Freeskiing

Vše, co se týká lyžování mimo značené tratě. Na druhou stranu sem patří i freestyle, který se odehrává naopak na upravených překážkách a v označeném parku. Spokojme se tedy s významem slova „free“, volný. Vše co nepodléhá pravidlům a odehrává se na lyžích je freeskiing. Pod pojem freeskiing patří freeride, freestyle (často též označovaný „new school“) a freestyle backcountry.

Freeride

Obecně lyžování mimo upravené tratě. Extrémně široké lyže uzpůsobené pouze co nejlepšímu výkonu v hlubokém i rozbitém sněhu, často i velmi úzká výkonnostní obuv. Freeriding má nakonec i svoje závodní pojetí, často je spojován i s heliskiingem.

Freestyle

Překážky, skoky, volná jízda s triky na sjezdovce. Lyže i boty jsou spíše měkké, uzpůsobené dopadům při skocích, možnosti provádění triků na sjezdovce a na umělých překážkách. V podobě backcountry freestyle ho však najdeme i mimo značené tratě s naprosto jiným vybavením.

Backcountry

Lyžování, které se odehrává mimo značené tratě. Lyže určené pro backcountry jsou většinou širší, mají sklony až k úplně nejširším freeridovým lyžím, ale zároveň jsou lehčí, neb se u nich počítá i s chůzí. Lyže jsou tedy doma všude tam, kde vás už nedoveze vlek či lanovka a musíte šlapat po svých. Zároveň ale máte rádi plnohodnotné vybavení pro sjezd, nelpíte na výkonu při chůzi nahoru a nevadí vám nějaký ten gram navíc oproti lyžím určeným pro skitouring nebo skialpinismus. S výrazem backcountry se též můžete setkat u širšího modelu běžeckých lyží s hranami, který je určen k delším výletům do přírody mimo značené stopy.

Backcountry freestyle

Freestylové lyžování, které se odehrává mimo značené parky. Skoky z přírodních, nebo i uměle vytvořených překážek vypadají měkce díky dopadům do hlubokého sněhu, ale často jsou mnohem riskantnější vzhledem ke vzdálenosti i rychlosti, které jezdci dosahují.

Skitouring

Obecně cokoliv, co se odehrává na lyžích a chodí se při tom. Skitouring vzešel jako moderní termín ze skialpinismu a pro kategorizaci vybavení znamená lehké (ale nikoliv zcela úzké a krátké) lyže a boty, většinou „techová“ vázání, a pohodové výletování bez ambic na výkon při výstupu nebo sjezdu.

Skialpinismus

Dnes už specializovaná výkonnostní disciplína. Důraz na hmotnost vybavení je obrovský, vše je podřízeno výkonu při stoupání. Krátké a úzké lyže s ultralehkou konstrukcí, která není zcela ideální pro náročnější sjezdy. Ne nadarmo někteří výrobci označují boty určené pro závodní skialpinismus kategorií „ski running“. Skialpinismus samozřejmě nemusí být jen závodní, nicméně pro ten pohodový se v dnešní době škatulkování již více hodí pojem skitouring.

All-mountain

Svým názvem trochu klame. Měla by to být naprosto univerzální vybavení pro „celou horu“, ale úplně tomu tak není. Mezi allmountainy dnes spadá vše, čemu se dříve říkalo allround. Od lyží, které mají své většinové preference na upravené sjezdovce a jsou více zaměřeny na výkon, až po lyže s téměř 100 milimetry pod botou, které se zase více hodí do neupraveného terénu. All-mountain je tedy moderní lyže pro sportovního lyžaře, který občas zvolí nějaké lehčí frontcountry. Podle toho, kde se budete častěji pohybovat a jaký preferujete jízdní styl, zvolte i šířku a konstrukci all-mountainů.

Frontcountry

Oblasti s neupraveným terénem, které jsou však často značené, nebo jsou minimálně uvnitř hranic střediska a jsou dostupné z vleků a lanovek. Stejně tak návrat z těchto výletů nevyžaduje individuální dopravu na stoupacích pásech nebo autobusem, ale končí vždy u stanice vleku.

Obřačka

Lyže určená pro obří slalom. V dnešní době je můžeme rozdělit na opravdu závodní, které označujeme často „FIS-konformní“, neb podléhají svými rozměry a poloměry parametrům FIS, a závodní komerční, tedy určené pro běžné uživatele. Uživatelské jsou skvělými lyžemi určenými pro střední a dlouhé oblouky a jsou jednoznačnou volbou pro dobrého sportovního lyžaře.

Slalomka

Specifická lyže určená pro krátké poloměry oblouků. Na rozdíl od obřaček se uživatelské slalomky od těch FIS-konformních neliší tolik svými parametry, ale spíše tvrdostí a použitými podložkami pod vázáním. Pro běžného lyžaře nejsou úplně vhodné, ten kdo tíhne ke krátkým obloukům, může najít dobrou lyži i mezi uživatelsky příjemnějšími all-mountainy nebo crossovery.

Crossover

Termín často používaný pro přechod z jedné kategorie do druhé, respektive mix kategorií. Nejčastěji se jím označují lyže, které nejsou ani vyhraněnými obřačkami, ani vyhraněnými slalomkami, ale z obou kategorií v sobě mají to podstatné.