Milý pane Karvánek,

zdravím do Ostravy, a tak nepoužívám vokativ, který je údajně na severu Čech, respektive ve Slezsku, prý na ústupu. Tím se lépe vcítím do vašeho vnímání ostrosti hran a možná i vztahu vaší manželky k lyžování. A možná i do vztahu vás k ní.

Napřed bych si dovolila otázku: Máte děti? Pakliže ano, pak jistě víte, že děti, nejen vaše, ale všechny děti vůbec, mají vždycky ty nejhorší věci. Obvykle se poměřují ve třídě. Moje děti například měly nejhorší boty na tělocvik (neznačkové), nejblbější mikiny (neznačkové). Všechny děti měly peníze na černé limonády z automatu, jen ty moje ne. Taková blbost! Zrovna toto jsme diskutovali na třídních schůzkách. Ale to, že měly také nejvíce poznámek v žákajdě, na to už si doma nestěžovaly. Děti touží vyniknout a na počet zářezů do kreditek i debetek svých rodičů nehledí. Děti jsou nedospělé a do školy chodí především proto, aby se naučily životu v nemilosrdné společnosti lidí, které si dobrovolně nevybraly.

Vaší manželce bych jednoznačně doporučila psychoanalýzu. Možná by se zjistilo, že se u ní jedná o konflikt id a ega a následnou represi nebo regresi nebo o nějaký další způsob, jak se snaží tento konflikt řešit. Prostě v ní přetrvává dítě, které „má všechno nejhorší“. Jestliže už vaše manželka na psychoanalýzu chodí, mohl byste jí jemně naznačit, aby se na tom freudovském sofa zmínila i o těch tupých hranách. Když mi píšete, jistě to bude problém, který si zaslouží zahrnout do seznamu nevyřešených problémů, které si řešení zaslouží.

Vy byste se naopak mohl zamyslet nad tím, zda by nebylo dobré nechat manželku „někdy vyhrát“. Nejspíš ty její tupé hrany, skutečně nebo spíš domněle, vedou k tomu, že vás nikdy nemůže na sjezdovce dohonit. Vy si pravděpodobně nemyslíte, že byste měl nejtupější hrany ze všech a svištíte si to dolů po sjezdovce, jako by se nechumelilo. Také budete mít pravděpodobně silnější nohy, které mohou lyže udržet v žádaném směru, i když povrch sjezdovky není ideální. A konečně víte vůbec, kdy byly její lyže naposledy nabroušeny? Dnešní ženy jsou emancipované a všechno si dělají samy. Vaše manželka třeba po žádné emancipaci netouží a chce být ženou, jaké bývaly v minulém století. Mně totiž brousil hrany vždycky tatínek.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!