Horským vůdcem se pro tuto destinaci stal HUDY MountainGuide Karel Kříž. Jako renomovaný expert odpovídá hned na úvod na otázku Aleny Zárybnické, proč je důležité mít na každou túru lavinový vyhledávač, lopatu i sondu. „Existuje statistika, která říká, že 90 % lidí přežívá prvních patnáct minut laviny. Je proto nutné mít všechny tři lavinové pomůcky, abychom zachránili kamaráda pod lavinou co nejdříve, tedy do patnácti minut od lavinové nehody,“ říká Karel Kříž.

A jak už je v seriálu Skialpem to začalo zvykem, skialpový tým si pod vedením Karla Kříže názorně vyzkouší hned dvě rizikové situace. V té první jde o nácvik takzvaného dohledání prostřednictvím lavinového vyhledávače. Napínavý souboj s časem má dva milníky, nalezení postiženého do pěti minut a co nejrychlejší „odhrabání“ do deseti zbývajících minut.

Druhá situace je již bezprostřední přípravou pro túru na ledovci, při které přibývá nové nebezpečí, tedy ledovcové trhliny. „Při pohybu po ledovci chodí skupiny navázané na lano, takže potřebujeme další vybavení – sedák, karabiny a lano,“ pokračuje výkladem Karel Kříž. Ostrý nácvik záchrany z ledovcové trhliny vzápětí následuje, když je jako figurant vybrána právě populární televizní moderátorka Alena Zárybnická.


Trasa skialpinistické túry

Samotná výprava kombinuje přesun vláčkem, gondolovou lanovkou až na východiště ve výšce 3100 metrů. Poté již výstup s pomocí stoupacích pásů, postup na laně přes ledovec a závěrečné stoupání na mačkách až na vrchol. Na rozdíl od druhého dílu ukázalo počasí svou přívětivou tvář, takže náš tým čekalo na vrcholu dech beroucí horské panorama a ještě napínavější sjezd do údolí.


Vysílací časy na ČT Sport:
3. díl: 28.11.2015, 14.30
4. díl: 5.12.2015, 11.55Po odvysílání najdete tento díl na iVysílání České televize.

Více o seriálu se dozvíte v článku Skialpem to začalo a na stránkách www.skialpemtozacalo.cz.Skialpem to začalo – partneři