„Absolvoval jsem dlouhodobý pobyt na ledovci a cítím se velmi dobře. Na lyžích jsem jistý, takže věřím, že mě čeká úspěšná sezóna. Chtěl bych se vrátit do první desítky celkového pořadí Světového poháru,“ těší se Zdeněk Šafář, jenž o víkendu vstoupil do závěrečné části přípravy. „Téměř celý prosinec strávíme v Itálii, kde budeme ladit poslední detaily před sezónou,“ doplňuje Zdeněk Šafář.
První závod Evropského poháru čeká Skiccrossaře již před Vánocemi, 21. prosince v Grasgehrenu.  „Tento závod je velice důležitý, jedná se vlastně o první měření sil před Světovým pohárem, takže se dá čekat, že konkurence bude obrovská. Počítám, že ze světové špičky nebude chybět vůbec nikdo,“ vysvětluje Zdeněk Šafář, pro něhož je však dlouhodobým cílem samozřejmě olympiáda ve Vancouveru.

Zdeněk Šafář
Práce na ledovci místo tréninku
Českou skicrossovou jedničkou je již několik let „neporazitelný“ Tomáš Kraus. Odhodlání Zdeňka Šafáře tuto skutečnost změnit je ale obrovské. „Jednou jsem ho už téměř porazil, takže věřím, že letos se naše síly vyrovnají. Chtěl bych aby se v Čechách podařilo vytvořit silný a vyrovnaný tým, zatím mají ale jednotliví závodníci diametrálně odlišné podmínky na přípravu,“  povzdychl si Šafář, který se od jara do podzimu živí jako trenér alpského lyžování a týden tréninku na ledovci střídá s týdnem trenérské práce s mládeží. „Tomáš se věnuje pouze závodění a živí ho to velmi dobře, kariéra mu šlape. Měl štěstí, že se hned dostal k velkým firmám, takže má dostatek prostředků na přípravu a nemusí přemýšlet, zda pojede do Švýcarska nebo do Rakouska na ledovec, tak bych si to přál mít i já, takže letos musím zajet dobré výsledky,“ vysvětluje Šafář. Rozdíl je i v zázemí při závodech, Šafář vloni neměl ani vlastního servismana a tak před každým závodem sám mazal tři až čtyři páry lyží, což zabere až pět hodin času. Situace se ale pomalu začíná zlepšovat.

Zdeněk Šafář
První sponzor z lyžařského světa
Prvního většího sponzora již ale Zdeněk Šafář má – na podzim letošního roku podepsal dohodu s prestižní značkou lyžařského oblečení Kjus Skiwear. „Jsem velmi rád, že se mi podařilo dohodnout se na spolupráci s Kjus Skiwear, jedná se o opravdu kvalitní značku, již velmi rád propůjčím svou tvář. Zájem Kjus Skiwear o skicross je navíc důkazem, že popularita naší disciplíny stále stoupá, což je pro tak mladý olympijský sport velice důležité,“ uzavírá Zdeněk Šafář.

www.kjus.cz