Za referenční rodinu volíme dva dospělé se dvěma dětmi ve věku 6 a 8 let. Z nepřeberné lyžařské nabídky cestovních kanceláří vybíráme hlavně zájezdy, které zaujmou pozoruhodnou cenou. Uvedené nabídky mohou posloužit především jako orientační cenový barometr jednotlivých lyžařských středisek a daného typu ubytování.

Pobyty s vlastní dopravou

Zajištění pobytu a případně skipasu prostřednictvím cestovní kanceláře (anebo napřímo) a vlastní doprava autem je mezi českými rodinami nejoblíbenější volbou. Zvláště s menšími dětmi je individuální „strategie“ cesty – volba času a způsobu jízdy včetně zastávek – víc než vhodná.

Mezi nejlevnějšími zájezdy CK dominují italská lyžařská střediska – jednak proto, že v Itálii děti do svých 8. narozenin v doprovodu rodičů za skipas neplatí a v některých nabídkách zájezdů mají dokonce i pobyt zdarma, jednak jsou „balíčkové“ ceny ubytování se skipasem právě v Itálii (a také ve Francii) zpravidla výrazně zvýhodněné oproti tomu, když si hotel nebo apartmán a skipas pořídíte zvlášť.

V Rakousku nejsou zvýhodněné „kontingenty“ pro cestovní kanceláře tak rozšířené, často jsou cílené spíš na indivuální klientelu (tzv. paušály, které nabízí místní infocentra). V případě pobytů zajišťovaných cestovní kanceláří nebývá součástí ceny skipas, který se kupuje až na místě. Některá střediska při tom rodinné skipasy více či méně zvýhodňují.

V žebříčku nejvýhodnějších pobytů se nachází i jedno překvapení ze Švýcarska – Savognin, kde si můžete od konce února pořídit ubytování za zlomek ceny oproti předchozím týdnům. A právě na přelom února a března letos vycházejí mimo jiné i pražské jarní prázdniny.


Savognin – cenové překvapení ze Švýcarska


Zájezd s dopravou busem v ceně

Pro kratších pobyty – 3, 4 či 5 dnů lyžování – existuje i pestrá nabídka autobusových zájezdů (typicky s alespoň jedním nočním přesunem), což je atraktivní zejména pro časově vytížené rodiče a samozřejmě ty, kteří se nechtějí nebo nemohou přepravovat vlastním autem. Zájezdy bývají častěji s polopenzí a ubytováním v hotelech – jsou tedy oproti apartmánovým pobytům v přepočtu na den lyžování samozřejmě dražší.


Italské Bormio, oblíbené díky slušné lyžařské nabídce i vstřícným cenám


Nejlevněji od 20 tisíc za rodinu

Kdo hledá především podle ceny, najde zájezdy, které se dají na týden pro rodinu – bez dopravy a stravování – pořídit od 20 tisíc korun. Zatímco v italském Foppolu si na 20 km sjezdovek užijí nanejvýš prostorově nenároční lyžaři, Aprica s 50 km už může zaujmout i ty méně „sváteční“. Obě střediska patří v rámci Itálie k těm vzdálenějším a zdlouhavě přístupným.

Pobyt v hotelu s polopenzí se dá pořídit už okolo 30 000 Kč, spokojíte-li se s menšími, a hlavně méně známými středisky – v Rakousku jde třeba o Rauris a Weissee (obě v Salcbursku) a Wildschönau (Tyrolsko), v italském Jižním Tyrolsku Trafoi.


Vítězové poměru ceny za výkon

V Rakousku patří k levnějším a zároveň alespoň středně velkým střediskům s 50 a více kilometry sjezdovek oblast Dachstein West nebo korutanský Nassfeld – obě střediska bodují i velmi dobrou dostupností z Česka, v případě Nassfeldu to platí hlavně pro moravské lyžaře.

V Itálii je díky dobrému poměru lyžařského užitku a ceny populární Bormio, Madesimo, Passo Tonale nebo Val di Fiemme, nověji pak třeba Folgaria. Ve Švýcarsku překvapí velmi vstřícnou a ojedinělou cenovou nabídkou Savognin s 80 km tratí.


Nassfeld je českými rodinami jedním z nejnavštěvova­nějších rakouských středisekVýběr cenově nejzajímavějších nabídek českých cestovních kanceláří


Orientační ceny týdenních pobytů 2 dospělí + 2 děti (6 a 8 let) v apartmánu:

Termín: jarní prázdniny 2015/16
Cena obsahuje: ubytování v apartmánu, skipas


Dachstein West CK Neckermann
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 26 500 Kč


Nassfeld Nev-Dama
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 36 500 Kč


Saalbach Hinterglemm Leogang ITS Billa
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 35 000 Kč


Aprica Nev-Dama
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 27 000 Kč


Bormio Nev-Dama
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 26 500 Kč


Folgaria Pux travel
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování vč. programu dětského kempu 24 000 Kč


Foppolo Nev-Dama
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 17 500 Kč


Val di Fiemme Nev-Dama
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 30 000 Kč


Savognin CK Neckermann
7 nocí v apartmánu, 6 dní lyžování 23 000 Kč
Orientační ceny týdenních pobytů 2 dospělí + 2 děti (6 a 8 let) v hotelu s polopenzí:

Termín: jarní prázdniny 2015/16
Cena obsahuje: ubytování s polopenzí, skipas


Rauris ITS Billa
7 nocí v gasthofu s polopenzí plus, 6 dní lyžování 30 500 Kč


Weissee ITS Billa
7 nocí v gasthofu s plnou penzí, 6 dní lyžování 36 000 Kč


Wildschönau Nev-Dama
7 nocí v hotelu s polopenzí, 6 dní lyžování 34 000 Kč


Trafoi CK Neckermann
7 nocí v hotelu s polopenzí, 6 dní lyžování 30 000 KčOrientační ceny kratších zájezdů 2 dospělí + 2 děti (6 a 8 let) s dopravou:

Termín: jarní prázdniny 2015/16
Cena obsahuje: ubytování s polopenzí, skipas, dopravu busem


Aprica CK Fede
3 noci v hotelu s polopenzí, 4 dny lyžování, busem z Prahy 23 000 Kč


Folgaria CK Víkend
3 noci v hotelu s polopenzí, 4 dny lyžování, busem z Prahy 25 000 Kč


Monte Bondone České kormidlo
2 noci v hotelu s polopenzí, 3 dny lyžování, busem z Brna 20 000 Kč


Passo Tonale CK Fede
3 noci v hotelu s polopenzí, 4 dny lyžování, busem z Prahy 30 500 KčPoznámka: Uvedené ceny jsou orientační a obvykle podmíněné včasnou rezervací, mohou tak v průběhu času doznávat změn. Bez záruky.