Článek vyšel v časopise SNOW 93 (prosinec 2015) a byl aktualizován.


Název Adelboden se skládá ze dvou slov: šlechta a půda. Zdejší oblast kdysi patřila knížatům ze vzdálených zámků, nyní ji ovládli vyznavači zimních sportů. V okolí se rozkládá celkem pět lyžařských podoblastí, sahající až k sousední vesničce Lenk. Přesuny mezi nimi mohou zabrat nějaký čas, každá však dokáže zabavit na celý den. Do centra lyžařského dění se dostanete lanovkou z Oey (kousek pod vesnicí), která vás vynese na Sillerenbühl. Přilehlá síť modrých a červených tratí je perfektní pro rozehřátí a nasátí atmosféry. Sjezdovky jsou navíc uspořádány do jakýchsi přírodních amfiteátrů, takže z vrcholků snadno přehlédnete široké pláně, což zlepšuje orientaci a usnadňuje výběr sjezdovky.

Za náročnějšími sjezdy musíte výš, až nad hranici 2 000 m n. m. Vyjet se dá například na Luegli se dvěma černými padáky podél sedačky nebo na Metschstand, z něhož se dá napojit jak na prudké sjezdovky pod Luegli, tak na modré placky kolem Hahnemoos. Z vrcholků můžete spatřit v hloubce pod sebou titěrné domečky vesničky a lyžařského resortu Lenk. Oba resorty jsou propojené jak na lyžích, tak permanentkou.

Na opačné straně od Adelbodenu byste neměli minout menší Elsighorn, který vyzývá zdatné lyžaře pár černými tratěmi a ty pohodovější láká na pomalý sjezd po modré trati z vrcholu až do údolí.

Noční ptáci si přijdou na své při večerním sjezdu z Chuenisbärgli. Osvětlená 1,5 km dlouhá trať slouží zároveň jako závodní trasa pro Světový pohár pro slalom a obří slalom. Každý pátek ji navíc přivádí k životu ještě laserová show.

Prašan vydrží déle

Ačkoli ve větších střediscích bývá čerstvý prašan brzy rozježděný, Adelboden je pro freeridery méně lákavý, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že budete linie ve sněhu vykreslovat zcela sami. Díky tomu se také v cestě za panenským sněhem nemusíte pouštět na daleké výpravy, najdete ho i v těsné blízkosti sjezdovek a vleků.

A freestylisté? Pro ty tu je v první řadě přírodní snowpark bez umělých propriet na Engstligenalpu. Obří snowpark Gran Masta s překážkami, slide zónou, krosovou tratí i začátečnickými prvky najdete na svazích Hahnenmoosu. Poblíž je i restaurace s barem a grilem, o zábavu se stará DJ.

Rušno je zde snad jedině během každoroční zastávky Světového poháru, kdy se ve městě rozpoutá celotýdenní párty. V Adelbodenu návštěvníkům k rozptýlení slouží i sportovní centrum s bowlingem, bruslařským stadionem nebo lezecká stěna. Můžete se odtud vydat i na náročnější i pohodovější okružní pěší túru. Velmi populární jsou i bobové a sáňkařské dráhy.

Lyžařská dovolená může být bujará, sportovní i dobrodružná. Adelboden vám však každopádně nastaví vlídnější tvář. Malé dřevěné vesničky s chatičkami a skotem ustájeným podél běžkařských tratí a turistických cest má zkrátka své kouzlo. Zvlášť v hlavní sezóně, kdy alpské megaresorty připomínají neklidné mraveniště.Aktuální informace o lyžování ve středisku Adelboden (sníh, počasí, webkamery, reporty) na SNOW.cz
Zastávka Světového poháru 7.–8. ledna 2017

Malý areál Chuenisbärgli, vyrůstající přímo nad Adelbodenem, leží stranou hlavního areálu a sestává z jediné expresní 4sedačky, kterou však obtéká jedna z nejtěžších tratí obřího slalomu ve Světovém poháru, jejíž cílový hang spadá v 60% sklonu. V letošní sezóně tu budou nejlepší lyžaři bojovat o cenné body 7.–8. ledna 2017. Světový pohár v alpském lyžování přitáhne každý rok do Adelbodenu na 40 tisíc diváků.


Seznamovací vlek

Ve skiareálu Elsigenalp-Metsch je pro single lyžaře připraven seznamovací vlek – dokonce jsou pro ně připravena i témata k rozhovoru.


Sýrové speciality v iglú

Restaurací, hospůdek a vůbec míst k odpočinku je dost jak ve vesnici, tak na svazích, naopak noční kluby a diskotéky tady nehledejte. Kulinářskou nálož v neopakovatelných kulisách nabízí především soustava několika iglú restaurací na Engstligenalpu. Najdete tady jednu z největších restaurací tohoto typu na světě, kde (podobně jako v dalších iglú) servírují vyhlášené švýcarské sýrové speciality fondue a raclette.

Hutné sýrové směsi platily kdysi za potravu chudých, vyráběly se totiž ze zbytků starého ztvrdlého sýra, který bylo třeba k poživatelnosti přivést tavením. V současnosti je už situace jiná. Podle vyjádření personálu vyrobí jejich dodavatel sýra až 5 700 kilogramů za sezónu a údajně si v nedávné době koupil nové auto i dům.


Toulky uličkami

Jinak je Adelboden hlavně klidným turistickým útočištěm. Přes den se lze toulat uličkami, nakupovat v malých obchůdcích nebo vysedávat v kavárnách a při pohledu na horské chatky nasávat atmosféru. I proto tady spíše než divoké party mladých freestylistů potkáte rodinky s dětmi.


Lyže značky Adelboden

Model W2 skandinávské značky Fjell dostal rustikální dřevěný vzhled a nápis Adelboden. Od 12. prosince ho lze testovat nebo rovnou pořídit ve sportovních obchodech v Adelbodenu. Lyže mají klasickou sendvičovou konstrukci a flexibilní dřevěné jádro. To slibuje nejen dlouhou životnost, ale i skvělé jízdní vlastnosti univerzálního allroundera. K dostání bude ve třech délkách: 157, 163 a 169 cm, cena s vázáním je 1 449 CHF, tedy v přepočtu přes 36 tisíc Kč.

Nabídka pro rodiny

V menším lyžařském areálku Engstligenalp pořídí dva dospělí a maximálně 4 děti denní denní skipas za 98 franků.


Více informací o Švýcarsku: www.MojeSvycarsko.com