Výrazně se zlepšuje detailní zpracování helem včetně povrchové úpravy a výběru barev. Zlepšuje se zpracování vnitřních vycpávek, uzavíratelných větrání, držáky pásků na brýle a tvarové navázání helem na lyžařské brýle plus spousta dalších detailů, které zvyšují uživatelský komfort. V neposlední řadě jsou helmy prostě pěknější, což ocení skoro každý lyžař hned při nákupu. Přece jen minimum lyžařů nakupuje čistě podle funkčních kritérií a pěkný vzhled je často prvním požadavkem při výběru nové helmy. Video Jak vybrat helmu na lyže naleznete na konci článku.


Naštěstí se do konstrukcí helem dostává i několik technologií, které zvyšují i bezpečnost lyžaře. Pokud přeskočíme „prosté“ zvyšování tuhosti a odolnosti skeletu pomocí lepších materiálů jako je karbon, kevlar apod., je asi největším přínosem používání MIPS konstrukce, „inteligentních“ materiálů nebo pěnového polypropylenu. MIPS je ve zkratce a tedy lehce zjednodušeně zdvojený skelet helmy, který při nepřímém nárazu umožní mírné otočení vnější vrstvy helmy oproti vnitřní a tím eliminuje rázově přenesenou sílu na mozek. Velká část nebezpečných úrazů hlavy totiž není způsobena rozseknutím hlavy, ale pohmožděním mozku jeho kinetickou energií při nárazu. MIPS v určitých typech nárazů toto riziko sníží. Mips se objevuje v helmách mnoha různých výrobců, kteří si zaplatí za možnost používání této technologie.


Tzv. inteligentní materiály (VPD, VPD 2.O, D3O, ...), které se začaly používat v chráničích kolen, páteře apod., se začínají objevovat i jako doplňující materiál v helmách. Tyto materiály jsou pro menší nárazy méně tvrdé jak PP nebo PS a lépe tak vstřebají vibrace a menší rázy. Při větším nárazu pak kladou velký odpor deformaci. Pro představu se chovají podobně jako Inteligentní plastelína na hraní (nebo jak se to jmenuje :). Materiál jde pomalým tlakem tvarovat, ale pokud s ním hodíte silou o zem, odrazí se jako by byl tuhý.

Náhrada polystyrenu (PS) polypropylenem (PP) přináší lepší odolnost vnitřní konstrukce proti tvoření mikroprasklinek a zároveň proti vymačkávání tvaru používáním. PP má totiž i lepší tvarovou paměť. PP tak tedy zvyšuje možnost používání helmy více let bez změny tvaru a zvýšeného rizika snížení odolnosti helmy vlivem mikroprasklin, které v helmě běžně nevidíte.


Většina nových helem má lepší a lepší možnost jak přizpůsobit velikost a tím i tvar helmy na konkrétní hlavu. Výhodou pro lyžaře je lépe padnoucí a tím i bezpečnější helma, výhodou pro prodejce je snáze prodatelné zboží a výhodou pro výrobce je snížení počtu nabízených velikosti a tvarů helem. Setkáte se tak například s velikosti S/M třeba pro rozsah obovodu hlavy 54 až 57cm místo dvou skeletů pro obvody hlav S 54 až 55 a M 56 až 57cm.

Nastavení velikosti je většinou přes tzv. kolečko jako u cyklo helem a nastavuje jen obvod helmy. Někteří výrobci však umožňují nastavení i hloubky helmy nebo zmenšují celý vnitřní povrch helmy.

V ideálním stavu by vám měl sedět přesně už skelet helmy a nastavením velikost byste měli helmu spíše jen lehce doladit. Každý má však jiný tvar hlavy a ideální stav tak dosáhnete jen se štěstím nebo výrobou helmy na míru, která je cenou úplně jinde než běžně dostupné modely helem na trhu. Lepší nastavování velikosti a tvaru je tak opravdu velkým přínosem k bezpečnosti a hlavně ke komfortu používání.Odhadem víc jak 95 % nabídky helem na lyže a snowboardy tvoří Half Cap helmy, tedy helmy které mají skelet končící nad ušima a přes uši jsou pak chrániče z měkčí konstrukce. Tyto helmy jsou obecně pohodlnější a je v nich lépe slyšet. Full Cap helmy, které mají vnější tvrdý skelet až přes uši, tak zůstaly v podstatě jen pro závodníky. Full Cap helmy jsou samozřejmě o něco bezpečnější a často pevněji drží na hlavě. Hlavní nevýhodou je často menší pohodlí a komplikovanější výběr vhodného tvaru. Half Cap i Full Cap helmy splňují stejnou bezpečnostní normu.


Trochu vlastní kategorii tvoří závodní helmy pro závody v rámci FIS, které mají přísnější testování a vlastní normu bezpečnosti. Pokud vím, jsou to jen modely Full Cap, které navíc vycházejí díky přísnějším testům docela výrazně větší. Pokud je však vaším hlavním kritériem bezpečnost, můžete tyto helmy zvolit i pro běžné použití na lyžích i snowboardu. Počítejte však s trochu vyšší cenou oproti běžným modelům.JAK VYBRAT HELMU