Milá paní Ticháčková,

tak já bych to celé viděla asi takhle: On (budeme mu říkat takhle, protože jste nespecifikovala, jaký s ním máte vztah, i když pozornějšímu čtenáři této rubriky by to asi neušlo, a místo jeho civilního jména jste použila pouhé zájmeno.) vám nejspíš dnes nebo včera hodil lyže k nohám a zařval mocným hlasem. „Nosím ti lyže a ty mi ani nepoděkuješ!“ nebo nějakou variaci na toto téma.

Já mám též, paní Ticháčková, největší chuť vás za takový čin znectít. Dříve muži mívali spoustu pěkných podmíněných reflexů, kterým se říkalo slušné vychování. Většinu z nich, z kategorie galantní projevy, spouštěly v dětství pohlavky od otce nebo různé výchovné zásahy matky a v pozdějším věku pak slovo „prosím“ z úst dámy nebo nějaké projevy dobrovolné submisivity. Aby byl muž sociálně a emočně dosycen, je třeba mu ještě poděkovat. Všechno má svou cenu a ta je dosti přesně daná, i když v mnoha případech je její stanovení velmi subtilní a tudíž těžké. Dovedu si představit celé hordy žen, které by byly úplně šťastné, kdyby jim nějaký muž nosil lyže a vůbec by se nerozpakovaly za to poděkovat. Možná by přidaly i nějakou další tvrdou valutu, jako třeba, že by Mu vymáchaly po lyžování nátělník páchnoucí potem nebo namazaly svačinu na svah. Vaší valutou, jak se domníváte, je to že se Mu denně ukazujete, protože jak píšete, denně se vidíte. Jste si jista, že se na vás ještě kouká?

Vy jste se totiž tímto přístupem vystavila nebezpečí, že se začne koukat po jiných ženách a pak se bude denně vídat s jinou. V takovém případě bych Ho ráda upozornila, že si pravděpodobně moc nepolepší, protože vymírání podmíněných reflexů zvaných slušné vychování postupuje od nejmladších ročníků jako dýmějový mor a že hezká mladá děvčata jsou dokonce schopna považovat nošení lyží za projevy ponižování nikoli galantnosti. Leda by vás On upgradoval za nějakou dámu 75+, která ještě dostávala v mládí ty pohlavky a reflexy děkovat a prosit v ní dosud nevychladly. Takové dámy, vycvičivší se kdys v Sokole, navíc často lyžují dobře a neremcají přitom.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!