes léto uchoval.
Novinkou je přítomnost zařízení Snowmaker, které dokáže produkovat sníh prakticky bez ohledu na venkovní teplotu. Snowmaker už léta využívají na sousedním Pitztalu při vysněžení dojezdů sjezdovek, z nichž už ledovec nadobro zmizel.

Pitztaler Gletscher
Sjezdovka z Wildspitze je tvrdá, ale bez kamení, v provozu je i vlek Brunnenkogel. V přípravě je sněhový „koberec“ k 6sedačce Gletschersee.

Kaunertaler Gletscher
Začátek sezóny odložen, dokud nebude možné zasněžovat.

Mölltaler Gletscher
V provozu hlavní ledovcový svah.


7. září 2015

Rakouské ledovce poprvé před začátkem sezóny pocukrované

Po horkém a slunečném létě, které ledovce zanechalo s dosti svraštělou „hroší“ kůží, přišla první sněhová nadílka o tloušťce do 20 cm.

Plánovaný začátek sezóny 2015/16:

Salcbursko

  • Kitzsteinhorn - 3. října 2015

Tyrolsko

  • Hintertuxer Gletscher - v provozu
  • Stubaier Gletscher - 27. září 2015
  • Sölden - 26. října 2015
  • Pitztaler Gletscher - 18. září 2015
  • Kaunertaler Gletscher - 19. září 2015

Korutany

  • Mölltaler Gletscher - v provozu

Rettenbachglet­scher (Sölden)