Tak jako v předchozím krkonošském díle doprovází hlavní aktéry seriálu zkušený horský vůdce a oficiální HUDY MountainGuide, kterým se pro Jižní Tyrolsko stal Libor Kožíšek. Právě on naplánoval dvoudenní trasu na vrchol ColBechei de Sora položený ve výšce téměř 2 800 m. V plánu byla návštěva dvou horských chat, pochod po rovince, prudší stoupání i závěrečný sjezd.


Trasa túry

Před vlastním výstupem je však ještě potřeba vysvětlit základní pojmy, a tak Libor Kožíšek odborně rozčlení lyže a vhodné boty na lehké závodní, skitouringové, určené spíše k chození, univerzální a freeridové. Chybět nebude ani specializovaný komentář k použití stoupacích želez a deskového vázání.

Trasa s příslibem nádherných panoramat nicméně začíná přechodem nezamrzlé horské říčky, pokračuje cestou k první horské chatě až k další výukové lekci, a to na téma otočky, tedy takzvané cikcaky. „Tento způsob používáme zhruba od sklonu svahu nad 30 stupňů, do 30 stupňů stačí jednoduchá otočka s přešlapáváním přes špičku,“ vysvětluje Libor Kožíšek na úvod výuky poměrně obtížné techniky.

Helmy, lavinové vyhledavače, sondy, lopaty patří k povinné výbavě našeho týmu. „Tak jako na každých horách i zde platí, že bezpečnost je na prvním místě,“ doplňuje Alena Zárybnická. A toto pravidlo také rozhodne o přehodnocení původního plánu, když náš tým v hustém odpoledním sněžení 400 výškových metrů pod hřebenem raději volí návrat na útulnou horskou chatu. Před sjezdem ještě Libor připomíná, jaké signály hůlkami platí při jízdě ve volném terénu a čím se liší od toho, jak například máme zastavovat na sjezdovce. Ochutnávka místních gastronomických lahůdek a závěrečný sjezd do údolí je celému týmu zaslouženou odměnou za protentokrát nezdolaný vrchol.

„Nechte si poradit ohledně výstroje a výzbroje od odborníků, jinak hrozí, že ve svém novém vybavení budete trpět. A to by byla škoda, protože skialpy jsou hlavně od toho, abyste si užívali absolutní pohodu,“ uzavírají tento díl oblíbení televizní moderátoři.Po odvysílání najdete tento díl na iVysílání České televize.

Více o seriálu se dozvíte v článku Skialpem to začalo a na stránkách www.skialpemtozacalo.cz.Skialpem to začalo – partneři