ČTK informovala 5. ledna o prvních obětech lavin ve Francii, která si přišla na desítky centimetrů nového sněhu:

Pod lavinou ve francouzských Alpách v úterý zahynuli třicetiletý Čech a 37letý Španěl, kteří lyžovali mimo sjezdovky. Uvedla to francouzská média s odvoláním na alpské záchranáře.

Českého lyžaře podle záchranné služby zasáhla lavina v Saint-Colomban-des-Villards u alpského střediska Sybelles. Španěla odnesla lavina ve Val d’Isere. V této oblasti v úterý jiná lavina zranila také jednoho Francouze.

Česká Horská služba dnes - 8. ledna - hlásí další oběť:

Muž ve středních letech dnes dopoledne utrpěl po pádu mimo sjezdovku zranění, která se ukázala jako neslučitelná se životem.

K tragické události došlo v dopoledních hodinách v beskydském skiareálu Bílá. Muž středního věku na snowboardu vyjel mimo lyžařskou trať a narazil do tvrdé překážky.

Že jsou lyžařské svahy na Slovensku, zasaženém silnými mrazy bez sněžení, velmi tvrdé až ledovaté a že se sváteční lyžaři koncentrovali jen do několika málo otevřených středisek, svědčí zpráva slovenské Horské záchranné služby z 31. prosince:

Na Silvestra záchranári HZS v Jasnej – Nízkych Tatrách ošetrili počas prevádzky lyžiarskeho strediska 20 zranení z toho 17 na severe a 3 na juhu.

Medzi vážne prípady patril aj zranený snowbordista z Maďarska, ktorý spadol na traverze Májovej muldy. Na zjazdovke „turistická“ si slovenská lyžiarka pádom privodila otras mozgu, záchranári HZS ju po ošetrení transportovali na parkovisko, kde ju odovzdali posádke RZP.

V ostatných strediskách, kde zasahujú záchranári HZS na lyžiarskych svahoch nebolo toľko úrazov. Vo Vysokých Tatrách zasahovali záchranári len v jednom prípade, v Západných Tatrách a Veľkej Fatre dva krát.