Milý pane Kyncle,
zapomněl jste připojit otazník nebo ani nevíte, že takové interpunkční znaménko existuje? Váš e-mail se dostal do poradny, která se snaží odpovídat na otázky, jen díky neobyčejné bystrosti redakční asistentky, která poštu třídí. Takhle to vypadá, jako byste prostě konstatoval nějaký svůj duševní stav. Ještě, že jste použil alespoň ten podmiňovací způsob na začátku věty.

Když se neptáte Vy, budu se tedy ptát já. Jak víte, že ti kamarádi pravidelně trénují? Vyprávíte si o tom v kanceláři, v dílně nebo na pivu? To je vlastně jedno kde. Vidíte je při tréninku? Pokud by odpověď na tuto otázku byla ano, tak se naskýtá další otázka, proč se k nim tedy nepřipojíte, když už se na ně díváte? A co vůbec trénují? Pardubice se nacházejí ve velmi rovinatém terénu, takže lyžování to bude asi těžko. Nejbližší hory jsou Železné hory a nejsem si úplně jista, jestli tam je nějaká sjezdovka, když je to za prvé chráněná oblast a za druhé ten nejvyšší kopec nemá ani 700 m n. m. A co jestli se jen tak vytahují?

A teď bychom se mohli zaměřit na tu vaši manželku. Z té vaší otázky (i bez otazníku) vyplývá, že to asi bude pěkná semetrika. Tak ji totiž prezentujete a někdo nezkušený by si ji klidně takhle mohl představovat. Ale co umožňujete vy jí? Položil jste si někdy takovou otázku? Zeptal jste se svých kamarádů, jak je možné, že jejich manželky, přítelkyně a milenky jim ten trénink umožňují? A co oni jim na oplátku umožňují za to? Jistě jste si všimnul, že již při třetím opakování výrazu umožňuje respektive neumožňuje, a to v jednom odstavci, začíná znít toto sloveso poněkud trapně.

Takže já si myslím, že se za tu manželku trochu schováváte, ať již jsou důvody jakékoli. Já bych vám tedy doporučila, abyste jasně a zřetelně formuloval svou otázku. I s tím otazníkem. Poradím vám dokonce jak: „Manželko, umožníš mi, abych pravidelně trénoval, abych pak mohl jet na hory s kamarády?“ Když se totiž chcete něco dozvědět, musíte se na to umět zeptat.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!